Tajmer2313

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
GileSU
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 23-11-2013, 16:16

Tajmer2313

Post by GileSU »

Pozdrav, radi se o tajmeru skinuom sa http://www.elektronika.ba/114/timer-with-at90s2313/.
Image
Znaci, koliko sma shvatio to levo su komponente za crtez desno. Odstampao sma 3. list(ogledalo) na pausu. :D
Shvatio sam kako se radi. Gledao sam na ovom linku http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... stupak.pdf
NaOH kad sam geldao prodaje se u cvrstom stanju a ovde je u tecnom? rastvara se sa vodom?
Gde kupiti AT90S2313 i 7447?
Kod kondenzatora nalazi se se samo jedan podatak-voltaze nema. Svejedno je?
Sprej POSITIV 20 od 100ml koliko puta moze da se koristi?
U folderu "Source" nalaze se jos dva foldera "Code" i "Schematic". Sta sa njima? Kako se oni ubacuju u ovaj sklop?
Kod Miscellaneous sta je X1?
Hvala.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tajmer2313

Post by Kukinjos »

GileSU wrote:Odstampao sma 3. list(ogledalo) na pausu.
Nadam se da nisi ti zrcalio sliku, jer na samom predlošku ti piše "no mirror"
GileSU wrote:NaOH ... prodaje se u cvrstom stanju a ovde je u tecnom? rastvara se sa vodom?
Tako je, moraš pročitat na foto spreju koliki je omjer vode i NaOH (za POSITIV 20 je 7%), i prema tome napraviti otopinu. Radi je s destiliranom vodom, ako želiš duži vijek trajanja otopine.
GileSU wrote:Gde kupiti AT90S2313 i 7447?
Umjesto AT90S2313 sad možeš nabavit Attiny 2313, koji je novija verzija i kompatibilan je s prethodnom.
Po pisanju mislim da si iz RS, pa ovdje možeš nabaviti kontroler i dekoder:
http://www.kelco.rs/katalog/komponente. ... Y2313-20PU
http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=74ls47
GileSU wrote:Kod kondenzatora nalazi se se samo jedan podatak-voltaze nema. Svejedno je?
Nije svejedno barem kod elektrolitskog kondenzatora C3 - 470uF, koji mora bit veći od napona kojeg dovodiš na uređaj, i C5 - 47uF na kojem je napon od 5V, pa će tu zadovoljit bilo koji od 10V na više.
GileSU wrote:Sprej POSITIV 20 od 100ml koliko puta moze da se koristi?
Najbolje ti je pročitat datasheet:
http://www.soselectronic.hu/a_info/reso ... itiv20.pdf
piše da je otopina za razvijanje 7% NaOH i da se sa 200ml može pošpricati površina od jednog kvadratnog metra, dakle za 100ml oko pola kvadrata. Vijek trajanja spreja produžuješ ako ga držiš u frižideru, a možeš ga koristit toliko puta dok ne potrošiš zadnju kap iz spreja :)
GileSU wrote:... "Code" i "Schematic".... Kako se oni ubacuju u ovaj sklop?
"Code" je program kojim se programira kontroler, dakle moraš imat neki programator za Atmelovu AVR seriju mikrokontrolera, a "Schematic" :azdaja: ... suzdržat ću se objašnjenja.
GileSU wrote:sta je X1?
kristal za 4MHz.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
GileSU
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 23-11-2013, 16:16

Re: Tajmer2313

Post by GileSU »

Hvala ti!! Mnogo si mi pomogao. :D
Da iz Srbije sam, iz Subotice.
Znaci u 100ml destilovane vode treba da rastvorim 7g NaOH?
Code i Shematic treba uopste da koristim?
GileSU
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 23-11-2013, 16:16

Re: Tajmer2313

Post by GileSU »

Posto ne mogu da editujem, moze li bilo koji displej odavde http://www.kelco.rs/katalog/komponente. ... upweb=3205
Onaj sto je u semi je 11 mm a ovi su 10-mislim da je to to.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tajmer2313

Post by Kukinjos »

GileSU wrote:Znaci u 100ml destilovane vode treba da rastvorim 7g NaOH?
Ne, na 1l ide 7g
GileSU wrote:Code i Shematic treba uopste da koristim?
Ajme :roll: , Code - kod, program za kontroler, software... koji moraš programirat u kontroler.
Shematic - električna shema, nacrt .... to ne možeš isprogramirat nigdje, to si isprintaš ili gledaš na ekranu. Ako si mislio na "Tajmer2313.DSN", to je design file kojeg otvaraš u programu Proteus, pa tamo možeš napravit simulaciju, ali o tom ...
GileSU wrote:... moze li bilo koji displej ...
Ne može! Na shemi je dvostruki displej, moraš nacrtat novu pločicu, raspored izvoda nije isti. Javi se bob4-u, ima ih ko plijeve, ili potraži na drugom mjestu.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
GileSU
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 23-11-2013, 16:16

Re: Tajmer2313

Post by GileSU »

Znaci ovako :-D
U principu Shematic ni ne treba da koristim..
A kod je vec programiran, jel? Kako da ga ubacim u kontroler?
Necu nista menjati oko displeja, kupicu dvostruki 10-milimetarski.
I da, kako se napaja ceo uredjaj? Koja voltaza, gde? :-)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Tajmer2313

Post by nano »

Gile procitali smo te....sta ce ti shema,ko to koristi
pitaj nas ,sve cemo ti nacrtati,a schematic upotrijebi za ...znas vec sta.
A uredjaj se napaja... nekako ....negdje...s nekom voltazom,gdje li bi to moglo da se nadje i gdje li je to nacrtano????
A kod ubacis kroz malu rupicu na vrhu kontrolera...ako je nema treba je napraviti....s nekim naponom
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tajmer2313

Post by Kukinjos »

@nano, najviše mi se sviđa kako programiraš kontroler :lol: , ali ja bih radije upotrijebio bušilicu i tanko svrdlo, jer bi 0,00000001 % većeg napona od predskazanog k.k. (k.k. = kristalnom kuglom, op. autora), dovelo do izlaska poznatog dima koji, nekim čudom, drži elektroniku na okupu.
Feko čekamo tvoj :azdaja:

A sad ozbiljno, Gile, molim te pročitaj malo o mikrokontrolerima, znam da bi htio to napravit brzinski, bez puno gnjavaže, a ko ne bi, ali neće ići bez malo predznanja. Shvati kontroler kao PC, kad ga sam složiš, što mu prvo napraviš? Instaliraš neki operativni sustav, DOS Windows, glupix, što god... E to je ono što se zove "Code", koji trebaš upisat u mikrokontroler, bilo čekičem i dlijetom ili možda programatorom. Ne može kontroler radit na tvoje misli, moraš mu upisat program, proizvođač ne zna koji program ti želiš, pa ga nažalost moraš sam ubacit u kontroler ili zamolit nekog s programatorom da to napravi umjesto tebe.
Program koji tebi treba je: Tajmer.hex, to trebaš "ugravirat" u kontroler. Schematic zaboravi, ne treba ti, @nano - hvala na razjašnjenju :)
Napajanje čitavog uređaja je od recimo 8V do 20V, i taj napon dovodiš na mjesto gdje piše POWER, pin1 je minus, a pin 2 je plus, a na montažnom nacrtu se nalazi u donjem lijevom uglu, minus je do vijka, a plus do C5.
Uh, ne mogu više... :P
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Tajmer2313

Post by nano »

Kuki nemoj sad otkrivati sve nase tajne,za dim na koji radi sva elektronika mora da sazna sam.
koliko sam ja rupica pravio na raznim chipovima i pustao bijele dimove ,dok konacno nisam otkrio na kojem
tacno mjestu treba busiti.To je razlicito za svaki chip.
A i previse si se trudio,ja sam mu isto htio objasniti sve ono,ali sam skuzio da on nas zeza za schematics i to...
Nemoj Gile .stari smo mi vec....lako ti je nas,ajd probaj one tamo mladje,sto popravljaju laptope..
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
GileSU
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 23-11-2013, 16:16

Re: Tajmer2313

Post by GileSU »

Ne zajebavam ja nikog..
Ovo mi je tek treci rad i prvi sa mikrokontrolerima.
Trazio sam na internetu o code ali nista poucno nisam nasao. :-(
Rekao bih da je kod c5 minus.. Kupicu adapter 12V 1A.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Tajmer2313

Post by nano »

Nema frke Gile,malo se salimo....izvini ako smo te uvrijedili.
Ovako...
Evo prvo datasheet od mikrokontrolora koji su ti preporucili:

https://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q= ... 2401,d.bGQ

Onda...otvori onaj file tajmer.asm u Code folderu.To ti je program koji je autor napisao za taj tvoj uredjaj i dobro iskomentira---desno od komandi imas komentare i bit ce ti puno jasnije sta se desava.
Skonto si do sada da je skoro sva literatura u engleskom jeziku i MORAS ga nauciti ,ako se mislis baviti elektronikom.
I ono sve sto zi je Kuki opisao....dug je proces ucenja i nema nista na brzinu....
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tajmer2313

Post by Kukinjos »

GileSU wrote:Rekao bih da je kod c5 minus..
Nije!!!! Krivo je na shemi označeno, pogledaj nacrt vodova na pločici pa će ti bit jasnije. Taj adapter će ti bit u redu.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
GileSU
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 23-11-2013, 16:16

Re: Tajmer2313

Post by GileSU »

Opusteno..
Sad mi je malo jasnije..
Pronasao sam dobar tutorial! :D
http://www.serasidis.gr/circuits/avrprog/avrprog.htm
Post Reply