Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
schumo
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 24-10-2007, 21:09

Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by schumo »

Lijep pozdrav,
Zanima me imali tko shemu kontrolora za punjenje akumulatora preko solarnog panela. Situacija je sljedeca: kupljen je bio neki kontrolor kineski, i to je bilo spojeno, al je crkao osigurac. Nakon zamjene osiguraca, punio je al cini mi se ne dovoljno. Napon baterija nije prelazio 12 V(mislim da bi trebalo vise da ga napuni, ispravite me ako grijesim). Svi prijedlozi su dobrodosli. Unaprijed zahvaljujem
Covjek je najsavrsenije bice koje svaka budala moze napravit.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by niho »

Kad bismo znali kapacitet baterije, mogli bimo odrediti i struju punjenja pa onda dimenzionisati i regulator punjenja. Za solarne panele (punjače) je specifično da imaju jako velika odstupanja u ulaznom naponu. Poželjno je da pune i s naponom koji je niži od napona baterije pa do nekoliko puta veći od baterije. Jednostavnije rečeno: ako punimo 12V akumulator regulator treba da napone od svega par volti koje dobije iz FNP podigne na napon od 12,6 do 14,2V a ako je napon veći čak i preko 40V treba da ga vrati u granice od 12,6 do 14,2 V. Ovo je moguće postići jedino SMPT pretvaračima. Dajte podatke o akumulatoru i naći ćemo šemu, nije problem. pozz.
User avatar
schumo
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 24-10-2007, 21:09

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by schumo »

Neznam tocno vrijednosti, mislim da su dva od 120AH, koja su paralelno vezani. To je inace u planinarskom domu tako da je mahom potrosnja samo vikendom
Covjek je najsavrsenije bice koje svaka budala moze napravit.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by niho »

Ako su 2 po 120Ah znači da je ukupan kapacitet 240Ah. Struja punjenja ide 10% kapaciteta što znači do 24A. Imate li podatke o FNP koja je snaga, pošto sumnjam da su 290W, to bi bilo ogromno (par kvadrata). Pretpostavljam da su akumulatori ovako velikog kapaciteta zbog niske frekvencije korištenja (2 od 7 dana u sedmici). Koliko Ampera je bio osigurač koji je izgorio. Možda nam i to pomogne kao podatak za odabir regulatora.
User avatar
schumo
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 24-10-2007, 21:09

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by schumo »

mislim da je panel 150w a na regulatoru je bio mislim 10A jer to je ovakav: http://www.olx.ba/artikal/15641989/sola ... -punjenja/
Covjek je najsavrsenije bice koje svaka budala moze napravit.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by niho »

Msm da ga za taj novac ne vrijedi praviti, osim ako ne uživate u elektronici kao hobista. I zašto se taj "kinez" ne bi mogao popaviti.
User avatar
schumo
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 24-10-2007, 21:09

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by schumo »

Aha.Hvala . Zanima me koji bi napon trebali akomulatori imat kad su napunjeni? A pokusat cu ponovo doc do kineza pa pregledat u kakvom je stanju, posto ga ja nisam ni popravljao nakon sto je crkao osigurac. I da jel ta struja od 10A potrosaca il?? Posto je bio pretvarac spojen od nazovimo "snage" 2000W preko njega. Posto po mojim proracunima na 2KW i 12V struja bi iznosila 166 A :ohno: . Unaprijed zahvaljujem na savjetima
Covjek je najsavrsenije bice koje svaka budala moze napravit.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by niho »

Punjenje akumulatora ide do14,2V, nakon ovog napona više ne ide elektrolitički proces punjenja nego zagrijavanje akumulatora pa samim tim i isparavanje destilovane vode. (Pokušavam pojednostaviti što je moguće više, ovaj proces je ipak malo složeniji). Kada se isključi punjenje, napon akumulatora će vrlo brzo, već poslije nekoliko minuta, pasti na 12,6V i tako ostati jako dugo. Ako nema vanjskog potrošača i do nekoliko mjeseci. pražnjenje ne bi smjelo ići ispod 11V ni u kom slučaju. Potrošač od 2kW ne može ići na akumulatore. Potrošnja bi trebala ići kao i punjenje, sa 10% kapaciteta. znači 12×24A =290W, što je sasvim ok za LED ili neonsku rasvjetu, frižider i TV ili računar. Provjerite koliki je napon na ulazu na taj regulator (koji dolazi sa FNP-a) i ako je "crkao" osigurač, lako moguće da je još nešto stradalo u tom sklopu. Šta je sa invertorom koji ide poslije akumulatora i proizvodi 220V AC.
User avatar
schumo
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 24-10-2007, 21:09

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by schumo »

Pa vjerovatno jest, jer mu svijtle i led od punjenja a i od potrosnje a nije nikakav potrosac spojen,
Covjek je najsavrsenije bice koje svaka budala moze napravit.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by WhiteHead »

Čini mi se da smo nedavno, uz pomoć kolege @Łaf-a riješili ovu problematiku
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 24&t=16350
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
schumo
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 24-10-2007, 21:09

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by schumo »

sta mislite o ovome?? [url]vhttp://www.ebay.com/itm/PWM-30A-LCD-Solar-Char ... OSw7FRWZ-z~[/url]
Covjek je najsavrsenije bice koje svaka budala moze napravit.
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by MHN »

http://www.256.co.uk/?p=917 ovdije imas shemu i ostalo za kontroler punjenja, ovaj lik je to pravio i prodavao ali na kraju odustao od masovne proizvodnje pa je objavio sve u vezi tog projekta.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by WhiteHead »

Varaš se, nije sve objavio....
Sorry, it’s not open source
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by MHN »

Jeste sve je objavio, samo na vise stranica, evo firmware
http://hastebin.com/ixenagoref.vhdl
i evo ostalo
http://256.uk/?p=105
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Kontroler punjenja akumulatora za solarno

Post by WhiteHead »

Sorry, ja pročitao samo onu prvu stranicu :oops:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply