IR dimmer svjetla

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: IR dimmer svjetla

Post by sindja1204 »

Da nedodje do zabune... :) Ovo je trax-ov projekat, samo sam ja kasnije uradio na osnovu njegove sheme, par verzija plocica sa diskretnim elementima, posto nisam bas ljubitelj smd komponenti. Kao sto trax rece, to je to isto * njegov projekat samo malo drugacije upakovan .Naravno i hex je isti.

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =30&t=6598
Taj koji sam predlozio da radis, je takodje Traxov preradjeni dimmer, misleci da je bolje da ponovo uradis pcb, (plocicu), tu koju si vec radio, ovu koju sam postavio ili bilo koju drugu varijantu, i pazljivo ponovo polemis delove. Ako ti je stara plocica negde u spoju, ili si nesto pogresno povezao, moguce je da sprzis vise piceva, a da dimmer ne proradi....
User avatar
Don
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 72
Joined: 22-12-2013, 11:36
Location: Sarajevo

Re: IR dimmer svjetla

Post by Don »

nano wrote: Sad nam jos reci da ti nemas univerzalni instrument i onda ce se cuvaj reakcija.... :D
-Imam instrument, don't sikirli. Provjerit cu to sutra vjerovatno, te napone na PICu.
sindja1204 wrote:Da nedodje do zabune... :) Ovo je trax-ov projekat, samo sam ja kasnije uradio na osnovu njegove sheme, par verzija plocica sa diskretnim elementima, posto nisam bas ljubitelj smd komponenti. Kao sto trax rece, to je to isto * njegov projekat samo malo drugacije upakovan .Naravno i hex je isti.

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =30&t=6598
Taj koji sam predlozio da radis, je takodje Traxov preradjeni dimmer, misleci da je bolje da ponovo uradis pcb, (plocicu), tu koju si vec radio, ovu koju sam postavio ili bilo koju drugu varijantu, i pazljivo ponovo polemis delove. Ako ti je stara plocica negde u spoju, ili si nesto pogresno povezao, moguce je da sprzis vise piceva, a da dimmer ne proradi....
Razvio sam tri plocice iste ove kad sam razvijao, tako da cu ovo sve prebaciti tamo. Imam jos 3 PICa valjda ce nesto proraditi.

- Sto se tice programa i programatora i ove verifikacije. Da budem iskren, nikad ja nisam imao dodira s tim. Znam samo kako izgleda programator. :)


-Sutra vam javim rezultate mjerenja.

LP
MirzaK
Posts: 15
Joined: 30-04-2013, 10:10

Re: IR dimmer svjetla

Post by MirzaK »

Jeste da je stara tema ali ja bih pitao da li je neko koristio dimmable LED sijalice u kombinaciji sa ovim dimmerom? Zanima me koje sijalice rade (naravno, ukoliko je neko probao i zna :)) jer ih ima dosta u ponudi i u praksi su rezultati različiti od sijalice do sijalice.
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: IR dimmer svjetla

Post by yt1nvs »

dimovanje LED se radi sa PWM kontrolom.
MirzaK
Posts: 15
Joined: 30-04-2013, 10:10

Re: IR dimmer svjetla

Post by MirzaK »

Mislio sam na LED sijalice koje rade na 220V i podržavaju klasične dimmere.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: IR dimmer svjetla

Post by trax »

Ako ta ledica nema neku svoju elektroniku onda moze, mada nisam nikad vidio LED na 220V :-)
MirzaK
Posts: 15
Joined: 30-04-2013, 10:10

Re: IR dimmer svjetla

Post by MirzaK »

To su standardne LED sijalice koje mijenjaju obične žarulje. Evo link pa pogledajte http://catalog.gelighting.com/lamp/led- ... =0/?r=emea
Problem je što je nisam našao u maloprodaji kod nas. GE zastupnik je u Mostaru pa ću vjerovatno njih kontaktirati, a što se tiče običnih (koje ne podržavaju dimmer) ima ih u Penny Plusu. Kupio sam jednu da probam i super je. Naravno, ne radi na dimmeru, ali nije ni pravljena za njega. Košta 15 KM, dok ove sa dimming funkcijom koštaju skoro duplo više pa mi se ne uzima preko neta, a da ne isprobam.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: IR dimmer svjetla

Post by trax »

Ne znam sta da ti kazem. Sto se tice ovog dimmera, ukoliko on bude napajao sijalicu koja u sebi ima aktivnu elektroniku (ispravljac) da bi napajala svoju LED-icu onda ti garant nece raditi. Problem je sto ovaj dimmer ne moze da detektuje prolaz faze kroz nulu u slucaju da se radi o induktivnom potrosacu, pa ti nece raditi kako treba.
Drugi dimeri kao sto su oni obicni sa potenciometrom koji se montiraju u zid nemaju taj problem i vjerovatno je ta sijalica pravljenja za njih.
Da ne bacas pare dzabe, ja ti sa 99% sigurnoscu tvrdim da dimmer nece raditi sa tom dimmabilnom LED-icom :)
MirzaK
Posts: 15
Joined: 30-04-2013, 10:10

Re: IR dimmer svjetla

Post by MirzaK »

trax wrote:Ne znam sta da ti kazem. Sto se tice ovog dimmera, ukoliko on bude napajao sijalicu koja u sebi ima aktivnu elektroniku (ispravljac) da bi napajala svoju LED-icu onda ti garant nece raditi. Problem je sto ovaj dimmer ne moze da detektuje prolaz faze kroz nulu u slucaju da se radi o induktivnom potrosacu, pa ti nece raditi kako treba.
Drugi dimeri kao sto su oni obicni sa potenciometrom koji se montiraju u zid nemaju taj problem i vjerovatno je ta sijalica pravljenja za njih.
Da ne bacas pare dzabe, ja ti sa 99% sigurnoscu tvrdim da dimmer nece raditi sa tom dimmabilnom LED-icom :)
E to je pravi odgovor na moje pitanje. Postoji li mogućnost da napravimo nešto što će raditi jer pwm nije opcija u ovom slučaju?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: IR dimmer svjetla

Post by trax »

Pa treba napraviti sklop koji ce pravilno detektovati u kojem trenutku da okine trijak bez obzira na tip potrosaca. Kod resistivnih opterecenja (obicna sijalica) struja i napon su u fazi, ali kada nakacis recimo induktivni potrosac to onda vise nije slucaj pa dimmer okida trijak u pogresnim trenucima i onda to sve trepce ili ne radi nikako.
Ima negdje PDF u kojem je opisano kako napraviti taj detektor za oba slucaja istovremeno ali nisam detaljno istrazivao. Ako hoces, probaj naci pa mozemo napraviti novu verziju dimera koji bi to radio (nadam se da cu imati vremena, naravno).
MirzaK
Posts: 15
Joined: 30-04-2013, 10:10

Re: IR dimmer svjetla

Post by MirzaK »

Potražit ću, mada je moje znanje vezano za ovu temu poprilično tanko. Uglavnom, ako naiđem na nešto javim se.
Post Reply