Strucna analiza shemi

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
La_Place
Posts: 2
Joined: 29-01-2014, 16:27

Strucna analiza shemi

Post by La_Place »

pozdrav raja!

saljem vam dvije sheme. ukratko cu vam objasniti funkciju navedenih:

Ovdje se radi o IC senzorima za ocitavanje el. brojila.
Senzor se stavi u kuciste i preko Nickel magneta se pricvrsti za brojilo.U brojilu je vec sadrzana dioda koja salje signal.Tacnije 10 000 Impulsa kW/h.

Navedeni senzori sadrze fototranzistor koji sluzi za prijem impulsa koji su poslani od diode u brojilu.

U obje seme je TTL-Izlaz(Transitor Transistor Logic). Meni treba RS-232 Izlaz.

Zato je u Shemi 2 koristen TTL-RS232 pretvarac, tacnije MAX3221. On ima jedan TTL ulaz(od Fototranzistora), zatim jedan TTL-Izlaz na kojem se prikopca jedna LED da bi se moglo provjeriti da li su poslani signali od brojila pristigli na fototransistor.

MAX3221 pretvara TTL u RS232 tako da na izlazu od MAX3221 imam (RS-232 , RxD i TxD).dalje to kopcam na konektor (d sub 9, ili RJ-45) sa RS232 protokolom.

U Shemi 1 to nije sadrzano, znaci nema pretvaraca.Cemu onda ovdje ovaj komparator i schmitov triger? da li samo zbog bolje obrade prijemnog signala? ovdje moram nadovezati i ttl->rs232 pretvarac.

Kod sheme 2 je vise elemenata, mislim da je to sve zbog ljepseg signala, bolje zastite i slicno.

Moze li mi neko strucan objasniti, koja je prednost koje sheme i sta su nedostaci?
Cemu toliki elementi u shemi 1, a u shemi 1 odradjeno preko jednog komparatora i schmitt (UND) trigera?
_______________________________________________________________________________________

Kad dioda u brojilu zasvijetli, to mi odgovara logicnoj 1, tranzistor otvara i imam 5 V na (logicki 1).
inace, logicka NULA!

Kod TTL-a +5V je shvaceno kao 1, a 0V kao 0, medjutim kod rs232 je obrnuto, recimo +3.3V je logicka NULA, a -3.3V je logicka 1.

Da li sam upravu?

___________________________________________________________________________________
Shema_2:
http://wiki.volkszaehler.org/_media/har ... =900&h=407

Zahvaljujem unaprijed!
Attachments
Shema_1.png
Shema_1.png (16.03 KiB) Viewed 1038 times
Post Reply