Tajmer 2 min

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
djgorandj
Posts: 13
Joined: 04-11-2010, 10:42

Tajmer 2 min

Post by djgorandj »

Trazio po netu, znam ima svega, ne555, sa njim sam hteo da napravim, al vec 10 probanih sema i ni jedna nije urodila prodom. Treba mi proverena sto prostija kombinacija a da radi, pa ako je neko skorije nesto slicno pravio nek postavi ovde sliku seme ili link.

Takodje mi treba i tajmer koij ce da odlozi paljenje svetala u kolima, i to sam pravio pre 2 godine sad ce opet biti problem naci pravu semu, pa bih i za nju molio.

Druga opcija za automat koji drzi upaljena svetla pa ih gasi posle nekog vremena je varijanta na 220v, trenutni koji imam, mada ne radi, otisla buz11 cini mi se, posle sam otkacio diodu, pocelo da radi naduo se kondezator, zamenio kondezator, al prespojim slucajno i ode tranzistor, naravno, numeracija precrtana, 3 tranzistora, 2sc546b cini mi se ili neki slican tome, dioda, kondezator, potenciometar 1m. Ovo je ukratno opis, neko je to pravio obrisao brojeve sa tranzistora sad ne znam koji je tacno a semu na netu nisam nasao, najvise mi odgovara da osposobim njega, tj najlakse povezati kod mene u zgradi da ja sad ne prepravljam.
djgorandj
Posts: 13
Joined: 04-11-2010, 10:42

Re: Tajmer 2 min

Post by djgorandj »

Moguce da ce da bude da je bc548 u pitanju, tj c548 pise izvrljano na njemu, evo i slike:
http://imm.io/1bO1S a taj mi se bas cini da je ovo u pitanju: http://imm.io/1bO2T
Na slici se vidi sta je odseceno, predpostavljam da je ta buz 11 cini mi se drzala napon do nekle jer uredjaj ide direktno na 220, mada bez nje je napon bio 22v, samo sa stavio kondezator veceg napona da ne bi bilo problema.

dodatak, istekao rok za izmenu
djgorandj
Posts: 13
Joined: 04-11-2010, 10:42

Re: Tajmer 2 min

Post by djgorandj »

Sve zavrseno, tranzistor, bilo koji npn, ili bc548, a dioda je bila zenerica bzx85 24v, tak oda sam sve zavrsio i sredio, jedino mi i dalje ne radi monostabil al ko zna sta njega zeza. Tako da moze kljuc. ili brisanje.
Post Reply