DC Direct Motor

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

DC Direct Motor

Post by Endeo »

Pozdrav :D htio sam pitati ako ko mozda shemu ili zna kako spojiti motor iz gramofona na kojem piše:
DC DIRECT MOTOR
DDM-511Q F-6
FUJIYA AUDIO CO.

Izgleda tocno kao s slike samo sto nemam ovu mu ploču niti njenu shemu s koje dobija napone.
http://i.ebayimg.com/t/MOTOR-Fujiya-Pla ... ~~0_35.JPG

Zahvaljujem :)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: DC Direct Motor

Post by LAF »

Potrazi podatke, odnosno BLDC drivere i bit ce ti jasno. To su trofazni motori sa posebnim
driverima, od broja polova i frekvencije zavisi broj obrtaja koji je kod gramofona strogo
definisan nazivno 33 45 i 78 obr/min, znaci da se radi o motoru sa mnogo pari polova koji
se napaja iz drivera koji generise frekvenciju i fazni pomak.
Broj obrtaja je dat obrazcom 60 F/ P gdje je F frekvencija a P broj pari polova.-

pOz
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: DC Direct Motor

Post by Endeo »

Pozdrav :D evo sam malo istrazivao internet i za ovi motor dobivam jedino oglase na ebayu :( pa sam malo trazio shemu jednog drivera i naišao na ovo http://noel.feld.cvut.cz/hw/philips/acrobat/2022.pdf i na 8 stranici ima shema pod application information no kako se tek upoznajem s ovim motora sam Vas htio pitat da li mislite da je ova shema primjenjiva na ovi motor?

Hvala na pomoći :)
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: DC Direct Motor

Post by LAF »

Moras potraziti tacne podatke za taj motor. Svaki BLDC motor karakterise max struja jedne faze i kako je
otpor namotaja konacan time je definisan i maksimalan napon na kojem taj motor moze raditi.
Znas li makar iz kojeg gramofona je izvadjeno pa kreni odatle (na kojem naponu je radio).-

pOz
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: DC Direct Motor

Post by Endeo »

Nazalost nemam ni to jer sam to išao prvo istražiti pa sam mislio naci shemu u service manual-u ali i na internetu nemogu pronači iz kojeg je :cry: jer sam ga dobio ovakvog na "golo".
Post Reply