Spajanje digitalnog senzora pritiska na uC

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
STIPA
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 22-03-2006, 15:58

Spajanje digitalnog senzora pritiska na uC

Post by STIPA »

Pozdrav svim aktivnim forumašima.

Imam pitanje u vezi gore navedenog senzora, digitalnog mjernog pretvarača pritiska.
Naime, radi se o slijedećem:

Umjesto klasičnog manometra koji je izveden s pomoću Bourdonove cijevi, koji na taj način mjeri razliku tlaka nekog medija (plina ili kapljevine) i referentnog tlaka (obično atmosferskog), tj. nadtlak.

Sad bi ja umjesto takvog klasičnom manometra spojio (radi nekakvih drugih stvari) digitalni mjerni pretvarač, kao na primjer ovaj http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... +&_sacat=0 koji ima ulazno napajanje od 9-32V DC, i izlazni signal u naponskim granicama od 0-5 V DC.
Zanima me:

- da li navedeni mjerni senzori mjere isti tlak kao i klasični manometar, tj. nadtlak ( razliku tlaka nekog medija i atmosferskog tlaka ili kad se izračuna neki tlak uz pomoć senzora, da li je od njega potrebno oduzeti atmosferski pa se dobije prava vrijednost tlaka.

- ako senzor napajam sa 12V DC, a mikroupravljač (ATmega8) na koji spajam senzor napajam s 5V DC, da li je potreban kakav sklop za prilagodbu.

- da li je možda umjesto senzora koji da je izlazni signal u granicama od 0-5V DC, bolje radi nekakvih drugi razloga uzeti senzora (što prikazuje gore navedena web stranica) koj izlazni signal ima u granicama od 4-20 mA, ili 0-10V i sl.

Ako može tko pomoći odgovoriti, hvala unaprijed.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Spajanje digitalnog senzora pritiska na uC

Post by elektor »

Senzor vjerovatno mjeri kao klasični manometar, ali to uvijek možeš provjeriti s prodavačem ili probati naći datasheet senzora.
Ukoliko koristiš senzor s izlaznom 0-5V možeš ga direktno spojiti na ADC ulaz mikrokontrolera.
Nema smisla uzimati senzor s drugim izlazima, ti su izlazi standardne vrijednost analognog ulaza PLC-a pa zato postoje. Tj. uz ovaj senzor, ako hoćeš koristiti s PLC-om ne trebaš mjerni pretvornik već se direktno može spojiti.
STIPA
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 75
Joined: 22-03-2006, 15:58

Re: Spajanje digitalnog senzora pritiska na uC

Post by STIPA »

Hvala na odgovoru.
Kontaktirao sam prodavača radi datasheeta senzora, pa da vidim koji tlak mjeri.

Radim nekakvu regulaciju pritiska vode za nekakvu prskalicu, više ovako iz hoby, učim se kad stignem.

Znači, taj senzor ću iskoristiti za mjerenje pritiska vode u sustavu. ( jedan ADC kanal)
Imati ću tri senzora protoka vode. ( 3 brojača impulsa u određenom vremenu)
Senzor brzine( to sam već napravio sa brojačem impulsa na zupčaniku, pa broj zubi u određenom vremenu je određena brzina). Da li se i koliko točno može dobiti brzina sa GPS modulom, brzina kretanja je oko 5 km/h, radi toga da mi takav sustav mjerenja brzine bude neovisan o senzoru impulsa, da postane prenosiv.

Koji ATmega iskoristiti, koji ima 4 countera i 1 timer,+ ADC kanal. Trebam savjete i prijedloge
Post Reply