TSOP i fluo cijevi - problem

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

TSOP i fluo cijevi - problem

Post by 78L05 »

U armaturu sa dvije fluo cijevi od 36W sam ugradio uređaj sa PIC16F84A,TSOP 31238 senzorom i relejom u želji da s daljinskim palim i gasim svjetlo. Prigušnica je elektronska 2x36W i startera nema. Paralelno stezaljkama releja sam spojio seriju 33 oma i 100nF/275V. Problem:

kada relejom ne palim/gasim cijevi funkcionira bez problema, i kod paljenja i kod gašenja prima kod i to tako da daljinski uopće ne mora strogo biti uperen u TSOP već može i oko njega. Kada relejem palim/gasim svjetlo onda se događa nešto čudno: kod paljenja svjetla sve je u redu, hvata na daleko i ne mora biti dioda uperena u senzor, međutim kod gašenja fluo cijevi dosta je teško to učiniti, čak i ako je dioda direktno u senzor uperena to mora biti jako blizu inače gašenje ne uspije.

U čemu je tu problem?

Hvala
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by pedja089 »

U tome sto fluo cevi emituju mnogo IR modulisano sa 50Hz.
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by 78L05 »

Aha, zato kad su upaljene nema problema, a kod gasenja se TSOP-u "brka" pa mu je teze uhvatiti ovaj signal i LED-ica bas mora biti usmjerena u prijamnik TSOP?

Jel ima kakvo rjesenje za taj problem osim mijenjati rasvjetu?
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by Cosa »

78L05 wrote: Kada relejem palim/gasim svjetlo onda se događa nešto čudno: kod paljenja svjetla sve je u redu, hvata na daleko i ne mora biti dioda uperena u senzor, međutim kod gašenja fluo cijevi dosta je teško to učiniti, čak i ako je dioda direktno u senzor uperena to mora biti jako blizu inače gašenje ne uspije.
To se i meni dešavalo sa jednom vrstom štednih žarulja. Ali da bih isključio upravo ovo što je Peđa napisao, postavio sam štednu žarulju u susjednu prostoriji (naravno na istu fazu), a na IR sklop stavio običnu.
Paljenje i gašenje je radilo dobro skroz dok nisam uključio štednu žarulju u drugoj sobi.

Znači kod mene je "kvalitetna" kineska elektronika pravila smetnje.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by LAF »

Pretvaraci u stednim i u elektronskim balastima za fluo cijevi (ista stvar) rade na frekvencijama bliskim TSOP-u
31-33kHz i to pravi smetnju.-

pOz
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by 78L05 »

Ali kod mene se ista stvar dogadala i kad je bila klasicna elektromagnetska prigusnica, zamijenio sam ju jer sam mislio da je stvar u smetnji zog induktivne komponente kod isklapanja. Mozda bi pomoglo da TSOP postavim izvan kucista tako da ga od fluo cijevi dijeli metalno kuciste 2 mm i 10-ak cm?

Ukljucivanje radi perfektno iz svih pozicija daljinskog, ni iskljucenje nije tako kriticno samo daljinski mora biti uperen u TSOP.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by 78L05 »

Kada izvrnem obje fluo cijevi iz grla (prigusnica-balast ostaje spojena i relej ju pali/gasi) i probam onda sve savrseno funkcionira, gasenje jednako dobro kao i paljenje.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by LAF »

Onda samo od svjetlosti fluo cijevi (i one trepere tom frekvencijom pretvaraca) zastiti TSOP.
Zastita metalna lijevkasta da daljinski moze dosegnuti iz vise uglova.-

pOz
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by 78L05 »

Rijec je o ovakvoj armaturi:

http://rasveta.net/slike/2x36.JPG

Imas kakvu ideju?
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: TSOP i fluo cijevi - problem

Post by LAF »

Ako je armatura direktno na stropu, 7rtvuj jednu krajnju pregradu ove resetkaste maske i izvuci TSOP
u ravan armature, metalnog dijela, iza postavi neprovidan materijal.-
Ovakve armature imaju da na dvije sipke vise sa stropa. Tada bi TSOP mogao ici na strop.
Fol je u tome da ni u kojem slucaju svijetlost fluo cijevi ne obasjava direktno TSOP.

Ja u kuci imam problem s televizorom u ovim ljetnim mjesecima. Kad je sunce nisko na horizontu,
obasja prijemnik IC, iako se automatika izbori sa osvjetljenoscu ekrana, slika dobro vidljiva,
daljinac mrtav dok ne navucem roletnu koja baca sjenku na IC prijemnik.

Najvjerovatnije i kod tebe fluo cijevi direktno obasjavaju IC prijemnik i zato gasenje teze ide.-
Spektar svjetlosti je blizak dnevnoj svjetlosti.-

pOz
Post Reply