Shema audio pojacala koja je ispravna ????

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

mataya wrote:ako ti treba za komp mislim da ti je najbolje napravit neko tda pojacalo npr. 2x80W navodno su jako kvalitetna, a vrlo su jednostavna za izradu.
ja bas skupljam djelove za tako neko pojacalo jer za kod kuce je sasvim dovoljno. sta ce ti vise od 2x80W :?:
Moram da razuverim mladje drugare po pitanju snage iz TDA cipova (TDA7294 ili 7293). Nemojte se zanositi raznim podatcima i data shet-ovima. Ti cipovi daju dobrih, zdravih i kvalitetnih 50-tak vati. Sve preko toga ide u pravcu "cedjenja" i shodno tome povecanih izoblicenja i smanjene pouzdanosti. Najlepsi napon za njih je +/-35V i tada ocekujte od njih najbolje sto mogu a nalaze se u "safe area". Inace, razlika u snazi izmedju 50W i 80W je nevazna. Da bi jedno pojacalo ocenio na sluh tj. subjektivno, kao dva puta glasnije, treba da bude jace od onog drugog pojacala 6 do 10 puta! 80W nije 1,5 puta jace od 50W a kod TDA ce izoblicenja biti 30 do 50 puta veca izmedju te dve snage
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

@ boraomega------ko zna zna :D

(kad sam bio na montazi jednog stejdza i testu monitora iznenadio sam se sta je 150W :!: :!: -poslije toga nisam cuo nista pola sata) :D CROWN brate :D
....
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Omladina se cesto zanosi velikim snagama, a dobar deo njih realno nema bas pravu sliku kolike su to snage. Pre neko vece sam u mojoj laboratoriji testirao novi dizajn LEGEND Stage Master koji ima pravih i cistih 250W na 8 oma, i posle testa na vestackom opterecenju je isao test na kutijama i morao sam da izadjem u susednu prostoriju jer nisam mogao da izdrzim!
Ima mladih drugara koji do sada gotovo nisu nista ozbiljnije napravili a zalete se na seme od 500W ili 1KW verovatno smatrajuci da ce tako naprecac napraviti renome i ime, a takvo pojacalo je jako krupan zalogaj i za vrlo iskusne!!! Danasnje generacije "nemaju vremena" i zive pod parolom: "hocu sad i hocu sve" a to u elektronici i audio tehnici na zalost ne ide tako.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Ljudi hvala na svim savjetima i preporukama!
boraomega moram ti pohvalit stranicu prva liga je,ovo radim iz hobija ali sajt cu ti cili procitat jer ima stvarno jako korisni stvari !!!!!!!!!!!
Radit cu ovo pojacalo
http://bas.elitesecurity.org/mojiprojekti1.html
imam vec doma 2 zvucnika od 60W pa cu probat

Samo evo na prvi pogled imam neke nejasnoce,mozda budu glupa pitanja ,ali ljudi nemojte mi zamirit :oops:

1.Kako ovo pojacalo spojit na kompjuter,jer ocito signal i masa idu u liniju ili DVD ????
2.Masa napajanja nisam to skuzia koji je to kabel ????
3.Di se treba spojit zvucnik na shemi je 1 tocka ,a zvucnici imaju 2kabela kako spojit ta 2 kabela???
muzgavac
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 21-03-2008, 18:07

Post by muzgavac »

a joj, kao prvo, ne radi ti link napisi ime pojacala koje radis, ipak, vidim da nemas nikakvog iskustva pa bi ti prvo preporucio da napravis neko jednostavno slabije pojacalo, da udjes u "bit", jer vidim da ti je znanje dosta sturo, i kao sto kazes, obavezno prvo procitat mnogo literature, i vise puta ako treba

uglavnom, pitanja koja si postavio su osnova osnove, znaci abeceda


1: spajas jednostavno, izlaz za sluse iz PC-a ili izlaz iz linije spajas na ulaz od pojacala, nema tu nikakve filozofije, masa je kod uvakvih ampova ugl ista tocka, ako spajas mono livi i desni kanal spojis skupa i to sve na ulaz
za stereo tribas 2 ista pojacala i onda se svaki kanal odvojeno spaja na 1 amp

2: masa napajanja, opet osnove, to je "kabel" koji je na trafu oznacen kao masa iliti 0V, obicno je "u sredini", taj kabel se spaja sa tockom u kojoj se povezuju + i - napajackih kondenzatora, i dalje se ta tocka spaja na masu od pojacala

3: druga zice zvucnika se spaja na masu

inace intelektualne sposobnosti mi nisu na nekoj razini pa je objasnjenje malo "cudno", ali ponavaljam, ovo ces naucit iskljucivo citanjem literature, i po mogucnostiparalelnim radim nekog jednostavnijeg pojacala
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Ma sve sam te razmia u teoriji je to sve puno lakse cim se malo teorija takne s praksom malo se stvari zakompliciraju ,razumia sam te sve neke stvari nisam bia siguran ,pa da ne filozofiram pitao sam za svaki slusaj kao da neznam.

A pojacalao je STANDARD prvi po redu pise i da je najjednostavniji, razumim ove stvari ,samo ipak "tko pita taj ne skita" , samo mi je to bilo malo nepoznanica ali eto i to mi je jasno sada

Hvala na pomoci!!!
User avatar
marko13
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 383
Joined: 10-02-2008, 12:21
Location: Hrvatska-Sibenik

Post by marko13 »

Također bih ti preporučio neko slabije i jednostavnije pojačalo,npr. tda 2003 bridge,daje otprilike 18W,ja ga trenutno radim i chipovi ti dođu 5.5kn u chipoteci
Music freak
muzgavac
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 21-03-2008, 18:07

Post by muzgavac »

standard je dobar izbor, ukoliko krenes u gradnju tog pojacala potrudi se da ti plocica bude u najmanju ruku vrlo dobro napravljena, to ce ti uvelike olaksat posao jer je dobra plocica preduvjet za sve ostalo

ako imas nedoumica obavezno pitaj ne radi nis na pamet, ne postoje glupa pitanja, samo glupi odgovori, niko se od nas nije rodio naucen
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Za comp su dobri i ovi zvučnici i 50W pojačalo. (oko 48€)

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 75_50W.jpg
Last edited by Ford on 15-04-2008, 16:57, edited 1 time in total.
muzgavac
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 21-03-2008, 18:07

Post by muzgavac »

@Ford ne vidim kakve to ima veze sa diy-om i svime sto nam donosi :?:
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

Pozdrav muzgavac!
pisao si:a joj, kao prvo, ne radi ti link napisi ime pojacala koje radis, ipak, vidim da nemas nikakvog iskustva pa bi ti prvo preporucio da napravis neko jednostavno slabije pojacalo, da udjes u "bit", jer vidim da ti je znanje dosta sturo, i kao sto kazes, obavezno prvo procitat mnogo literature, i vise puta ako treba

uglavnom, pitanja koja si postavio su osnova osnove, znaci abeceda

ja bih u tom slučaju ipak kupio gotovo pojačalo sa zvučnicima... to sam samo mislio.. :wink:
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

Neznam ljudi mislim da je gradnja "jacih" tr. pojacala pravo skup sport,pogotovo za one ciji je najbolji projekat neko pojacalo sa integralcem do mozda nekih 50W....pa se zazele malo snage kako @boraomega kaze ---sve nabrzinu...

ja sam to davno naucio pa iz iskustva govorim...moj najbolji projekat je bio :
imam i slike pa cu da pripremim to.
(VRLO OZBILJAN PROJEKAT!!!)

http://sound.westhost.com/project68.htm

....
muzgavac
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 21-03-2008, 18:07

Post by muzgavac »

pa covik je ocito zagrizo i zeli nesto napravit, dobio je preporuku da radislbije pojacalo za pocetak, ali ako bas oce radit jaceg tranzistorca njegova stvar, tu smo da mu pomognemo valjda, sta se tice isplativosti svatit ce ovako ili onako:)
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

explod, pozdrav i za tebe!
Slažem se sa tobom. Za izradu DOBROG i KVALITETNOG pojačala - velike snage (500W)!!! hm, stvarno treba, ne samo znanja i dobrog iskustva, nego i dosta financija, od dijelova pa do dobrih i kvalitetnih zvučnika i zvučnih kutija. A koliko sam vidjeo ovdje na forumima...sve se to više ili manje... kreče od nešta "jeftinijeg i jednostavnijeg"...
User avatar
marko13
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 383
Joined: 10-02-2008, 12:21
Location: Hrvatska-Sibenik

Post by marko13 »

Ma neka si lijepo napravi ono od 20KW pa da cijela hrvatska,bih i srbija slušaju istu pjesmu
Music freak
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

....
User avatar
xplod
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 11-09-2005, 16:45

Post by xplod »

posto mi nece url????
onda cu samo za info :ja sam tu shemu postavio
:D :D :D
....
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

muzgavac hvala na pomoci i podrsci , a i ostalima takoder.

Shema od STANDARD mi se ne cini nesto puno komplicirana imam vec zvucnike od 60W pa samo mislia ih iskoristiti,a malo radi svog gusta napravit ovo pojacalo.

Neradim nista napamet zato sam pita ljude stvari koje su mi malo "stekale" i mogu reci da dosada sam uvijek dobia odgovor,da sam razumia sve od a-z.

I jos imam jedno pitanje ulaz on ide u kompjuter ,kabel koji se spaja u kompjuter izgleda ovako "muski"
Image

je li njega samo zalemit na plocicu ili se treba nesto posebno raditi oko toga???
muzgavac
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 39
Joined: 21-03-2008, 18:07

Post by muzgavac »

ovakav kabel ces koristit:

http://www.norskit.com/NORSKIT/PRODIMG/ ... 343ABB.JPG

na zadnji panel stavis dva ova chincha, u pocetku dok imas jedan amp prespojis da su oba na isti kanal

btw preporucam ti da prvo napravis pojacalo a onda se pocnes bavit spajanjem i sl, to je najmanji problem od svega

a za te tvoje "60w" zvucnike je vjerojatno dovoljno i pravih 15-20W max, Standard bi ih uz malo nepaznje na >50% snage mogo pretvorit u dim i prasinu, tak da ti jos jednom preporucam da razmislis kakvo ti pojacalo treba

usporedbe radi, ja ovo pojacalo, koje je slicne snage:
http://www.diy-electronic-projects.com/ ... -amplifier

spajam na 30Cm subwoofer max snage 280W (to je ona snaga koja je vjerojatno i na tvojim zvucnicima naznacena), i ne mogu pojacat do kraja jer Sub trpi

takodjer sam ga isprobao i na Sony SS-mf500H zvucnik koji isto nije mogao izdrazat max snagu
P-N-P
Napredujem
Napredujem
Posts: 133
Joined: 29-03-2008, 21:57

Post by P-N-P »

Ovi zvucnici su njemacki a nerazumim njemacki ali pise 60 i ispod toga 30W znaci da je tih 30W njihova prava snaga koliko sam razumia, onda mos mi preporuciti neko pojacalo da napravim za to,a naravno da radi ????? :D

Mogu koristiti shemu od ovog tvog samo da koristim komponente za 20/35??
Post Reply