DC to AC 100-500khz

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

DC to AC 100-500khz

Post by Black »

Temu sam počeo u kratkim pitanjima kako peđa kaže da ova zaslužuje više pa evo ovdje ćemo nastavit.

Na koje komponente si mislio da se neće dat nać za tu brzinu?
MOSFET IRF840 ima td(on)+ rise time 37nS ,a off oko 70 nS... dovoljno za nekih 10-ak Mhz ako me računica ne vara?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: DC to AC 100-500khz

Post by pedja089 »

Drajveri za fetove, komparator...
To jeste da mozes ici sa tim mosfetom 10MHz, il koliko vec izadje, ali u tom slucaju mosfet stalno radi u linearnom rezimu. A to znaci da ce na njemu biti disipacija ogromna, i gubis svaki smisao D klase.
Jos je pitanje koliki je napon potreban?
Isto tako kalemovi, tj ferit ne znam gde ima naci za te frekfencije. Ovo sve po kompijuterskim napajanjima mislim da je do 100KHz, max.
Mada na tim frekfencijama se vec isplati i motati kalemove bez jezgra.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: DC to AC 100-500khz

Post by Black »

U ovom slučaju iskoristivost nije bitna za početak bitno je da postignem taj sinusni signal (pa čak i na manjim freq) kao uvod u taj 'uređaj' pa kasnije ide usavršavanje, a naravno ako ga je moguće iz prvog puta napravit kvalitetno zašto ne?

A brijem da ima i bržih mosfeta od 840, a generator implusnog signala bi koristio bez puno komplikacija NE555. A mosfeti upravljani totem pole.
Također sam zavojnice isto mislio ručno motat bez jezgre, to valjda nebi trebalo predstavljat problem?

Napon nekih 300 DC, za početak ću biti zadovoljan i sa 50V
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: DC to AC 100-500khz

Post by Zez »

Fantje, možda vam ovo

http://www.google.hr/search?client=oper ... el=suggest

malo pomogne.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: DC to AC 100-500khz

Post by pedja089 »

To je kilovat i po izlazne snage... Meni se ne svidja kako to zvuci. Da se neko u toj racunici nije malo zajebao?
Po meni bi tu frekfencija trebala biti fiksna, napraviti cetvrtast izlazni signal, i onda filterom skinuti visak i doterati ga do sinusnoig. Pogledaj malo seme SSTC-a, to bi i bilo izvodljivo bez vecih poteskoca. Ovo sve ostalo mi deluje jako komplikovano za te snage i te frekfencije.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: DC to AC 100-500khz

Post by pedja089 »

Ovde mi se cini da imas sve osim dizajna izlaznog filtera:
http://omapalvelin.homedns.org/tesla/SS ... bridge.htm
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: DC to AC 100-500khz

Post by Black »

Pa tako nešto njemu i treba za tesline zavojnce zato mu i treba toliko snage. A što više ovo proučavam shvaćam zašto auto pojačalo ima toliko komponenata.

http://kaizerpowerelectronics.dk/tesla- ... r-sstc-ii/

Ovdje ima isto jedna lijepa shema

Al mi nije jasno zašto ne idu filteri odmah na mosfete i u ovoj i u peđinoj shemi mosfete odvajaju sa trafo-om?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: DC to AC 100-500khz

Post by pedja089 »

Proguglaj Gate Drive Transformer.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: DC to AC 100-500khz

Post by Black »

ako sam dobro skužio trebat će mi jezgra toroidnog transformatora koja može ić do 500khz?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: DC to AC 100-500khz

Post by pedja089 »

Da ili cak malo vise. Da na 500KHz ne bi imao velike gubitke.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: DC to AC 100-500khz

Post by Black »

E to mi se već nesviđa,bit će muke dok je nabavim... Može li bez nje?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: DC to AC 100-500khz

Post by pedja089 »

Moze, neki drajveri tipa IR2xxx. Samo ne znam njihov Fmax.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: DC to AC 100-500khz

Post by Black »

odakle više vadiš te inforamcije? :D :D
Taj dio mi se već sviđa
IR2153 ide i preko 8 MHz i ima u sebi oscilator, ako ide i preko 500 khz(limit 555) to će bit extra
IR2110 je malo sporiji (4-5 Mhz) ali je lakši za nabavit pa ću vidit a ovo sam samo nabrzinu proletio vjerovatno ih ima još samo dok uhvatim vremena. Ugl. ovo mi se puno više sviđa nego motat jezgre :wink: svaka čast pedja
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: DC to AC 100-500khz

Post by LAF »

@Black, odakle si? Za BiH mozes nabaviti kod ovih:
http://komelec.ba/proizvodi.php?podkategorija=60601
A ima kod Elektronika.rs.ba, otidji na njihov sajt.
Salju postom kurirskom sluzbom.-
Morat cu postaviti novi link komeleca. Ako "edit" utekne -novi post.-
pOz
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: DC to AC 100-500khz

Post by Black »

Da LAF-e iz BiH sam, hvala ti na linkovima za stranice, inače nabavljam komponente ebay a pošto često putujem onda i u Zagrebu kupujem.
Moram kod ovih samo provjerit kako šalju ako je brza pošta to se ne isplati jer su bezobrazno skupi
DonCaffeDelaSkobalj
Posts: 4
Joined: 28-02-2017, 20:56

Re: DC to AC 100-500khz

Post by DonCaffeDelaSkobalj »

Black wrote:Temu sam počeo u kratkim pitanjima kako peđa kaže da ova zaslužuje više pa evo ovdje ćemo nastavit.

Na koje komponente si mislio da se neće dat nać za tu brzinu?
MOSFET IRF840 ima td(on)+ rise time 37nS ,a off oko 70 nS... dovoljno za nekih 10-ak Mhz ako me računica ne vara?
Black pozdrav.

Ako nije tajna a za sta ce ti inverter na 500kHz. Sve preko 150 KHz pa do par MHz ti je oblast parametarske eksicatije ferita. Naprimer za magnetne kjuceve koji rade na velikom (za ferite) brzinama trebaju ti feriti za pravougaonom petljom histerezisa. Za invertore naprimer za varenje, feriti sa malim gubicima do 50KHz. Itd.Znaci za svaku pojedinacnu primenu potrebno je izabrati odgovarajuci ferit s fabricki deklarisanim parametrima. No to te u svakom slucaju ne oslobadja od merenja B-H krive za konkretni projekat.

A sto se tice brzine okidanja Mosfetova ili Igbtova, gledaj ulanu i izlaznu kapacitivnost a isto i prenosnu (Milerovu kapacitivnost). Na visokim frekfencijama neobhodno je i nju kompenzovat. Sva caka u brzini je da sto brze napunish i ispraznish te parazitne kapacitivnosti. Znaci treba ti kvalitetan drajver u funkciji strujnog izvora sa sto vecim porastom struje t.j. vrlo strmom dI/dt krivom i sto kracim zadnjim frontom t.j. kratkim vremenom opadanja. Naravno uglavnom brzina zavisi od kvaliteta samog mosfeta pri odgovarajucej pobudi.

Za drajvere boje od firminih ixysic.com tesko da ces da nadjes boje. Evo naprimer ako zaparalelish 10-ak drajvera svaki sa 30 ampera u piku imaces 300 Amepra u piku, tako da ces moci bez ikakvih problema da kljutcujes najbrze tranzistore koji se trenutno proizvode.

Image
http://www.ixysic.com/Products/IGBT-MOSFETDvr.htm

ps: Ne zameri na malo "obshirnijem" odgovoru. :)

Poz.
Don.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: DC to AC 100-500khz

Post by Black »

pozz don, a to prijatelju pravim za Teslin transformator, nema jezgre na zraku se mota.
Hvala za link za ixysic drivere, naišao sam već na njih, svi njihovi proizvodi imaju impresivne karakteristike ali i bome impresivnu cijenu. Mislim da će i 'obični' driveri zadovoljit potrebe ovog projekta
Još se čekaju kondezatori, oni moraju stić s ebaya obišo sma par trgovina i nije ih bilo (450V 0.68uF)
Post Reply