Napajanja AC - DC (kao u laboratorijima)

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Napajanja AC - DC (kao u laboratorijima)

Post by P-N-P »

Zanima me shema DC napajanja do max. +50V tako da potenciometrom mogu regulirati napon kada mi bude trebalo 12 , 24 , 36 .......

Nasa sam ovu shemu :

http://users.otenet.gr/~athsam/power_supply_50V_3A.htm

neznam je li je tko radia ako nije, molio bi "iskusnije" ljude samo da pogledaju shemu da vide bi li to moglo raditi jer meni na priv pogled izgleda dosta dobro , ako imate kakve druge preporuke samo recite
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Sema objavljena u casopisu Elektro 15/16 '95 mislim da je kan042 postavio na es evo ti link pa pogledaj da li odgovara.

http://rapidshare(dot)com/files/108139349/I ... o.zip.html
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Elektronicar hvala na linku !!!!

IC aj mos mi dati link ili poslat shemu za to sta si radia da bacim oko moze i do 33V
Haris
Posts: 16
Joined: 21-10-2007, 16:36

Post by Haris »

Ova shema koju si postavio... Bolje je da je zaboravis. Bojim se da su laboratorijska napajanja mnogo komplikovanija od ovoga.
Ja trenutno razvijam vlastitu shemu ali SMPS. To ce biti lijepo, kompaktno, lagano a stabilno (nadam se :D ). postavit cu je ovjde kad je zavrsim. Mada nemam bas puno vremena, imam dosta obaveza, ali trudim se.. :)

PS.

Izrada dobrog napajanja nije ni malo jednostavna (a i daleko je od jeftinog), znam jer mi je ovo sada trenutno barem 4ta verzija istog projekta, svaka nova je dosta poboljsana u odnosu na prethodne ali... Smatram da uvjek moze bolje, to je moje 'prokletstvo'.
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Je li mozete preporuciti neku shemu s neta koja je poprilicno dobra koju bi moga napraviti ???? reguilacija napona do 25 ,30 V
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

@Haris
Koliko to mislis komplikovanija od recimo ovog ispravljaca ?
Znam da nista nije jednostavno i jeftino. Postavi neki tvoj gotovi projekat ako si u mogucnosti.
Haris
Posts: 16
Joined: 21-10-2007, 16:36

Post by Haris »

Elektronicar
Mislio sam na ovu shemu iz prvog posta na temi.

Shema koju si stavio, a nisam je ni vidio je ok, zato jer ima regulaciju u primaru trafoa, inace smatram da nije vrijedno praviti analogni regulator bez predregulacije, jer izlazni tranzistori gore ko ludi.

Rekao sam, KADA zavrsim ovo sto radim postavit cu da ljudi koje zanima mogu da naprave fino napajanje...
Ono sto sam zelio da kazem je da su napajanja jako komplikovana za napraviti. Kad kazem za napraviti mislim na projektovanje, a ne na izradu jer svak moze izbusiti rupe i polemiti 50 komponenti za jedan dan...
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Post by Elektronicar »

Nema razloga za ljutnju nisam mislio nista lose.
Haris wrote:jer mi je ovo sada trenutno barem 4ta verzija istog projekta
Mislio sam na neku vec uradjenu verziju.
Znam koliko je komplikovano projektovanje, koliko vremena je potrebno utrositi da bi postigao zamisljeno.
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

Jedna od vrlo zanimljivih stvari koje sam napravio davno nekad je bilo bas to napajanje!

napravio sam laboratorijski power suply modul AC / DC...medjutim samo sa fiksnom strujom od oko 3A...vrlo jednostavno!!!

Napravite sklop jednog regulatora (punovalnog)!!!! za podesavanje napona od 220V ima tih shema mali milion ,, sklop recimo sa diak-triak kombinacijom itd a kao potrosac nabacite transformator sekundara maximalnog napona koji se zeli koristiti a onda jednostavno iza toga kakav ispravljac za dobru struju i--

gotovo,,,, stimas na pot. napon od 90 do 215V na trafo a na secundaru se napon takodjer mijenja od min. do max napona :D

kod mene su dva trafoa 220/0-38(ovako na njemu pise!) sto mi je dalo ideju da to pokusam izvest.
....
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

jos jedno , ko se nezeli igrat neka onda napravi ovo 0-30 0-10A!!! evo i link:


http://www.uoguelph.ca/~antoon/circ/ps3010/ps3010a.html
....
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

xplod hvala na linku i shemi ovo ne izgleda lose
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

Ma nista nema na cemu ,sklop je odlican ljudi su pravili to ti je sigurno.
....
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Nabrzinu sam pogleda ,shema je ova zadnja velika i u tocku A ide Fig.4 i to je to ?????????
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Haris
Posts: 16
Joined: 21-10-2007, 16:36

Post by Haris »

Elektronicar wrote: Mislio sam na neku vec uradjenu verziju.
Znam koliko je komplikovano projektovanje, koliko vremena je potrebno utrositi da bi postigao zamisljeno.
Ma ja sam ih smisljao vise komada, ali sam se uvjek oko neke 'gluposti' lomio pa ih nisam zelio do kraja napraviti. Sve one rade na papiru, ova sad bi trebala biti bas onako kako zelim, biti ce gotova nadam se za jedno 20tak dana, moguce i ranije. Postavit cu je na forumu.
I meni se zuri jer mi treba dobro napajanje 400-500 W.
Post Reply