POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
varggavro
Posts: 19
Joined: 31-10-2011, 10:09

POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by varggavro »

pozdrav

izrađujem zvučne kutije po mjerama AR18 kutija, za bass sam uzeo membrane od AR17, mislim da je 80w a visokotonce sam kupio u dućanu P-audio, model visokotonca je PHT-3001 40W 4 ohma.
sad trebam izraditi skretnice. nasao sam na internetu dosta materijala o izradi skretnica ali nigdje nemogu naći koju reznu frekvenciju odabrati. pa ako mi moze neko objasniti sta bi bilo najbolje da napravim. hvala.
kekozzo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 19-01-2011, 17:48

Re: POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by kekozzo »

najbitniji faktor kod odabira rezne frekvencije je minimalna frekvencija visokonca (kazes da imas pht 3001 ,nigdje nisam uspio nac taj model) ako izaberes manju frekvenciju vece sanse su da ce membrana ispucat ali zavojnica ce i dalje biti citava , a to ti dodje isto kao i da si ga spalio , uglavnom za te male drivere rezne frekvencije su preko 2,5 KHz , pa mislim i da taj pht da je tu negdje .
i imas jos jedan bitan faktor a to je kojeg reda je skretnica , oznacava se 1,2,3 s tim da 1 oznacava slabljenje 6 dB/oct , 2 oznacava 12/dB i ona se najcesce koristi .
varggavro
Posts: 19
Joined: 31-10-2011, 10:09

Re: POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by varggavro »

e hvala puno.. mislim da sada znam sta cu napraviti, i da zaboravio sam napomenuti da cu najvjerojatnije raditi 12db skretnicu , jos jednom hvala :)
varggavro
Posts: 19
Joined: 31-10-2011, 10:09

Re: POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by varggavro »

imam jos par pitanja,,
oce li biti kakvih problema ako bass i visokotonac nisu iste impedancije?

I na internetu sam nasao tabele i sheme skretnica sa vec izracunatim komponentama ovdje :

http://web.vip.hr/bicpark.vip/pocetnici ... asivna.htm

za rez. frekv. sam mislio uzeti 3150hz jer stvarno nigdje nemogu naci specifikacije visokotonaca.

pa ako mozete prokomentirati :D
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by Black »

Evo ovdje na ovoj stranici izračunaš
http://ccs.exl.info/calc_cr.html
Odabereš kolko ćeš Db/okt upišeš impedanciju zvučnika i rez frekfenciju

Rezna frekfencija nek ti bude 3000-3500 Hz
Uzmi u ovom rasponu koja ti paše radi komponenata
varggavro
Posts: 19
Joined: 31-10-2011, 10:09

Re: POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by varggavro »

hvala
varggavro
Posts: 19
Joined: 31-10-2011, 10:09

Re: POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by varggavro »

Pozdrav. evo sada imam vremena da nastavim izradu skretnica pa sam na jednoj stranici pročitao da se na bass membranu dodaje paralelno RC član radi kompenzacije. Stranicu na kojoj sam to našao sam već naveo prije u jednom postu kada sam spominjao tabele i sheme za skretnice. Pa sad me zanima dali je taj RC član obavezan ili će skretnice raditi i bez njega.

I što se tiče skretnica, odlučio sam da ću ih napraviti kako kaže na ovoj stranici http://ccs.exl.info/calc_cr.html#second koju mi je preporučio Black. Za reznu frekv sam uzeo 3,5khz i impedancije oba zvucnika(bas i visok.) su 4 ohma. tako da sam dobio c1=c2=6,5uF i L1=L2=0,314mH . Pa ako se nekom da pogledati malo sheme i komponente i da mi kaze ako nesto radim krivo ili imate neki savjet ..bio bih jako zahvalan. :D lp
varggavro
Posts: 19
Joined: 31-10-2011, 10:09

Re: POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by varggavro »

niko ništa?? :cry:
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: POMOĆ OKO DVOSISTEMSKIH SKRETNICA

Post by Black »

Sastavi bez RC člana
Post Reply