Signali

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
RexeR
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 20-12-2016, 20:30

Signali

Post by RexeR »

Koje vrste signala i komuniciranja postoje osim infra crvenog? I nesto vise i tome :D
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Signali

Post by bob4 »

Za koji razred srednje škole; i unutar kojeg predmeta ?
RexeR
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 20-12-2016, 20:30

Re: Signali

Post by RexeR »

Nije vezano za skolu, inace sam treci razred tehnicke, smer mehatronika...
Zanima me programiranje i to, pa pravim razne projekte sa arduinom i tako to. Pa sada hocu da upotrebim releje da palim lampu na 220v preko daljinskog od TV-a, ali da ne bih koristio daljinski hteo bih mobilni telefon, ali nemam IC prejanik pa moram ili preko wi-fi signala ili preko bluetooth-a. Ali, isto tako hocu da napravim dapreko daljinskog ili prkeo telefona otvaram vrana na zgradi, taster koji je na interfonu da povezem na relej, relej na arduino plocu, e sad signal od telefona ili daljinskog da prima jedan modul. Pa me zanima sad, da nije IC prijemnik, treba mi malo veca daljina i bolji signal... Paljenje i gasenje alarma na kolima, koliko znam, ne koriste samo IC prijemnike i predajnike, vec i, koliko sam razumeo, NR signale. Oko tih signala me zanima nesto vise da bih mogaod da shvatim kako da napravim ovo...
Koristio bih NRF24L01+ modul, sa antenom hvata preko 1-2 kilometara, ali ima i slabiji, na 2.4Ghz, pa bih koristio to :D

To bi izgledalo ovako http://www.seta43.netau.net/rf24l01.html
Ali umesto da pravim predajnik, zanima me sta to salje takve signale? U cemu je razlika izmedju njih i IC? Koji su bolji, po meni su IC za manje daljine?..
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Signali

Post by bob4 »

Tako si trebao odmah pitati. Evo; ovaj tip ima sve objašnjeno što ti želiš: ( i ne znam od kuda si ; ? kod nas u Hrvatskoj je zakon na snazi već preko 15 godina , da se u mreži nalazi 230V....)

https://randomnerdtutorials.com/
RexeR
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 20-12-2016, 20:30

Re: Signali

Post by RexeR »

Jugo-istok Srbije :D
Ma listao sam i ja po netu, ali nisam bas dobar sa stranim jezicima, pa bi mi dobro doslo objasnjenje..
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Signali

Post by bob4 »

Aha; tu je problem. ALI; bez da zagriješ stolicu i najprije malo bolje savladaš strane jezike teško će nešto biti.... :cry: (govorim iz vlastitog iskustva :oops: ). I elektronika tog nivoa ne može se puckom prsta savladati; polako , primjer po primjer, naredba po naredba i postajat će sve jasnije.....
RexeR
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 20-12-2016, 20:30

Re: Signali

Post by RexeR »

Trudim se da razumem ono sto mi je potrebno, ali nisam neki ljubitelj jezika... Sve sto znam uglavnom sam sam naucio i razjasnio, sad po nesto iz skole i lagano napredjujem... Ja bih da znam sve od jednom, ali ne ide :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Signali

Post by pedja089 »

Ako nastavis da se bavis elektronikom, naucices engleski samo tako...
Ako ga neko nije znao i neko nije voleo to sam ja. Ali posle par stotina procitanih datasheetova sve ces da razumes.
Post Reply