ccfl tester za neonke u monitorima

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

ccfl tester za neonke u monitorima

Post by sashko »

Da li je od vas neko pravio tetser za neonke laptopa ili lcd monitora,znam ima da se kupe gotovi i to dosta povoljno u kini al ko ce cekati mesec dana ...Al negde sam slucajno naisao da je neko to radio od stedljive sijalice .Zna li neko nesto o tome ?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: ccfl tester za neonke u monitorima

Post by LAF »

Uzmi stari skener, cfl drajver se pogoni sa 12V, vuce par stotima mA, znaci ispravljac 12V/1A ce zadovoljiti
u svakom pogledu.-
pOz
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: ccfl tester za neonke u monitorima

Post by pedja089 »

Ja sam sebi napravio osvetljenje iznad tastature sa CCFL. Samo sam iscupao drajver i neonku iz laptopa, doveo 12V na drajver, Dim pin na masu(najjace osvetljenje), EN na 12V.
Kako postajati pinove sam nasao u datasheetu IC-a koji je na drajveru.
I imao sam problem da lampa nece svaki put da se upali, treperi itd, i fora je bila da se lim koji je uz cev spoji na masu. To sam negde na netu procitao...
EDIT:
Ili
http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=14103
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: ccfl tester za neonke u monitorima

Post by sashko »

LAF wrote:Uzmi stari skener, cfl drajver se pogoni sa 12V, vuce par stotima mA, znaci ispravljac 12V/1A ce zadovoljiti
u svakom pogledu.-
pOz


Hvala momci ;)
U medjuvremenu sam to i uardio iz skenera i proradiolo je odmah :) Ne znam za sta sluzi treci pin ali je bilo dovoljno 12+ i gnd da prosvetli ,namontoro sam i konektor za klasicne neonke u monitorima i lap tako da se mogui testirati neonke i inverter na ovu neonku. Predhodno sam se sigrao sa inverterima iz laptopova ali sam imao problema kao sto je rekao Pedja,nisam mogao da ga starujem svaki put ,na nekom pinu je trebalo dodati 3.3 ili 5 v na nekom spojiti na masu.Pa sam odustao i postavio temu
Image
Image
Image
Post Reply