4x12v output

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
dindicelmin
Posts: 2
Joined: 21-01-2017, 10:01

4x12v output

Post by dindicelmin »

Postovani
posto sam nov na forumu, i s neuspjesnim trazenjem odgovora na moje pitanje moram vam postaviti slijedece

ono sto zelim je da imam 2,4 ili 6 izlaza sa po maximalno 12volt

ono sto imam je sliejdece
S lijeve strane sheme mi je ulaz 12v, Imam regulator za voltazu kako bi na izlazu dobio od 0 do12v
takodjer imam 555cip i regulator jer zelim na izlazu da mi vremenski bude odredjeno kad ce da pusta tih max 12v

shema radi i sve je super.
ono sto mene zanima je. kako da dobijem 2,4 ili 6 izlaza sa po max 12volti(znaci da se nemjenja nista)
dali mi je dovoljno samo da napravim dva ili vise izlaza i stim bi dobio zeljeno. ili moram ipak nesta smisliti bolje?

bvc.JPG
bvc.JPG (31.59 KiB) Viewed 2630 times
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: 4x12v output

Post by bob4 »

Da vidimo i shemu. Na tih 6 izlaza koliko je struje potrebno ?
dindicelmin
Posts: 2
Joined: 21-01-2017, 10:01

Re: 4x12v output

Post by dindicelmin »

ovo je uslikan projekat jer na racunaru nisam uveo komponente sve u shemu. i ono sto sam uveo dosta je okrenutih komponenti. trebalo mi je samo radi skice koju bi isprintao na papir i time upeglao na PCB platinu da necrtam rukom.

Ja tu voltazu sa potijem riktam, a drugim potijem koji je povezan sa ne555 riktam vrijeme udara tog napona. tj izlaza.

a sto se tice struje sve treba da bude isto kao i sa jednim izlazem. znaci ono sto nudi 12v baterija. napon i struja nebi da se mijenjaju.

bvc11.JPG
bvc11.JPG (34.54 KiB) Viewed 2609 times
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: 4x12v output

Post by bob4 »

Meni tu ništa nije jasno :oops:
Ja tu voltazu sa potijem riktam
Kako se to radi ? aha :? Možda kao naponski djelitelj ?
a drugim potijem koji je povezan sa ne555 riktam vrijeme udara tog napona. tj izlaza.
Tu valjda na izlazu daješ impulsni signal od 12V; tj. mijenjaš frekvenciju pojave 12V na izlaznim žicama ?

Ako ti je napon dobar; i struje imaš dovoljno možeš povuči koliko god želiš izlaznih žica (da li si kad vidio kompjutersko napajanje; sve crne su spojene na jedno mjesto i sve crvene također zajedno na drugo mjesto )
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: 4x12v output

Post by Cvik_Dasa »

Ovo je možda dobro za gonit mosfet, tu možeš onda stavit 2-4-6-12 kolko god mosfeta hoćeš. A ovo što si napravio ovako je beskorisno.

Kolko sam uspio shvatit po pločici izlaz ide preko potenciometra "naponskog djelitelja", problem je u tome što potenciometar ne trpi struju, prevedeno... šta god nakačiš na njega jaće od le diode spalit će pot :ohno:
Post Reply