razvodjenje struje po kuci

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

mokri
Posts: 3
Joined: 09-01-2014, 19:48

razvodjenje struje po kuci

Post by mokri »

Pozdrav,treba mi savjet oko ormarica za osigurace,uzeo sam mali ormaric gdje moze stati 12 osiguraca,posto cu stavit Fid sklopku i zvonce osigurac imat cu 9 osiguraca na raspolaganju mislio sam odvojiti posebno bojler i ele. pec,da li na ovih 7 osiguraca mogu skopcati sve imam tri sobe dva kupatila posto kuca,odprilike sobe imaju po 3 uticnice.........
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by vukboban »

Uzmi veci ormaric
semax
Posts: 13
Joined: 13-06-2011, 21:16

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by semax »

Moram ponoviti zlatno pravilo rada sa elektroenergetskim instalacijama, pored lične sigurnosti u radu uvijek budi siguran kako si spojio uzemljenje, odnosno kontakte spajanja obavezno dvaput provjeri, kako na razvodnoj ploči tako i na utičnicama ili pak na samim uređajima. Ako uslijed rada nemaš faze zbog toga niko neće stradati ali ako nema uzemljenja, a u slučaju proboja napona može biti svašta.
E sad što se tiče tvoje razvodne kutije mislim da je mala za toliki broj potrošača. Osim toga puno ti je lakše raditi, imaš više prostora ako je kutija veća. Nisi nam rekao da li je instalacija već razvedena, ako jeste onda ti broj osigurača u pravilu određuje broj izlaza, odnosno ne možeš staviti sve i da hošeć više osigurača ako je instalacija razvedena da je na jednom vodiču tri ili više potrošača, utičnica i sl. Vodi računa o snazi potrošača i dozvoljenoj struji vodiča koliko se sjećam za bakar 2,5mm2 to je max 25 A, 1,5mm2 je max 20 A. Uglavnom imaš tablice za navedeno, a to se može odrediti računom prema struji i padu napona.
mokri
Posts: 3
Joined: 09-01-2014, 19:48

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by mokri »

sve je meni jasno da osiguraci idu po potrosacu,i da je lakse kad imas vecu kutiju,al kad neko hoce po svom i hoce da jeftinije i da ide sto manje kabla sto manje stemanja,itd,razmisljao sam staviti osgurace 16 i 20A odvojio bi bojler i ele pec posebno na osigurac,drzim se teorije formulom P=U*I tako cu i kacit,nemam sta zeznut........
Halchy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 05-09-2011, 16:37
Location: Fojnica Bosna i Hercegovina

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by Halchy »

Da ne otvaram novu temu posto se radi o istom. Zani me me kako pravilno rasporediti osigurace. Prakticno sam radio razvodenje to je vecinom bila jedna prostorija i nije bilo potrebe stavljati osigurace. Nije mi problem nijednu kutiju spojit samo nisam nikad radi npr cio sprat jer neznam kako osigurace rasporedit. Ako ima neko neku shemu razvodenja cjele kuce odnosno od sata preko osiguraca do krajnjih izlaza bilo bi jako korisno
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by nano »

Znas kako kazu ,lako je elektricarima -tri boje i udri.... :D :D
Salim se.
Osigurace nemas sta pravilno rasporedjivati.Od sata ti idu 2 ili 3 zice,samo faza i nula ili jos i uzemljenje i onda dolaze do tvoje kutije sa osiguracima.tamo stavis prvo fidovku preko koje idu faza i nula,nula ide na sinu za nulu,uzemljenje na sinu za uzemljenje,a faza ide na donji kraj osiguraca koji su svi spojeni sa bakarnom sinom namjenjenom bas za to.
prije si razveo instalaciju po sobama,kupatilo ,kuhinja itd.Posebne osigurace stavljas na bojler,ves masinu,
sporet.Po sobama mozes 2-3 uticnice vezati zajedno i voditi jedan izlaz.Rasvjetu razdvojis na 2 ili 3 osiguraca
i to je to.Sad u toj kutiji sa osiguracima imas odredjeni broj kablova ili zica puta 3,presjeka 1,5 i 2,5 mm2 i od toga ti zavisi koliko ces i koje osigurace staviti.Osiguraci ne zavise od potrosaca nego od presjeka kabla koji koristis,jer osiguracima stitis taj isti kabal od preopterecenj i izgaranja,a ne potrosac.
Za 1,5mm2 (rasvjeta) stavljas osigurace od 10A a za 2,5mm2 16A.
Fidovka je za 40 A i osjetljivosti 0,5A.Mozes jos razdvojiti i instalaciju u kupatilu i staviti posebnu fidovku od 0,03 A radi vece sigurnosti.
U kutiji sa osiguracima je jednostavno ,plave zice na sinu sa plavom (nula),zutozelene na sinu sa zutozelenom (uzemljenje) i crne ili smedje na osigurace.
Ukoliko od sata imas samo nulu i fazu smijes spojiti prije fidovke nulu i uzemljenje,tako da imas zastitiu nulovanjem.Poslije fidovke ,ne smijes nigdje spajati nulu i zastitini vodic,sva instalacija mora biti trozilan za monofazni ili petozilna za trofazni razvod.
Jos jedno pravilo-osiguraci se obavezno stavljaju na prelazu sa veceg presjeka kabla ,na manji--samo onako napomena
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by vklepac »

eto ja sam nedavno zavrsio 3 kata vece kuce; mislim da 9 osiguraca za cijeli stan nije ni priblizno dosta,pogotovo kad pricamo o kuhinji,kupaoni koji imaju vece opterecenje.u pravilu za kupaonu ide jos jedna fidovka koja ima osjetljivost 0,03,dok se za ostatak kuce koristi fidova osjetljivosti 0,3. ukoliko vec ides na izradu nove instalacije mislim da nebi trebao skrtarit na kolicini vodova,s malim ormaricom imas samo problema,za 1-2god ces nesto dodatno vuc,i onda se opet moras spajat na postojece osigurace jer za dodavanje novih neces imati mjesta. i nemoj stavljati osigurace od 20A,cemu? pa neces cirkular imat u sobi :D stavljaj za uticnice B16 eventualno C16 koji su malo tromiji. za rasvjetu B10A. I naravno ukoliko se radi o trofaznoj struji vodi brigu da ravnomjerno rasporedis opterecenje po fazama. Takoder uzemljenje mora biti dobro.evo ovo je ormaric kojeg sam slozio za 2 kata kuce+2 sobe na tavanu: http://www.zaslike.com/files/4re015t3g5ns2zatm642.jpg
Halchy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 05-09-2011, 16:37
Location: Fojnica Bosna i Hercegovina

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by Halchy »

Planiram razvodit struju u prvom spratu kuce (kupatilo soba i dnevni boravak). spustio sam kabal sa sata 5x6mm2 i ako nemam trofaznu struju al eto nek ima nece smetat :). eh iz tog sprata sam konto odvest struju u drugu prostoriji (u kojoj bi nekad mogla biti radiona). Posto sam vec rako da nisam radio sa osiguracima zanima me sta je fidovka? koliko otprilike osiguraca u spratu da stavim? Kojim kablom da nastavim do druge prostorije (radione)?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by nano »

Evo da ja malo guglam za tebe.....

http://www.napravi-sam.com/clanci/fid-i ... kako-radi/

Za radionu nastavi sa 6mm2,ako ces imati malo vecu potrosnju,a ako ce biti samo par uticnica i rasvjeta mozes i sa 2,5 mm2,mada je bolje sa 6mm ,nikad ne znas.... :D
Koliko osiguraca da stavis objasnili smo u gornjim postovima,malo kontaj i sam...
sta se nalazi na tom spratu,cijeli stan? samo sobe?sobe i kupatilo?

Ako je cijeli stan,onda otprilike 10-tak
Jesi li osigurao taj kabal 5x6mm2 koji si spustio sa sata?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Halchy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 05-09-2011, 16:37
Location: Fojnica Bosna i Hercegovina

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by Halchy »

Hvala za fid :D cito sam na 2-3 foruma ali je toliko ispetljano da nisam skoro nista skonto a sad mi je jasno.

Na tom spratu se nalazi soba kupatilo hodnik i kuhinja sa dnevnim boravkom. dali da zaobidem fid sklopku u stanu a da u radioni stavim novu ili da sve stavim na jednu fidovku? A kako mislis jesam li osiguro kabal 5x6mm2 koji ide sa sata? Ovako instalacije su radene 1999 kada su bili aktuelni zicani osiguraci prije sata se nalazi jedan veliku takav osigurac neznam koliko je ampera a ovaj moj kabal (koji jos nije prikljucen) ce ici sa sata. Da li je to zastita ili treba jos neka dodatna zastita ?
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by vklepac »

u radionu vuci novi kabel 6mm2 i predvidi za novu fidovku. onaj veliki osigurac je pancer-znaci glavni osigurac. sat nemoj raskopavati jer ces ga morati ponovo blomborat da nebi imo problema sa time... iz sata ti vec ide zica na fid,skupa s njom spoji i taj za radionu,znaci na dolazu fida povezi kabel iz sata i onaj koji ti ide dalje za radionu,kad ces spajat fidovku skini pancer koji ces poslije opet morat blombirat. Za pancer nije problem jer samo kazes ovima iz hepa da ti je izgorio pa si ga mjenjo i oni ce ga blombirat,ako kazes da ti treba ponovno blombirat sat mogo bi imat problema!!
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by elektor »

Vidim da si mlad, neiskusan i nemaš neku odličnu podlogu teorijsku podlogu što se instalacija tiče. Po postovima bi rekao da si srednjoškolac?
Moj bi ti prijateljski savjet bio da pozoveš kvalificiranog električara koji će to obaviti, a zamoli da ti pusti da ga gledaš i da ti da osnovne smjernice i savjete.
Ako se malo raspitaš po mjestu vrlo lako je moguće da ćeš naći nekoga tko će ti to biti voljan napraviti i pokazati za ne veliku lovu, pa možda čak i besplatno. Naravno ako dođeš s pravim stavom i željom da naučiš.
Eto da se ja bavim instalacijama ja bih ti to napravio besplatno jednu subotu.
Ne bi na odmet bilo i da na profil staviš svoju lokaciju, možda ima na forumu nekoga iz tvoje blizine tko se bavi time, a voljan je pokazati ti.
Ne želim te ovime obeshrabriti, plašiti, ili to pametovati s nekim pravilima i zakonima. Jednostavno je stvar u tome što pogrešno ili loše izvedena instalacija može biti pogibeljna. Možda ne danas, možda ne sutra, nego tek za 10ak godina.
Najčešće su pogreške kod spajanja FID-a. Mnogi ga imaju pogrešno spojog, pa im i ne služi ničemu, tj. nikad neće reagirati. Već su te upozorili na pravilno dimenzioniranje presjeka vodiča i osigurača. Lako se dogodi da se ne ide dovoljno "nazad", pa se zaboravi da u nizu postoji kabel manjeg presjeka, a osigurač je predimenzioniran. Loši spojevi, oštećena izolacija itd. su samo neke od često viđenih grešaka/fuševa čak i kod nekih koji sebe zovu kvalificiranim električarima.
Zato ti je najbolje iskustvo skupiti s nekim tko je iskusan i zna. Kada skupiš dovoljno znanja i iskustva tada se možeš sam upustiti u spajanje instalacije.
Halchy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 05-09-2011, 16:37
Location: Fojnica Bosna i Hercegovina

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by Halchy »

vklepac u mojoj kuci nema nigdje fidovke prije 2-3 godine su bili zicani osiguraci (ili kako se vec zovu ono sa nitim u sredini)dosao je jedan elektricar koji je zamjenio stare osigurace automatskim osiguracima ali nije stavio fidovku. a sto se tice spajanja na sat nebi nista inprofizovo pozvo bi ovlasteno lice da to sastavi i opet blombira.

Evo nekolko silka

Image


Ovaj osigurac se nalazi u satu na njega ide glavni vod struje kroz sat pa do table osiguraca
Image

Image


ovakvi se osiguraci nalaze u kuci
Image

elektor-e hvala na svim savjetima upravu si i nemam neku jaku teoretsku podlogu a sa osiguracima jos goru. zavrsio sam srednju skolu prije 2 godine i vec od tada sam poceo traziti nekog elektricara koji ce mi malo pokazati al niko do sad nije bio voljan. Uradio sam do sada 3-4 prostorije razveo struju ali sve je to bilo dovod sa osiguraca ili iz razvodne kutije. Sve je uredu sto se tice presjeka kabla to kuzim kuzim ja i osigurace ali drugacije je kada se sve to vidi uzivo. Sto se tice spojeva nikad ih ne ostavljam labave nedovoljno stegnute odnosno uvrnute kad su upitanju kutije. a kod skidanja prve izolaciije sa kabla pazim da ne ostetim unutra drugu izolaciju na zicama to znam da nije dobro da se desi.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by nano »

Da lo se mni ono cini ili na onaj tvoj osigurac dolazi glavni dovod 10 ili 6 mm2 a prema satu odlazi puno mani ,ako ne i 2,5 mm2?? ili je ono osigurac za uklopni sat?
Onaj kabal koji si doveo ti mora ici preko osiguraca ,pancir ce ga zastitit ,ali bolje je da stavis osigurac malo manje vrijednosti ,da ne moras mijenjati pancer,ako je plombiran.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by vklepac »

da stvarno jbt do pancera 10 mm2 a od pancera 2,5mm2 wtf???? :ohno: jedino ako to nije stvarno neki osigurac koji sluzi posebno za sat.
vjerojatno ti majstor koji je prepravljo instalaciju nije stavio fid jer je stara instalacija bili nulovana,ukoliko ti zelis stavit fidovku moras otvorit sve uticnice sve razvodne kutije,cijeli glavni ormar raskopat; odvojit sve nule od zemlje (e sad pitanje je dal je uopce vucena 3 zilna instalacija) i iz glanog ormara do vani povuc obavezno 6-10 kvadrata zemlje,nakon toga zakopat traku i onda stavit fid,a sta se tice sata,zasto si uopce vuko kabel do sata-kabel si trebao povuc do ovog ormara gdje imas automatske osigurace i tu se vezat na glavni vod.
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by vklepac »

mada mislim da je od pancera stvarno 2,5mmm2 jer da ovaj osigurac sluzi samo za ukapcanje nebi ni na primaru bio 10mm2 :ohno:
Halchy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 05-09-2011, 16:37
Location: Fojnica Bosna i Hercegovina

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by Halchy »

ovaj osigurac kada se iskljuci nema u citavom spratu struje znaci glavni osigurac. Dovod na osigurac je 10mm2 a odvod 6mm2. a majstor kada je stavljo nove osigurace samo je skino stare osigurace i stavio nove u istu kutiju jer je reko da moze da se postavi u istu kutiju i da nece biti smetnji. Ova kuca je u ratu izgorila i vecina stari kablova nije zamjenjena cak je na uticnice vucen dvozilni kabal a uzemljenje su pravili tako sto su u uticnici spajali nulu i uzemljenje (kod uticnica sa dvozilnim kablom). A kabal sam vuko od sata iz razloga sto mi je bilo lakse i sto do table sa osiguracima ide 3-zilni kabal. (jer mozda mi nekad u radioni zatreba trofazna struja ko zna)
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by Emigrant »

imaš li tamo ( mislim na dovod ) monofaznu ili trofaznu ?
ako je trofazna , pobrini se da svaka faza bude podjednako opterecena . na ovo sam doplatio , jer nisam obratio pažnju kada sam razvodio struju kod komšije .... na jednoj fazi mi ostalo par sijalica a na druge dve svi grejači i utičnice .... posle sam tri dana ubio prevezujuci ponešto na onu neopterecenu fazu .....
vklepac
Napredujem
Napredujem
Posts: 143
Joined: 19-04-2012, 11:47
Location: Gerovo,Gorski kotar,Hrvatska

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by vklepac »

ako zelis vuc trofaznu-bar je kod nas tako: moras zakupit kilowate i to svaki kilowat je 1200kn,nakon toga ako zelis sve to mjenjat moras selit brojilo van iz kuce tako da moras kupit i ormaric od hep-a... uglavnom sad je kolega dao zahtjev za trofaznu i sve skupa ti izade cca 11.000kn,,, No pustimo sad to,koliko sam shvatio ti imas monofaznu struju u kuci koja je nulovana. imam jos jedan savjet...ako vec vuces novu struju u radionu tamo napravi novi el ormaric,predvidi neku trofaznu uticnicu koju povuci do ormarica i pusti odspojenu ako se nekad odlucis za trofaznu,takoder zakopaj traku,znaci napravi uzemljenje i stavi fid,tako da ti bar to bude sredeno kako treba.
Halchy
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 76
Joined: 05-09-2011, 16:37
Location: Fojnica Bosna i Hercegovina

Re: razvodjenje struje po kuci

Post by Halchy »

Hvala vam ljudi na savjetima i uputama sto se tice trofazne struje jos ujek mi ne treba kada mi bude zatrebala prikljucit cu je zato sam i vuko 5-zilni kabal od sata do spara u sparatu cu razvest monofaznu struju i postavit tablu sa osiguracima sa fid skolpkom za radionu cu polizit 5-zilni kabal 6mm2 i opet postavit tablu sa osiguracima (u radioni) i fid sklopku i naravno uradit uzemljenje kako treba. U radioni cu isto razvest monofaznu struju sa 5-zilnim kablovima pa kad mi zatreba trofazna samo ponovo spojit kutije. I jos jednom hvala svima :D :D :D :D
Post Reply