primo/predajnik experiment

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

primo/predajnik experiment

Post by pnp »

Da li bi moglo da uparim ove dvije seme

Wideband FM VHF Receiver
http://www.ajpotts.fsnet.co.uk/vhfwbfmrx.html

Narrowband FM Xtal Controlled VHF Transmitter
http://www.geocities.com/ajpotts19/vhfnbfmtx.html

opdesim ih da rade 75-85Mhz nesto slicno voki toki -u.. :wink:
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

naravno da bi moga, samo jos dodas i preklopnik prijem/predaja, i na njega vezes napajanjaod ove dve seme.
ili mozes napraviti da prijem i predaja rade istovremeno samo na razlicitim frekfencijama, ali onda si ogranicen na 2 toki vokija.
ako radis tako onda prijemnik iz prvog toki vokija i predajnik iz drugog nastelujes na lupam 80mhz, a predajnik prvog i prijemnik drugog na 81 i onda mozete obijica istovremeno pricati i slusati...
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

e mene zanima ovaj prijemnik, kakav je ovaj cip tda7000 sto se tice prijema, kakva mu je osjetljivost,jer sam mislio praviti prijemnik ,ali za opseg 145 pa recimo do 170 Mhz
na netu sam naletio na samu takvog prjemnika sa ovim tda7000,pa me zanima kako bi to radilo.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Kaze da mu osjetljivost znacajno opadne nakon 110 MHz.
The gain of the receiver drops of considerably after 110MHz
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

Ideja je dobra za ovaj nacin stelovanja napravicu dva komada samo da narucim djelove stelovacu na ideju da prijemnik prvog i predajnik drugog rade na istoj frekvenciji i obrnuto....danas sam vec iskopao neke preklopnike sa nekog starog radija .... :idea:
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Kupi kod kineza toki voki za 300 dinara (4 evra).Nije da hocu da ti ubijem volju da pravis nego vise ces da ulozis u delove nego sto ces da platis nove lepo upakovane....
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

ma kinezi ko kinezi sve je to u redu ali ja mislim da ce mi ovaj sklop bolje raditi od kineza zato sto oni kineski voki tokiji imaju los domet ...ali bas los...a ovdje jos i imam mogucnost nadogradnje predajnika na 500-600mW sto zvuci veoma dobro..
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Pa sada razmisli u sve to sto ces da ulozis imas toki voki za 40-50 evra sa gomilom mogucnosti i funkcuja dometom do 5 km..... Postavlja se onda pitanje isplativosti i iskoristivosti tog uredjaja koji pravis.

Napominjem jos jednom nemoj pogresno da me shvatis samo zelim da ti ukazem kako i sta nemam nameru da te odgovorim ili bilo sta drugo :wink:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

pnp wrote:Ideja je dobra za ovaj nacin stelovanja napravicu dva komada samo da narucim djelove stelovacu na ideju da prijemnik prvog i predajnik drugog rade na istoj frekvenciji i obrnuto....danas sam vec iskopao neke preklopnike sa nekog starog radija .... :idea:
za to ti ne trebaju preklopnici, jer prijemnik i predajnik rade istovremeno...
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Ja danas kupio:

Image

za 30 EUR sa punjacem i NiCd baterijama, novo! Kod kineza naravno :D
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

Slazem se da je bolje to kupiti ali ja bih to kupio da mi se kupuje ali nije to cilj rada zelim da ga napravim ...i to je sve,da vidim kako radi i to je to ....... :idea:
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Ok. Onda udri masti na volju :D :wink: Ak mozemo nesto da pomognemo oko izrade pricaj :wink:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: primo/predajnik experiment

Post by boraomega »

pnp wrote:Da li bi moglo da uparim ove dvije seme

Wideband FM VHF Receiver
http://www.ajpotts.fsnet.co.uk/vhfwbfmrx.html

Narrowband FM Xtal Controlled VHF Transmitter
http://www.geocities.com/ajpotts19/vhfnbfmtx.html

opdesim ih da rade 75-85Mhz nesto slicno voki toki -u.. :wink:
Nisu to bas neke dobre seme. Predajnik jos i koje-kako ali prijemnik nije za to sto ti hoces. Nemojte verovati svemu sto vidite i citate na NET-u.
Taj predajnik ima faznu modulaciju na samo 3x nizoj frekvenci pa ce biti vrlo tesko postici dovoljnu devijaciju na radnoj frekvenci. Sa 2N2222 se ne moze dobiti 250mW a da on ne dostigne 200*C... pa ni tada! Prijemnik je WBFM pa ce nivo demodulisanog NBFM signala biti smesno nizak.
pedja089 wrote:ako radis tako onda prijemnik iz prvog toki vokija i predajnik iz drugog nastelujes na lupam 80mhz, a predajnik prvog i prijemnik drugog na 81 i onda mozete obijica istovremeno pricati i slusati...

Eh, kako bi to bilo lepo da je tako jednostavno. Sa ovakvim semama to nije izvodljivo. Mozda ako jedan pravac radi na recimo 110MHz a drugi na 70MHz, pa i tada bi dolazilo do blokiranja ulaza prijemnika nivoom VF-a sopstvenog predajnika iako nisu ni blizu po frekvenci.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

E dobro onda ajde da ih stavim na istu frekvenciju predajnik i prijemnik prvog i drugog ali na nacin sto bih stavio preklopnik koji bi u slucaju prijema gasio predajnik a u slucaju predaje gasio prijemnik nadam se da me razumjete sta sam rekao ......zasto ne mozemo da dobijemo 250mW sa 2n2222 kada je on od 0.5w to mu dodje upola ili 2n4427 koji je tranzistor od 1W ...... :?:
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

Omladino, nemojte da brkate stvari. Nije snaga disipacije ona koju neki tranzistor moze da korisno proizvede. 2N3055 je deklarisan kao 115W ali ako ga opteretis sa vise od 40-50W nece izdrzati. Onaj 2N4427 je dobar VF tranzistor i on ce lako dati tih 250mW pa i celih 0,5W ako je dobro podesen izlaz i ako je dobro hladjen, ali 2N2222 nema sanse da izduva vise od mozda 100mW mada i to sumnjam.
Ako stavis preklapanje prijem-predaja to ce onda raditi i prakticno dobijas klasicnu radio stanicu ala toki-voki.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

@trax

gdje si tacno kupio te pmr stanice i kako su ti se pokazale?
ja sam kupio dvije polovne firstove za 20eura ali im nisu valjale baterije originalne pa stavljam obicne koje guta kao lude.
jesi li negdje u gradu to kupio ili mozda na Arizoni posto sam ja prije nekih godinu dana obicao citavu pijacu i nista slicno nisam nasao osim onih zezancija za 3-4 evra koje imaju domet 20-30m?

pozdrav
Image
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Kupio sam ih kod kineza, rade kao pravi uredjaji iako su igracke. Snaga im je po propisu: 500mW. Preporucujem da kupis igracke sa oznakom PMR446 :!:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Post by boraomega »

TRAX, video sam onu tvoju bubicu na 400+ MHz! Izvrsno... ali IZVRSNO!!!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Post Reply