LCD shema sa više funkcija

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
njahoda
Posts: 4
Joined: 22-02-2008, 11:09

LCD shema sa više funkcija

Post by njahoda »

Novi sam na ovom sajtu i imam malo kompleksniji problem.Na motoru(Kawasaki ER-5) sam razbio brzinometar.Imao sam malu nesreću.Odlučio sam napraviti digitalni brzinomjer.Sklop bi imao analognu kazaljku i lcd u dnu.Analognu kazaljku nije problem napraviti.Shema je slična kao i za brojač okretaja.Kotač ima magnetić koji prolazi kraj reed releya i daje signal sklopu.
Sklop bi na lcd-u trebao prikazivati ukupne prijeđene kilometre, kilometre koji se mogu resetirati,temperaturu motora,temperaturu okoline,prosječnu brzinu,sat i odbrojavati kilometre do servisa.Sklop mora imati 3 tastera; 2 bi služila za mjenjanje prikaza na ekranu,podešavanje sata i reset kilometara i prosječne brzine; a treći za reset kilometara do servisa.
Znači, treba mi shema koja će ispisivati na display razne funkcije. Shema bi trebala imati priključak za reed reley(kotač šalje impulse), senzor za temperaturu okoline(temperaturni senzor DS18B20), senzor za temperaturu motora(također isti senzor kao i za okolinu), senzor količine goriva u rezervoaru, priključak na akumulator(+ , -) i priključak na kontakt bravu(+).
Dok se razina goriva spušta, pada i el otpor plovka. Kada el otpor dođe na granicu X, sklop upali žaruljicu(12V,4W), ali samo da lagano svijetli; a kada još padne nivo goriva i el otpor dođe na granicu Y, ta ista žaruljica svijetli normalim intezitetom.
Kako je predviđeno da sklop ima sat, stalno će biti pod naponom. Kad se okrene ključ na bravi(dodatni +), ekran se treba upaliti. Sve radi na naponu od 12V.
Za prikaz nebi koristio LCD dimenzija 16x2 karaktera, nego grafički LCD od Nokie 3310;ili Nokie 6210;ili od Ericssona A2628;ili od Siemensa M35;ili od Siemensa CX65.
Projekt je zanimljiv i nadam se da će te mi uspjeti pomoći.
Što se tiče programiranja, uspjeti ću vjerovatno nešto napraviti jer mi prijatelj studira računarstvo.
Pozdrav svima!
Let the good times roll.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Prilicno ambiciozan zahtjev. Ajde, kad to sklopis sve kako si zamislio, javi se pa cemo to komercijalizirati.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

ja bi ti predlozio neki veci graficki displej, sve ti mora raditi na 5V, to ces lako resiti sa 7805, sve postojece senzore na motoru moraces koristiti razdelnike napona, i onda ih dovoditi na ad konvertor.
sto se tice sata to bi ti preporucio da uzmes gotov sat(ds1337)ili da uradis sat sa u nekom drugom picu...
nadam se da ce biti nesto od toga...
njahoda
Posts: 4
Joined: 22-02-2008, 11:09

Post by njahoda »

Napon mi je najmanji problem, nego neznam kako bi to sve otprilke moralo bit spojeno. Za temperaturne senzore,mogu koristiti bilo koje, jer na motoru nema takvih senzora.
Kako bi to sve mogao povezati?Nema potrebe za većim LCD-om jer neće sve funkcije biti istovremeno biti ispisane, nego samo sat i km npr. A Nokia LCD 3310 ima već datasheet pa je lakše.
Let the good times roll.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

pa sad senzor za gorivo mora ici na ad, ovo ostalo sve ide na digitalne prikljucke, preporucio bi ti 16f877.
videcu da ti ja nacrtam nocas blok semu,ako hoces
njahoda
Posts: 4
Joined: 22-02-2008, 11:09

Post by njahoda »

Ajde, molim te.Bit ću ti zahvalan! Jedva čekam sve polemiti,isprogramirati i testirati!
Let the good times roll.
User avatar
VasilyZaitsev
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 219
Joined: 03-04-2007, 10:37
Location: Sarajevo, BIH

Post by VasilyZaitsev »

I na kraju prodat :D
Previse profesionalno razradjen projekt za igranje :wink:
User avatar
zmedak5
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 214
Joined: 21-07-2007, 00:18
Location: Komin

Post by zmedak5 »

a sta ces to vidit na displayu od nokie? 10x10!!??
zasto se zajebavati kad imas digitalni sat za biciklo sigma sport 10eur, miri sve zivo! spoji to i budi miran idje do 360kmh!
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

@njahoda, kupi si običan sat za biciklo. ko što @zmedak kaže, mjeri do 360kmh :wink: ali mjeri i ukupno prijeđene kilometre, vrijeme vožnje, prijeđeni kilometri po danu, sat i još brdo tih pizdarija. ja imam na svom biciklu taj sat i zadovoljan sam. samo ćeš morati naštelati veličinu kotača i to ti to što se tiče brzine i tih sranja.

mislim da ti je jednostavnije riješiti to sa brzinom i kilometrima s tim satom za bicikl. a za gorivo, temperature i sve ostalo, to tebi prepuštam jer nemam iskustva s tim...

nadam se da si dobio neku ideju i to sredio :wink: !

Pozdrav


edit - pošten i normalan sat za bicikl ti košta oko 10-15 eura tak da ti to i nije tako skupo :wink:
njahoda
Posts: 4
Joined: 22-02-2008, 11:09

Post by njahoda »

Sastavit ću ja ovo.Bit će malih problema, ali vjerujem da ću uspit. Brzinomjer za biciklu sam davno stavljao na motore,jer vozim već 10-ak godina svakakve motore.Najlakše je montirat brzinomjer od drugog motora ili bicikle,ali to nije to.To svaka beba zna!
U petak imam težak ispit,pa nemam vremena sa vama raspravljati. U ponedjeljak počinjem crtati shemu, a potom je i slagat.
Ako netko ima volje, može i sam do tada probati, pa postati ovde.Bit ću zahvalan!
Let the good times roll.
Post Reply