razvodjenje struje

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

razvodjenje struje

Post by haribo »

Pozdrav,prvi put sam razvodio struju na vikendici,provukao sam kablove i skopcao razvodne kutije,ostali su mi osuguraci da spojim (spojio sam FiD sklopku), imam 5 osiguraca od 16A i jedan od 20A,imam ukupno uticnica u kuci 14 uticnica u cijeloj kuci,razmisljam da bojler,ele. pec i ves masinu odvojim posebno na osigurac,a ostalo da podjelim da osigurace sto mi ostalo,svaki savjet je dobro dosao......... :D
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: razvodjenje struje

Post by LAF »

Posto se najvjerovatnije radi o monofaznoj instalaciji, propisi dozvoljavaju do 3 uticnice na jedan
16A osigurac, odnosno jedan 2,5 kv mm kabel.
Bojler obavezno na poseban osigurac.
Pominjes FID sklopku, uzemljenje kako je izvedeno?
Kod prikljucenja hoce li ti elektrodistribucija traziti atest instalacije?
Instalacija el kuhinjske peci "šporeta" izvodi se sa 4 mm kv kablom i poseban osigurac.
Pitanje si trebao postaviti prije izvodjenja instalacije.-

pOz
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: razvodjenje struje

Post by haribo »

Fid sklopku sam spojio,uzemljene nema,pa sam nulovao...
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: razvodjenje struje

Post by haribo »

[quote="haribo"]Fid sklopku sam spojio,uzemljene nema,pa sam nulovao,nece tu biti neki potrosaci veliki.......
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: razvodjenje struje

Post by Feko »

Uloga FID sklopke je da stiti ljudski zivot!..ovako kako si ti spoijo nikakve koristi od fid sklopke.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: razvodjenje struje

Post by Feko »

U dvije recenice; Kako ti je mislim @nano odgovorio u drugoj temi s istim pitanjem osiguraci stite elektricne vodove. Npr. Ako ti negdje na nekom uredjaju nastane kvar i dodje do kratkog spoja...da zbog toga ne bi nastala jos veca steta, izbio pozar na instalaciji i sl. tomu sluzi osigurac! Ako je nulovano, moze pomoci ako probija na masu uredjaja..isto izbaci osugurac, ALI I NE MORA! Ako je u pitaju recimo proboj izolacije grijaca u bojleru...nije u pitanju kratki spoj nego ima odredjen otpor i nece izbiti osigurac ali voda je pod naponom.
U tom slucaju dolazi do izrazaja FID sklopka koja mjeri strujnu gresku koja se javlja jer odredjeni dio struje
prolazi kroz vodu u zemlju..ili preko covjeka u zemlju...e tu izbacuje FID sklopka i to joj je jedina uloga!
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: razvodjenje struje

Post by Feko »

Zaboravih reci...pisem na mobitel..FID sklopka usporedjude ulaznu i izlaznu (isporucenu) struju. I ako je razlika struje veca od iznosa mA za koju je dimenzionirana FID sklopka onda ona izbacuje. To je tzv. strujna greska jer je odredjeni dio struje otisao negdje drugdje..tj. u zemlju.

A njena snaga u Amperima je koliko moze izdrzati...ne znam jel ona uopce izbaci ako se pretjera tj. jel ima funkciju automatskog osiguraca :roll:
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: razvodjenje struje

Post by nano »

Moze i nulovanje ,ali prije fid sklopke,mozda je cak i bolje tako ,ako se ne zna kakvo je uzemljenje,tj. Njegov otpor.
Poslije fida mora ici trozilna inastalacija i nigdje ne smije biti spojen nulti i zastitni vodic.
I da, fid j samo diferencijelna i ne prekostrujna zastita,zato mora biti osigurac koji stiti glavni dovodni kabel od brojila do kutije sa osiguracima.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: razvodjenje struje

Post by haribo »

http://upload.slike.com/slika/?image=14 ... 95.jpg,sam sto nisam nulovao prije FID sklopke........
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: razvodjenje struje

Post by elektor »

Nego gdje si nulovo?
Nadam se da si vukao trožilni kabel do ormara pa da možeš ispraviti grešku.
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: razvodjenje struje

Post by haribo »

samonosivi kabala mi je pored razvodne kutije osiguraca,jer broilo je na stubu nedaju na na kuci,zbog kradje struje,pa sam narpavio razvodnu ubacio samonosivi kabal i spojio klemama i dalje vukao kabal do Fid sklopke (nekih 50cm kabla).........
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: razvodjenje struje

Post by nano »

Nije mi jasno ono na slici,vidim neku sabirnicu dole sa 2 plave i 2 zuto zelene zice.Gdje su spojene one ostale plave i zutozelene.Izgleda da nije dobro.Moras imati dvije sabirnice odvojene i na jednu spojiti plave ,a na drugu zutozelene.Plavu sabirnicu spajas sa komadom zice iste debljine kao dovodni kabel sa izlazom nule na fid sklopki ,a zutozelenu sabirnicu sa zicom iste debljine kao dovodni kabel spajas na nulu ,ali prije fid-a ili na posebno uzemljenje ako si ga dobro napravio.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
seid
Napredujem
Napredujem
Posts: 178
Joined: 30-12-2012, 19:53
Location: KONJIC BOSNIA and HERZEGOVINA

Re: razvodjenje struje

Post by seid »

Image
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: razvodjenje struje

Post by haribo »

ja sam to spojio sve na jednu sabirnicu i zutu i plavu,nisam znao da se mora prije fid sklopke,popravit cu ja to.......
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: razvodjenje struje

Post by haribo »

[quote="haribo"]ja sam to spojio sve na jednu sabirnicu i zutu i plavu,nisam znao da se mora prije fid sklopke,popravit cu ja to........
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: razvodjenje struje

Post by haribo »

mogu li stavit one plasticne spojnice sto idu za razvodne kutije,posto ima mi jedna mesigasta sabirnica,drugu nemam gdje postavit.........
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: razvodjenje struje

Post by nano »

Moze...samo dobro stisni,da bude dobar spoj.
Imas kupiti i kratke sabirnice u plastici koje su razdvojene ,posebno za nulu ,posebno za zastiti,malo je elegantnije :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
haribo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 17-04-2014, 12:57

Re: razvodjenje struje

Post by haribo »

hocel biti problem sto sa za pec isao kablom 2,5mm2
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: razvodjenje struje

Post by LAF »

Saberi snagu svih trosila na peci, rerna-pecnica je cca 2,2 do 2,5 kW, expres kolo takodje 2,2-2,5 kW.
Dokle god si u granicama oko 3,68 kW stvar ce raditi. Znaci, ako radi pecnica ne smije ono najvece kolo,
ostali su slabiji pa mogu.-

pOz
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: razvodjenje struje

Post by zlatkoMM »

Aaa uuuu
Bez uzemljenja :ohno:
Pa čovječe da li se može znat razlog tzašto NE?
Pa cijena kablova 3žilnog i 2žilnog je skoro ista...
i zar je napravit uzemljenje toliki problem ?
Nabaviš pocinčani flah barem 5 m i ukopaš ga na metar dubine i to ti je to a
sigurnost je višestruka i FID sklopka će ti onda imat efekat...
Post Reply