Problem sa kriznim-izmjenicnim

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by m11d0 »

Pozdrav.
Musterija mi zahtjeva nesto sto jos nisam radio.

Nije standardno krizno izmjenicna rasvjeta vec.
Hoce da sa jednog mjesta pali(gasi 2 lampe, sa drugog da pali|gasi samo jednu od , a sa treceg da pali|gasi takodje samo jednu (tj drugu) od te 2 lampe.

To je ono pored kreveta hoce gopoja da gasi iznad svoje glave, a covjek iznad svoje neovisno, al hoce i ovaj krizni pored vrata :azdaja:

Kako god krenem crtati ne ide da se to moze rijesiti sa kriznim i 2 izmjenicna ?
Kako skontam da bi moglo samo bi mi ovaj krizni bio uslov da ova 2 izmjenicna rade.

:azdaja:

Hvala unaprijed
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by haribo »

meni bila zanimljiva tema pa sam pokusao da na papiru da da ti nacrtam shemu kako sam razumio iz teksta,nek neko pregleda shemu jesam li tacan....... :D


http://upload.slike.com/slike/2014/07/1 ... ic0005.jpg
Spiky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 238
Joined: 12-01-2005, 16:06

Re: Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by Spiky »

Nije najjeftinije rješenje, ali što misliš o 3 bistabilna releja i 3 tastera.
Prvi taster pali i gasi oba releja, drugi taster pali i gasi samo drugi, a treći taster pali i gasi samo treći relej.
Jedini je problem što ti ta dva kabla od rasvjete moraju onda biti u RO ili da postaviš dodatnu kutiju u sobi u koju ćeš smjestiti releje.

Pozz.
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by japek »

Postoji i serijski (dupli) naizmenični šalter, kod vrata, a na drugi strani dva izmenična posebno za svaku sijalku. Nije baš, ali bi bilo veroatno najjeftinije.

Pozdrav, Janko
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Re: Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by m11d0 »

Ja sam rekao da je to ne moguce bez elektronike, stvari koje kostaju (odmah je odustala i pristala na moju ideju), a koje ja ne radim :D

To je kad seljak zeli da se mancipuje, a do juce sjekirom sijalicu gasio (zivi 40 godina sa po jednom sijalicom i jednom uticnicom u prostoriji, a sad hoce skoro nemoguce)

@ Janko nece tako
@Spiki kad bi stao nabrajati da mora releje, kad bi rekao cijenu tog izlaza kojeg ne mogu naplatiti kao obicni izlaz... :D
@haribo ne moze tako, tako taj prekidac pored vrata postaje uslov, a moracu nesto isprobati slicno u multisimu.

Hvala vam ako kako skontam okacim ovdje.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by WhiteHead »

Pa kao što Janko reče, kod vrata dupli izmjenični (ili dva izmjenična) a kod uzglavlja još po jedan, ne vidim u čemo je tu problem....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by niho »

Ja sam to rješavao tako što sam postavljao impulsni rele (Hager) a onda sa obje strane kreveta postavio taster te jedan kod vrata i svi sretni pale i gase svjetla odakle stignu :) istu kombinaciju koristim i za hodnike i presoblja tako da u svakoj sobi postavim taster i plus jedan na ulaznim vratima i sa svakog mjesta možeš upaliti i ugasiti svjetlo. Impulsni rele je standardna oprema koja se može kupiti u boljim prodavnicama elektromaterijala i cijena mu je oko 30KM ima relejni izlaz i bez problema radi sa svim svjetlećim tijelima do 1000W.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by WhiteHead »

Da Niho, ali tako nemaš pojedinačnu autonomiju sijalica pored uzglavlja, znaš ono: nju boli glava, a njemu se ne spava....pa mora jadnik barem šta pročitati.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Problem sa kriznim-izmjenicnim

Post by niho »

Ekeee nješta ba :D
Pored uzglavlja sa svake strane ide utičnica i tu svako priključuje lampu koja obično stoji na nekakvoj natkasni (valjda se se to tako zove :) ) i to je obična stolna lampa a "glavno svjetlo" se onda pali i gasi pomoću navedenog impulsnog relea.
Post Reply