Fazno pomicanje signala

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
tonci
Posts: 1
Joined: 27-09-2016, 07:52

Fazno pomicanje signala

Post by tonci »

Imam pitanje vezano uz shemu faznog pomicanja pravokutnog signala. Najme, na ulaz sklopa se dovodi pravokutni signal frekvencije do 80MHz, sklop mora biti u mogućnosti manipulirati sa fazom ulaznog signala. Pomicat ga lijevo, desno i na izlaz sklopa dati taj pomaknuti signal. Da li je neko upoznat s problematikom, iliv posjeduje kakvu shemu sklopa. Bio bi mnogo zahvalan :)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Fazno pomicanje signala

Post by LAF »

I bas 80 MHz pravokutni signal?
Ja za svog vijeka, a imam godina malo manje od No1 iz Alana Forda, cuh samo za kasnjenje signala,
pa cak i sam provodnik, ma kako kratak bio ima konacno i mjerljivo kasnjenje signala.
Za koje namjene treba ili je samo teoretsko razmatranje?

pOz
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Fazno pomicanje signala

Post by pedja089 »

Jedini nacin koji ja znam je da koristis neki DDS, npr AD9850.
Mislim da bi ti trebala 2, jedan da generise referentni signal, a drugi da generise fazno pomeren.
Ili da menjas duzinu kabla...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Fazno pomicanje signala

Post by LAF »

Nije problem generisati signal pa ni cetvrtku, recimo Si570 od Silicon Labs-a (10 MHz do preko 1GHz)
nego kako kontrolisati fazni stav . Dok sam radio bavio sam se i antenama i to profesionlnim
difuznim i za spec. sluzbe. Fazni stav signala kod konstrukcije antena sa vise zracecih elemenata
oko antenskog stuba se uspostavljao-da bi sve antene zracile isti signal i istom fazom tacnim odmjeravanjem
spojnih kablova za faziranje uzimajuci u obzir i same spojne konektore. Za svaku vrstu koaksijalnog
kabla i tip konektora da se izracunati spojna duzina da faza bude ista. kako se radi o rezonantnim duzinama koje se ponasaju kao rezonantno kolo, i cetvrtka propustena kroz takav rezonantni sistem postaje
sinus.-

pOz
Attachments
si570.pdf.zip
(405.39 KiB) Downloaded 259 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Fazno pomicanje signala

Post by pedja089 »

AD9850 ima registre za fazni stav signala. Kada se na 2 dovodi isti CLK mozes pomerati signale kako ti volja.
Nisam nista od ovoga probao, ali cini mi se izvodljivo.
EDIT:
Iz datasheeta:
The device also provides five bits of digitally controlled phase modulation, which enables phase
shifting of its output in increments of 180°, 90°, 45°, 22.5°,11.25°, and any combination thereof.
EDIT2:
I evo vec neko radio:
http://tripsintech.com/dual-ad9850-in-q ... ble-phase/
A za nize frekfencije ima sa puno boljom rezolucijom za fazni pomera
http://www.analog.com/media/en/technica ... AD9834.pdf
I signal ne mora da ide do antene, mozda je izvor kloka za nesto, pa moze iskoristiti komparator koji je vec intefrisan da skocka signal...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Fazno pomicanje signala

Post by LAF »

Posto "edit utekao"- napomena -dvije iste aktivne komponente istog proizvodjaca i serije nemaju isto
kasnjenje signala nego se u DS-u kasnjenje definise sa minimalno i maximalno-od do, najcesce u
nanosekundama izrazeno.-
pOz
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Fazno pomicanje signala

Post by LAF »

@pedja089, u startu si shvatio da mora imati dva kola sa kontrolisanim kasnjenjem. Kako su kasnjenja definisana sa 4 bita,(ako sam dobro procitao), kombinacijom jednog i drugog kasnjenja, moze zauzeti
maltene bilo koji odnos dva signala. U startu je projekat posao od generesinja za 90* pomaknutih signala
za fazno generisanje SSB signala.
Do nedavno se za to, a i sada koriste JK FF u posebnoj vezi, ali imaju jednu manu-ulazni signal mora imati
4 puta visu frekvenciju od izlaznog, a izlazni signal ima umnoske 90* kasnjenja- koristi se u SDR.-
(Software Defined Radio) koji postaje sve popularniji-prvo koristeno samo za prijemnike a sada vec ima i SDR
primopredajnika. SSB signal se generise na izlaznoj frekvenciji-odnosno demodulise na prijemnoj
bez medjufrekvencije, kao u analognom radiju.-
pOz
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Fazno pomicanje signala

Post by pedja089 »

5 bita je u pitanju i korak od 11.25°, ali nebitno za ovu pricu. Nekako mi se cini da samo nas dvojica pisemo...
Post Reply