sonda za vlažnost zraka

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

sonda za vlažnost zraka

Post by Ford »

Potrebna mi je shema za izradu sonde koja bi se spojila na elektronski sklop a taj bi se aktivirao na određen % vlage u zraku.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Evo zanimljiva ideja: Uzmi mehanicki mjerac vlaznosti, i stavi da kad kazaljka dodje do odredjenog procenta kratkospoji zice!
Najjednostavnija rjesenja su obicno i najbolja :)
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Hvala za savjet. Meni se isto čini dobra ideja pa ako mi nitko ne bude mogao ponuditi neko elektronsko rješenje, to jest da mi dade shemu, kako to da naredim, onda ću morati na takav način kako si mi ti predložio. U jednoj knjizi sam (davno je to bilo) pa se i ne sječam gdje sam to vidjeo... shema od elektronskog uređaja, to jest neka sonda se naredi kao od dvije žice umotane u neku tkaninu koja je prepojena slanom vodom i to se posuši...a sklop se podesi potenciometrom da okida relej u određenom stepenu vlažnosti - provodnosti sonde....
tako nekako je bilo opisano.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

potrazi gotove senzore vlage. mislim da se moze naci, a sto se tice pravljenja tkanina se potopi u rastvor soli(zaboravio sam koja je so u pitanju) i vode.
i sto je veca vlaznos vazduha to ce se vise soli razloziti na jone i samim tim je otpor manji.
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

... evo našao sam ipak na jednom drugom forumu... i pišu, ovako:

Mozes ga i sam napraviti i to prilicno pouzdanog. Ako ti netreba preterano precizno (greska cca 5%), onda uzmes dva parceta bakarne pune izolovane zice preseka 1.5 - 2.5mm kvadratna, npr. kabal koji se koristi za kucnu elektroinstalaciju. Ogulis mu izolaciju nekih 15mm od kraja i na taj deo namotas vatu da bude kao stapic za ciscenje usiju. Zatim sa vatom uvije i oba kraja zajedno. Sa malo destilovane vode napravis slani rastvor dodajuci naravno so u vodu. Potopis tvoj novi senzor u ovaj rastvor i nakon vadjenja ga ostavis da se osusi. Sada imas senzor vlaznosti koji cemenjati provodljivost (otpor).

:)
pokušat ću i to...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

nisam znao da moze i obicna so. samo je bitno da kad to napravis da spakujes u neku plasticnu kutijicu. da bi to bilo kompaktno i da se ne bi raspalo. mozda da uzmes neku malenu kutijicu od priveska za lancic ili tako nesto. onda na njoj izbisi gomilu rupicai sve to lepo spakuj unutra, a zice necim zalepi ili ucvrsti.
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Imas nesto ovde o samim senzorima pa vidi sta ti odgovara.
http://www.sensirion.com/en/01_humidity ... _sht11.htm
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Odes kod kineza kupis nesto ovako :arrow:

http://www.portable-air-conditioners.co ... eters.html

I izvadis senzor.Pitanje je koliko je to pouzdano a i trajno sto hoces da improvizujes senzor.U svakom slucaju zelim ti puno uspeha u radu :wink:
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Hvala vam obojici za savjete i prijedloge. Pokušao sam napraviti po predloženom prilogu sa jednoga foruma... i uspjelo mi je. još samo da nabavim elektronske komponente i započnem sa sastavljanjem i baždarenjem skale potenciometra... Javit ću vam kad bude sve gotovo i isprobano.
Za info. elektronski termostat sam završio i radi super!
:wink:
Post Reply