Pojacalo za racunar

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
ludnica
Posts: 3
Joined: 11-10-2013, 17:36

Pojacalo za racunar

Post by ludnica »

Pozdrav svima,

naime imam 4 zvucnika od 2 kucne linije, (ne pise na njima snaga), i muziku sam ukljucivao u liniju sa racunara i tako slusao neko vrijeme dok se linija nije pokvarila (kvar je druge prirode).

Da skratim, zelio bi napraviti pojacalo na koje cu prikopcati zvucnike 4 komada, i da mogu pustati sa racunara muziku preko njega na ta 4 zvucnika. Sto se tice elektronike, nisam neki veliki strucnjak, ali znam ponesto.
Koja je najlaksa sema da se ovo uradi, i ako neko moze malo na "narodnom jeziku" da mi objasni sta mi je potrebno otprilike i gdje i sa cega je najlakse nabaviti???

Unaprijed zahvaljujem
Cvik_Dasa
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 23-11-2010, 05:13

Re: Pojacalo za racunar

Post by Cvik_Dasa »

http://www.electroniq.net/audio/tda7850 ... ifier.html
Na linku gore možeš vidjet pojačalo 4x 50W koje radi na 12V. Radi se o kolu TDA7850.

dakle treba ti sve s sheme i treba ti napon od 12v za napajanje koje vrlo vjerovatno možeš dobit ako koristiš transformator koji se nalazi u liniji. od ostaloga ti treba još ispravljač od 4 diode (gratz) i dva velika kondenzatora. Ako nemaš previše para također iz linije možeš iskoristit. Djelovi se kod nas mogu nabavit u chipoteci, electronic centru, elmatisu ili conradu. Za vas u srbiji nisam upoznat koji dučani bi to mogli poravat al eto nadam se da će se netko iz srbije javit oko toga.

Da dodam još će ti trebat jedan hladnjak (ljudi masovno koriste hladnjake od računala (CPU) u konbinaciji s ventilatorom)
ludnica
Posts: 3
Joined: 11-10-2013, 17:36

Re: Pojacalo za racunar

Post by ludnica »

Inace sam iz BiH (Banja Luka), pa snalazicu se za dijelove. Krecem polako u nabavku pa ako jos nesto zapne, obracam se.

Hvala za pomoc
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pojacalo za racunar

Post by nano »

Zar ti nije lakse popraviti liniju,ako je samo pojacalo u kvaru?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
ludnica
Posts: 3
Joined: 11-10-2013, 17:36

Re: Pojacalo za racunar

Post by ludnica »

Popravicu i nju, malen je kvar, ali hocu da napravim sebi i pojacalo. Malo naucim vise o elektronici ( to me interesuje), a kao finale tog imam i pojacalo. Ugodno sa korisnim. :)
Post Reply