Laserski printer i maske

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Mad I.D.
Posts: 22
Joined: 20-08-2007, 12:41
Contact:

Laserski printer i maske

Post by Mad I.D. »

Bok svima.
Zelim nabaviti vrhunski laserski printer (Crno bijelii) cija bi jedina zadaca bila printanje maski na foliju. Uvijek se mucim kod frendova pa to i lose ispadne itd..i vec mi je dosta.

Ima puno topica o izradi plocica no kad se radi o izradi maske vecinom pise "koristite laserski printer s sto boljim zacrnjenjem".

E pa molim vas ljudi ovdje napisite iz iskustva koji printer/e preporucate i zasto.

Pozdrav iz Zagreba !

[isprike ako sam fulao podforum, premjestite post u tom slucaju]
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

A sto neradis foto postupkom :?: Ili ako zelis vece kolicine da radis odnesi negde gde rade sito stampu...
Mad I.D.
Posts: 22
Joined: 20-08-2007, 12:41
Contact:

Post by Mad I.D. »

Uhh..cini se da nisam bas dobro opisao moj problem.

Radim s fotopostupkom i to jako kvalitetno kad nabavim dobru masku. Ink-jet ne dolazi u obzir jer je vrlo neprecizan i moze posluzit samo za neke jednostavne sheme.

Dakle treba mi printer koji ce mi printat vrlo kvalitetne maske koje dalje koristim uz fotopostupak.

Pozdrav !
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Ja koristim foto postupak a stampam na paus ili na grafoskopsku foliju.Taj problem sa maskom resavam tako sto odstampam 2 iste i stavim jednu preko druge ucvrstim po ivicama selotejpom i to je to.Nema teorije da prodje tu svetlost.Toliko mogu da ti pomognem oko toga a za izbor stampaca nadam se da ce da se javi neko i da da predlog :wink:
Shenda

Post by Shenda »

Bilo koji laser sa 600 dpi. ili više...

Ja sam koristio HP 6L (stari-ružni), HP1010, a sad HP 4000N... svi su gotovo jednako radili, tj. nikad ne dobiješ baš potpuno crn otisak, ni na foliju, ni na paus. Sad dolazi na red nitro-razrjeđivač, par kapi na metalni poklopac i pričekaš 10-ak minuta da se "pari", print okrenut prema razrjeđivaču... i onda bude skroz crno.
Dalje znaš...
Pripazi, neke folije ne vole razrjeđivač, namreškaju se, a neke se zamute...

Uglavnom, odaberi neki laser koji ti cjenovno paše...
Mad I.D.
Posts: 22
Joined: 20-08-2007, 12:41
Contact:

Post by Mad I.D. »

Zahvaljujem na odgovorima.

Kupit cu crno bijeli do 1000kn. Cuo sam od nekih ljudi da im određeni laserski nisu dobri jer kada rade dvostrane stampe maske se nikako ne poklapaju zbog termickog rastezanja folije u printeru. Pretpostavljam da se samo radi o tome da treba kupit kvalitetne folije, tipa one za graficku obradu koje jesu skuplje, no vrijede (nisam jos nikad koristio no imam u planu)

Pozdrav !
Shenda

Post by Shenda »

Printaj na paus, nema rastezanja, a samo produžiš vrijeme osvjetljavanja...

Kod mene je to ovako:
- folija - 7min 30 sec.
- paus - 9 min 15 sec.

Paus je neki jeftinjak iz "Narodnih novina"... A4...
Mad I.D.
Posts: 22
Joined: 20-08-2007, 12:41
Contact:

Post by Mad I.D. »

Cek s laserskim na paus ? Sto nije folija bolja ?

Ako mislis na ink-jet onda je kvaliteta dosta slaba (u usporedbi s vrhunskim laserom i folijom) makar imam odlican printer. Jednostavno ink-jet ne moze bit toliko precizan koliko moze laser. Tinta se razlije malo i svi vodovi su 100um deblji nego bi trebali biti i slicno..

Ovako mi inace ispada kad nabavim dobre maske
Image

Ovo sam lose projektirao jer svi ti vodovi mogu bit bar 5mil deblji

Pozdrav.
Shenda

Post by Shenda »

Da, sa laserom na paus!

"Bolja folija" znaći samo kraću ekspoziciju, o tome ti i pišem!

Btw. ništa te ne košta da probaš, ako nedobiješ kako treba, nitro razrjeđivač, pa ponovo...
Post Reply