Relej

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Mooz
Posts: 6
Joined: 11-03-2017, 21:02

Relej

Post by Mooz »

Ovak razmisljao sam da napravim bezicnu blokadu za skuter pa sam naišao na ebayu gotovi daljinski sa reciverom e sad kako bi ja blokadi na skuteru trebao prekidat minus a na tom reciveru ima nc,c,no c je pod naponom 12 v koliko sam gledao po internetu, e sad dali se može na to prikljuciti jos jedan relej koji kad bi dobivao struju da zatvori kontakte c, i nc zatvorio takozvani prekidac i blokada dobila uzemljenje?
Znam poneke stvari al za ovako neke stvari bas i ne pa se trudim sto bolje razumit, svaka pomoc je dobrodosla :wink:
Attachments
Primjer
Primjer
s-l1600.jpg (52.86 KiB) Viewed 2571 times
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Relej

Post by bob4 »

Može se to napraviti ; samo si ti u tekstu zakomplicirao. NC znači bez napona zatvoren. NO je bez napona otvoren. Moraš razmišljati. Šta se događa kad lopov prereze "crvenu" žicu tvog dodatnog uređaja
Mooz
Posts: 6
Joined: 11-03-2017, 21:02

Re: Relej

Post by Mooz »

Ahaa skuzio hah, trebalo mi je malo vremena al sam napokon skuzio hvala :P
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Relej

Post by Black »

Sumnam ja da to radi kako si ti opisao.
Izvdi A,B i C su najverovatnije od releJA. B ti je COM ili srednji port. A je NC, C je NO(il obrnuto)

Da pojasnim na B spajaš žicu iz CDI-a, a na A masu. I Kad je relej isključen to je spojeno, kad se relej isključi to se odspoji i motor se može upalit. A ako masu spojiš na C situacija će bit obrnuta, relej isključen motor se može upalit, relej uključen motor se nemože upalit.

Ako ga nisam previše iskomplicirao, ugl. kontakti između B-C i A-C ti se ponašaju kao obični prekidač.

Na skuteru ti to baš neće biti od pomoći jer lopov jednostavno skine s CDi-a žicu koja ide prema instalaciji za gasit motor, a to se uradit u 5 min, lakše nego obijat bravu.

Ako se želiš malo pomučit i napravit kvalitetniju blokadu pošalji mi PM ne želim javno o tome jer i ovo lopov može pročitat pa uzalud nam trud :wink:
Mooz
Posts: 6
Joined: 11-03-2017, 21:02

Re: Relej

Post by Mooz »

skuzio sam nakraju kako radi relej, blokada je za skuter ne za lopova neg policiju :P ,hvala na pomoci :D
Post Reply