Wirless antena

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Locked
Bosna
Posts: 9
Joined: 07-05-2008, 14:52

Wirless antena

Post by Bosna »

Pozdravljam!
Trebam shemu za wirless antenu, vrijednosti ele. komponenti koje trebam koristiti i gdje se kod nas u BiH može to nabaviti.
Hvala
Shenda

Post by Shenda »

Ma hajde... :!: :lol:

De bolan reci, šta još trebaš :?: :roll:
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Imas par domacih sajtova o samogradnji antena pogledaj ove BiQuad, 3D Korner, kantene.
http://www.yu1aw.ba-karlsruhe.de/ANT.htm
Pretrazi forum mislim da je bilo reci o tome.
Bosna
Posts: 9
Joined: 07-05-2008, 14:52

Re: Wirless antena

Post by Bosna »

Bosna wrote:Pozdravljam!
Trebam shemu za wirless antenu, vrijednosti ele. komponenti koje trebam koristiti i gdje se kod nas u BiH može to nabaviti.
Hvala
Trebam samo to šta kako na koji način.Kako najbolje i najlakše mogu to da uradima.
PS
Hvala na link-ovima
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

ajd kad se vec prica o antenama ,mene zanima kakav kabal ide na grid antenu.
probavao sam rg6 i rg 58 i dobio sam malo bolji signal sa rg6 75 omskim.
ali wireless neradi na 75 oma, i stvaraju se gubici ,pa sad ni sam neznam kakav ide kabal po pravilu.
50 omski ili 75 omski kabal, i trebali kakvo prilagodjenje na grid anteni.

radi se o grid 24dB i danas sam probavao, bolji signal dobijem sa satelitskom 90cm na kojoj je biquad.
i to 10% jaci signal sa satelitskom nego sa gridom
bas cudno.

eh da ,i jos nesto ,ako mi mozete pomoci, ovaj put vezano za yagi antenu.
sa ove dole slike, kako je pravilno da se poveze balun na zatvoreni dipol na yagi anteni?
ja sam veceras probao da spojim masu na sredinu dipola (slika 2)i dobio 5-7% jaci signal ,nego kad masa nije bila spojena sa sredinom dipola (slika 1)
Image
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

pozdrav

ispravno je povezivanje na prvoj slici naravno.
a to sto si dobio (ili bar tako izgleda) bolji signal neznaci nista.
taj balun i uopste prilagodjenje antene ne igra veliku ulogu na prijemu koliko u predaji gdhe je bitno da je swr minimalan i samim tim antena isporucuje najvecu snagu u etar.
ja sam odavno prestao da toliko obracam paznju kakav signal mi pokazuje kartica nego lijepo nazovem covjeka koji mi provjeri kako oni primaju moj signal i jedino to je mjerodavno jer dzaba je prijemni signal imati perfektan kada je tvoj signal koji saljes los.

pozdrav
Image
Bosna
Posts: 9
Joined: 07-05-2008, 14:52

Re: Wirless antena

Post by Bosna »

Bosna wrote:
Bosna wrote:Pozdravljam!
Trebam shemu za wirless antenu, vrijednosti ele. komponenti koje trebam koristiti i gdje se kod nas u BiH može to nabaviti.
Hvala
Trebam samo to šta kako na koji način.Kako najbolje i najlakše mogu to da uradima.
PS
Hvala na link-ovima
Početnik sam tako da mi treba sva raspoloživa pomoć. Stid me je, završio sam elektro tehničku ali zanate kako kod nas nisam ima ni praksu samo znam neke osnove
Pozdravljam
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Covjek je lijepo trazio shemu za "wireless antenu" (wireless= bez zice), a vi navalili s nekim zicama ... :lol:
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

http://yu1aw.ba-karlsruhe.de/Amos.pdf
pogledaj ovo
EDIT:
sorry, Elektroničar ti je to več preporučio
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

tox master wrote:pozdrav

ispravno je povezivanje na prvoj slici naravno.
a to sto si dobio (ili bar tako izgleda) bolji signal neznaci nista.
taj balun i uopste prilagodjenje antene ne igra veliku ulogu na prijemu koliko u predaji gdhe je bitno da je swr minimalan i samim tim antena isporucuje najvecu snagu u etar.
ja sam odavno prestao da toliko obracam paznju kakav signal mi pokazuje kartica nego lijepo nazovem covjeka koji mi provjeri kako oni primaju moj signal i jedino to je mjerodavno jer dzaba je prijemni signal imati perfektan kada je tvoj signal koji saljes los.

pozdrav
znaci da vratim kako je prije bio balun spojen, tj bez onog srednjeg izvoda sto ide na masu.
Bosna
Posts: 9
Joined: 07-05-2008, 14:52

Re: Wirless antena

Post by Bosna »

Bosna wrote:
Bosna wrote:
Bosna wrote:Pozdravljam!
Trebam shemu za wirless antenu, vrijednosti ele. komponenti koje trebam koristiti i gdje se kod nas u BiH može to nabaviti.
Hvala
Trebam samo to šta kako na koji način.Kako najbolje i najlakše mogu to da uradima.
PS
Hvala na link-ovima
Početnik sam tako da mi treba sva raspoloživa pomoć. Stid me je, završio sam elektro tehničku ali zanate kako kod nas nisam ima ni praksu samo znam neke osnove
Pozdravljam
Dobro ljudi zahvaljujem se na informacijama, može li me neko uputiti u insrumente u komponente i sve te ele. fazone. Hvala vam
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

@virtualx
pa tako je pravilno bez toga "jumpera" :) a tebi ako radi bolje tako ti onda ostavi! :wink:
radiotalasi su cudo i sve je moguce pa cak i to da radi bolje tako kako si ti spojio.
:D
@bosna
ne razumijem sta ti sad znace instrumenti?
ako ces praviti antenu kao sto je tema naslovljena onda ti skoro netrebaju nikakvi "precizni" instrumenti.
sve se uglavnom svodi na sjecenje,savijanje,busenje,motanje,mjerenje....i sve se radi uglavnom sa zicom,limom... tako da nemas nekih posebnih instrumenata koje bi tu mogao koristiti.
a inace u slabo kojoj anteni ces naci elektronske komponente kako si ih ti nazvao. :D osim ako antena nema integrisan pretpojacivac ili nesto slicno.
da si malo pogledao onaj link video bi o cemu pricam. :roll: :wink:

pozdrav
Image
Bosna
Posts: 9
Joined: 07-05-2008, 14:52

Post by Bosna »

Nije više problem u anteni, hvala na uputama sada je sve dure. Hoću da idem dalje što se tiče elektornike koje mjerne instumente trebam koristit, kako se mjere ele. komponente, kaji su simboli za komponente , gdje se sve to može nabaviti, koji se programi koriste za crtanje shema, za crtanje ploča itd.
Ja sam završio srednju elekto-tehničku, ali u burno vrijeme kada sam praksu imao kod bravara koji je pričao o tome kako je on išao kupiti harmoniku u Banja Luku. Cujemo se

Moderator:za to otvori novu temu!
Locked