Kako nacrtati shemu ?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Kako nacrtati shemu ?

Post by Muzo »

Kako nacrtati shemu neke gotove PCb pločice ili nekog drugog gotovog proizvoda te kako općenito crtati sheme ?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Kako nacrtati shemu ?

Post by Kukinjos »

To se na engleskom zove "reverse engineering". Brzina crtanja zavisi o kompleksnosti sklopa čiju shemu želiš nacrtati. Često je to puno teži posao nego projektirati takav sklop, jer ako se radi npr. o matičnoj ploči s 10 i više slojeva, to je izuzetno težak posao i gotovo neizvediv u kućnoj radinosti. Za jednoslojne ili dvoslojne tiskane ploče, posao je "recimo" lakši, praktično možeš gledajući u ploču, odmah crtati shemu, ili snimiti sliku gornje i donje strane pločice, spojiti slike u nekom photo-x programu, i onda polako crtati. Neću ti spominjati koliku "pozadinu" u poznavanju elektroničkih sklopova moraš imati, kako bi iole razumljivo nacrtao shemu. U svakom slučaju, najprije moraš razumjeti sklop kako radi i imati u glavi osnovne elektroničke sklopove, pa tek onda možeš crtati shemu. Ovo ti vjerojatno izgleda nešto naopako, ali i to što pokušavaš napraviti je "naopako", pa je dvostruka negacija valjda "ispravno" :) .
Evo ti par linkova s YT za jednostavnije sklopove:
https://www.youtube.com/watch?v=9v1yMRE7BwM
https://www.youtube.com/watch?v=LtXmsxRdiUw
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Re: Kako nacrtati shemu ?

Post by Muzo »

Hvala na savjetu, no kako razumjeti odakle sklop počinje? Konkretno imate li neki savjet kako da shvatim internet rutera( njegovu matičnu ploč
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kako nacrtati shemu ?

Post by pedja089 »

Moj savet ti je kreni od tranzistora, eventualno NE555.
Pa kad shvatis kako on radi, onda napravi jedan u diskretnoj tehnici. A da bi dotle dosao, moras znati i analogne i digitalne elektronike.
A ruteri su ti daleko...
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Re: Kako nacrtati shemu ?

Post by Muzo »

Znam da jesu. Ali imam kod kuće puno stare elektronike za koje mi se čini da su najbrži način da naučim kući nešto popravljati ili složiti od elektronike
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Kako nacrtati shemu ?

Post by Black »

Bit ce ti to prevelik zalogaj pa ces brzo odustat, moras pocet s puno jednostavnijim stvarima i gradit znanje 'ciglu po ciglu'. Ako se budes trudio ubrzo bi mogao shvatit sta kako radi pa i citat sheme
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kako nacrtati shemu ?

Post by nano »

Slusaj stare majstore....
Prvo malo teorije....napon ,struja,otpor....pa napajanja,ispravljaci
i onda ces znati odakle sklop pocinje.
Pa gledas gdje ulazi naajanje ,pa vidsi tamo neke IC-e i procitas sa njih oznaku ,pa potrazis "datasheet" na internetu i vidis
sta taj IC radi ,na koje izvode se spaja sta i tako ucis....
A engleski jezik ti je obavezan....pa odmah pocni ,ako ga ne znas
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Re: Kako nacrtati shemu ?

Post by Muzo »

Stvar je u tome što ja znam svu teoriju( idem u srednju elektrotehničku) no neznam kako da to primjenom u praksi
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Kako nacrtati shemu ?

Post by Maki »

Prvo što se moraš zapitat kakvu shemu želiš nacrtati odnosno projektirati ?
Točnije što želiš napraviti.
Nakon toga proučiš s razumijevanje gotove sheme dostupne na internetu da shvatiš ideju rješenja tog problema zadatka.
Tek onda pokušavaš ostvariti svoju ideju u praksi ako nisi siguran jel će to doista funkcionirat. Ne moraš ispitati cijelu shemu, već dio za koji nisi siguran jel dobro radi, a znaš što bi trebao davati na svojem "izlazu" za neki ulaz.
Bit će možda ne uspjeha, ali i uspjeha, stpljenje je jako bitno.
NE555, operacijska pojačala, tranzistori to su neki od zgonih početaka.
Evo ti primjer što trebaš isprojektirati.
Isprojektiraj sljedeće:
1.)Tranzistor pali/gasi relej od 12V. Tranzistor nek aktivira logički sklop koji na svojem izalzu daje napone 5V i 0V ovisno o stanju. Tranzistor nek bude BC547 ili BC557 što ti bolje paše :idea:
2.)Operacijsko pojačalo kao pojačalo audio signala za slušalice, naj naj osnovniji spoj s operacijskim pojačalom bez puno filozofije. Primjetit ćeš da nije idealno no... Operacijsko koje god, npr. LM741, LM324,... Samo za probu.
3.)NE555 kao astabil ili ti generator pravokutnog signala perioda 10kHz, omjer pozitivne i negativne poluperiode neka bude 1:1. Zatim NE555 kao monostabil, i kojim bridom ga moraš aktivirati.
4.)RC i CR mreža. Što radi ? Koja je granična frekvencija ? Napravi jednostavan filtrer audio signala tako da se istakne bass zvuk, pa poslje da se istaknu visoki tonovi.
5.)Vršenje promjene smjera istosmjernog motora sa stalnim magnetima. Prvo napravi sa običnim prekidačem 2X3. Razmisli kako bi općenito promjenio smjer vrtnje istossmjernog motora pa onda to napravi tako da elektronika radi posao za tebe.
6.)Brojilo. Generiranje sljučajnog borja od 0-9 na 7 segmentnom displeju. Npr. CD4026
7.) ? Što misliš da te interesira ?

Kao što je rekao kolega
Kukinjos wrote:U svakom slučaju, najprije moraš razumjeti sklop kako radi i imati u glavi osnovne elektroničke sklopove, pa tek onda možeš crtati shemu...
Bitno je da to sve imaš u glavi. Onda ćeš na shemi noći prepoznati, a ovo je operacijsko koje radi kao integrator ili filter, a gle ovdje je CR mreža, gle aha ovaj tranzistor radi kao sklopka... Ovo brojilo broji... Itd.
To su samo primjeri. Jednostavno moraš naći što te zanima i krenut raditi to, nema neke tajne kako projektirati sklop (barem kolkoja znam :roll: ). I iskustvo je bitno, a to će doći s vremenom kad ćeš početi raditi praktične stvari koje ćeš malo "izmjenivat" dodavat svoje ideje :wink:
Post Reply