Daljinsko upravljanje... Problemi... Hitno...

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

Daljinsko upravljanje... Problemi... Hitno...

Post by PC majstor »

Napravio sam prijemnik i predajnik sa ove stranice http://www.freewebs.com/abc_roboti/dalj ... ljanje.htm... I problem je sto ne radi... Ne znam sta da radim... LED diode mi svijete... I imam napon 5 V... Sta da radim... Na prijeniku mi se prvi put grijala baterija nenormalno, sta raditi? Hitno je ... Hvala...
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Isti su mi predajni i prijemni modul, sve elemente imam kao i ovdje... Pa je li i kod tebe bezicno... Znas li koje su greske.... Sta da radim? Treba mi hitno... Ako je kod tebe bezicno ajde mi posalji sta trebam ciniti, ili ove greske sta ispraviti...
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Pa ajde mi posalji shemu, i sve ostalo sta treba... Molim te... A ja nisam jos ni programirao, nego idem preko parmon programa, ukljucujem i iskljucujem izlaze na LPT portu... od D1 do D8...
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

I jesu mi isti elementi, sve sam nasao kao sto je trazeno... I molim te posalji mi te ispravke, ili to svoje... Hvala....
zubagonivincenta
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 14-06-2006, 18:03

Post by zubagonivincenta »

Možda bih ti mogao pomoći, ali ja tu stranicu uopće ne mogu otvoriti.
Načelno. Ako ti se baterija grijala onda si negdje napravio kratki spoj. Baterija se u ispravnom sklopu ne smije grijati.
IGOMBAR
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 14-04-2007, 20:15
Location: Cakovec
Contact:

Post by IGOMBAR »

za šta ti je taj daljanski upravljač za komp možda imam ti ja dobru šemu
YOO NIGGA
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Pa hocu da preko racunara pokrecem motore, ustvari releje... Znaci imam na LPT osam izlaza i stavljam releje, 8 komada... I upravljam sa četiri motorica... A kako da programiram, ja sam samo probavao sa programom parmon, da kontrolisem izlaze... Kako ne mozes otvoriti??? Ajde mi ti to svoje posalji, da uzmem takve elemente il sta da popravim ne znam u cemu je stvar?
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Imam one module... Al ne znam sta je problem, imas li ti neku shemu sto preko LPT porta bezicno mogu kontrolisati 4 motora...
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Samo mi pomozi sta da uradim, u cemu je problem, ja mogu rucno kontrolisati izlaze, preko onih tastatura, zapravo kratko spojim pinove... Samo mi reci sta da uradim, da dobijam bezicno upravljanje motorima... Hvala velika...
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Pa nisu veliki... Ajde mi posalji sve sto imas....

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ljanje.rar
zubagonivincenta
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 14-06-2006, 18:03

Post by zubagonivincenta »

Pa hocu da preko racunara pokrecem motore, ustvari releje... Znaci imam na LPT osam izlaza i stavljam releje, 8 komada... I upravljam sa četiri motorica...
E, moj majstore! Daj se konačno odluči što ti u stvari trebaš. Ako sam ne znaš što hoćeš, kako da ti mi pomognemo. Čas hoćeš daljinsko upravlanje s nekakvog sajta koji se ne može otvoriti, onda hoćeš pokretati četiri motora pomoću releja putem LPT izlaza, pa ....
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Odlucio sam... samo mi kazite u cemu je problem u ovom mom radu... Evo stavio sam gore u rar ovo sto sam pravio... Vidite o cemu se radi... Il mi dajte neku ideju da imam daljinsko upravljanje motorima... Hvala, ako je moguce preko LPT...
zubagonivincenta
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 14-06-2006, 18:03

Post by zubagonivincenta »

samo mi kazite u cemu je problem u ovom mom radu... Evo stavio sam gore u rar ovo sto sam pravio... Vidite o cemu se radi... Il mi dajte neku ideju da imam daljinsko upravljanje motorima... Hvala, ako je moguce preko LPT...
Ono što si stavio u rar nije kompletno, i jasno je da ne može raditi. Trebao bi napisati što si ti točno uradio. Bilo bi dobro, ako to možeš učiniti, da napraviš fotke onoga što si uradio.
Ako se radi samo o pokretanju motora preko LPT, onda je cijela priča drugačija. Isto tako ako to želiš raditi pomoću releja. Želiš li sučelje s relejima, ili sučelje s tranzistorima, ili sučelje s integrircima?
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Ajde dobro, fotografisat cu... Ma ne moram stavljati releje, kad na one izlaze od L293D, mogu prikljuciti 4 motorcica... Zar ne??? A mogu i releje staviti... Mene samo interesuje da radi bar 2 motora, a ostalo cu lahko...
zubagonivincenta
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 14-06-2006, 18:03

Post by zubagonivincenta »

Ma ne moram stavljati releje, kad na one izlaze od L293D, mogu prikljuciti 4 motorcica... Zar ne???
Na jedan L293 možeš priključiti samo dva motorića, ako želiš promjenu smjera okretanja a ne samo uključivanje.

Ja sam našao kompletno o daljinskom upravljanju na ovome sajtu
http://fr*e-zg.t-com.hr/Borko_Boranic/ABC.html

Je li to ono što si radio?
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Jeste, to sam napravio... Ajde dobro, dosta mi je i 2.. Mogu li jos sta kontrolisati sa ovim... I sta moze biti problem?
zubagonivincenta
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 14-06-2006, 18:03

Post by zubagonivincenta »

Mogu li jos sta kontrolisati sa ovim... I sta moze biti problem?
Ako želiš još nešto kontrolirati trebao bi prepraviti shemu. Teško je reći kako, jer moraš definirati što želiš s time kontrolirati.
Problem može biti u izradi tiskane pločice, lemljenju komponenata, programiranju mikrokontrolera, itd. Ako ti se baterija prijemnika grijala, kako si već napisao, onda problem može biti u kratkom spoju ili nekoj pogrešno zalemljenoj komponenti. S kojim si programatorom programirao mikrokontrolere?
Teško je to ovako nagađati, bez nečega konkretnijeg.
Hajde probaj napraviti fotke, što preciznije, pa ćemo možda iz toga nešto otkriti.
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

....

Post by PC majstor »

Ma dobro, nek ostae na dva motora... Al... Elementi su provjereni 100 puta, i bio sam kod svakog majstora u gradu.. Niko veze nema... Slikat cu... To su upravu, nagadjanje... Sad sam skinuo prijemni i predajni modul, i diretono, zicama spojio, sa Atmelovog mikrokontrolera, sa jednog na drugi, ulaz i izlaz, ali opet ne radi, znac nije do onih modula... Nesto drugo.. A nisam nikako programirao... Samo sam uzeo kao onu tastaturu, vidio si, ono za rucno navodjenje... i ukljucivao...
zubagonivincenta
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 14-06-2006, 18:03

Post by zubagonivincenta »

A nisam nikako programirao...
Ne može raditi ako nisi programirao mikrokontrolere.
PC majstor
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 24-03-2007, 20:05
Location: Gorazde
Contact:

...

Post by PC majstor »

Hmm... sad me to zabrinjava... Jesi li ti pregledao sve one sheme sko kazes da si nasao i skinuo? Tamo imaju one tastature za rucno navodjenje i tako sam mislio da moze raditi... Moze li? Ako ne moze, sta da radim...
Post Reply