230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Post by PJERO »

Može li jedan odgovor i "shema" ako postoji mogućnost za ovo:
Završen je onaj 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA za IR on-OFF kiffo. el
Postoji li mogućnost ubacivanja tipkala u uređaj (ako može, gdje) kojim bi se dobila mogučnost uključivanja i isključivanja releja bez daljinskog upravljača. Znači na samom uređaju. Isključivanje ide i to samim trenutnin prekidom napajanja, ali paljenje? Ako može , kako. Znam da bih mogao prekidačem premostiti relej, ali jeli može išta što se nebi ponovo uključilo nakon nestanka pa dolaska struje.
Nešto kao kod TRAX dimer, gdje se može palit i gasit na tipkalo bez daljinskog upravljača.
Pozdrav
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Post by Kukinjos »

Imaš tipkalo nacrtano na shemi, između pina 3 kontrolera i mase, zar ga nisi vidio?
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Post by PJERO »

Tipkalo između pina 3 i mase služi za memoriranje tipke na daljinskom. Samo za mem. daljinca. Ništa drugo.
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Post by PJERO »

Kod IR dimmera, služi za mem. daljinca i on-off ali ovdje ne.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Post by Kukinjos »

:cry: toliko nisam ulazio u projekt, šteta u svakom slučaju.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Post by Cosa »

Kolega Kukinjos, ima nešto kod mene neka proba i vidi da li mu odgovara.

Inače ovo koristim u sobi, imam štedne žarulje pa ne mogu koristiti dimmer, a Ivičin uređaj radi odlično sa gotovo svim IR protokolima za razliku od drugih.
PJERO wrote: Postoji li mogućnost ubacivanja tipkala u uređaj (ako može, gdje) kojim bi se dobila mogučnost uključivanja i isključivanja releja bez daljinskog upravljača. Znači na samom uređaju. Isključivanje ide i to samim trenutnin prekidom napajanja, ali paljenje? Ako može , kako. Znam da bih mogao prekidačem premostiti relej, ali jeli može išta što se nebi ponovo uključilo nakon nestanka pa dolaska struje.
Nešto kao kod TRAX dimer, gdje se može palit i gasit na tipkalo bez daljinskog upravljača.
Pozdrav
Budući da sam imao isti problem kao i ti odlučio sam se disasemblirati hex i dodati rutinu za očitavanje stanja "običnog" zidnog prekidača na slobodnom pinu GP1 i onda pomoću njega togglati (ne znam koja bi bila odgovarajuća hrvatska riječ za to) pin GP0.
Po nestanku struje, tj. nakon njenoga dolaska žarulje se ne pale bez obzira na stanje prekidača.
Prekidač se spaja tako da jedan kraj ide na masu, a drugi na GP1 pin pic kontrolera.

Za uključivanje trošila umjesto releja koristim low input zero cross optocoupler IL4118 i triac, pa imam dovoljno struje za transformerless power supply, a i sam sklop je dovoljno mali da stane u prekidačku kutiju.

Imam dva hex-a, jedan je sa većim debounce time-om, a drugi sa manjim.
Sa jednim od njih sam imao problema, pa zato šaljem oba (čudna su im imena to zanemari, bilo je više pokušaja :-) ) jer se ne mogu sjetiti koji od njih je bio problem.
Autor koristi WDT pa je možda to uzrok, iako sam u svome kodu svako malo stavljao CLRWDT instrukciju.
Uglavnom probaj, pa vidi jel ti odgovara ova prepravka.

Link:
IR on-off.rar
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Post by PJERO »

OK
Treba li išta mjenjati ili dodavati u shemi ili samo mjenjam hex u PIC 12f629, i to je to?
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: 230VAC / 12VDC BEZ TRANSFORMATORA

Post by Cosa »

Shema je ista, samo hex.
Post Reply