pokretanje step motora

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

pokretanje step motora

Post by tandrkalo »

Kazite mi da li psotoji neko jenostavno pokretanje step motora levo i desno recimo, meni nije bitno da se upravlja racunarom i slicno, na dva tastera da moze exta bi bilo.
Kontam da tu ima neke zezancije da nesto mora da se prekida pa sam hteo da pitam da li mozda moze nekako sa ne555 kolom i PWM regulatorom posto on secka napon, ili ipak ne moze? Ima li neko neku jednostavnu semu za to? Unapred zahvalan. Hteo sam da iskoristim step motor jer mi tacno pase tamo gde treba da nabudzim nesto. Pa da nae bih prepravljao kojesta jer necu staviti u centar nema sanse. Unapred zahvalan na odgovorima.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: pokretanje step motora

Post by bob4 »

Na mom blogu. Pod literatura, sheme sa 555. Stranica 64
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: pokretanje step motora

Post by tandrkalo »

Pozdrav drugari, uradio sam ovu semu:
Image

Ali ne znam kako da povezem kontakte A B C D.
Imam step motore sa 4 zice, ali ne znam kako da pronadjem oznake, izmedju dve i izmedju druge dve zice ima neki otpor, a medju parovima nema.
Kopao sam po netu ali nisam mogao da pronadjem te oznake.
Da li mi neko moze pomoci kako da pogledam koji su kontakti A B C i D?
pa da povezem na plocicu, napravio sam dve plocice a vec jednu sam sprzio :) pa ne bih dalje da experimentisem.
Unapred zahvalan svima na odgovorima.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: pokretanje step motora

Post by pedja089 »

Batali tu semu. To nije NE555, to je neki pic isprogramiran, pa su ga prekrstili u tu defektnu oznaku.
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: pokretanje step motora

Post by tandrkalo »

hehe, a ima li neko neku jednostavnu semu za napajanje step motora, ne treba mi nista znaci samo levo i desno, i ako postoji opcija sporije brze, nista drugo, ne treba mi ni racunarom da upravljam.
A imam dva motora jedan sa 4 a drugi sa 5 zica, vise bih voleo ovaj sa 5 zica jer je dosta jaci od ovog sa 4.
Unapred zahvalan
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: pokretanje step motora

Post by pedja089 »

Ima google sigurno.
Sema ima jako mnogo, i sam je mozes lako sastaviti...
Al nigde nisi napisao ni koji tip motora ni koja struja ni napon.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: pokretanje step motora

Post by Maki »

tandrkalo wrote:Pozdrav drugari, uradio sam ovu semu:
Image

Ali ne znam kako da povezem kontakte A B C D.
Imam step motore sa 4 zice, ali ne znam kako da pronadjem oznake, izmedju dve i izmedju druge dve zice ima neki otpor, a medju parovima nema.
Kopao sam po netu ali nisam mogao da pronadjem te oznake.
Da li mi neko moze pomoci kako da pogledam koji su kontakti A B C i D?
pa da povezem na plocicu, napravio sam dve plocice a vec jednu sam sprzio :) pa ne bih dalje da experimentisem.
Unapred zahvalan svima na odgovorima.
To ti je shema za motor sa 5 ili 6 zica. Ako ga mozes slikat nebi bilo lose, no mozes probat i sam skuzit koja je 5 (i 6) zica. Na linku ( http://en.wikipedia.org/wiki/Stepper_motor ) pronadi podnaslov "Unipolar motors" , te pogledaj prilozenu sliku . Ta 5 zica je zapravo "Common wire". Onaj sa 5 zica je zapravo "isti" ko sa 6 , ali razlika je u tom sto su kod 5 zica u stvari vec spojene "Common wire" . Dok , kod 6 nisu. Jos jedna napomena je da moras 5 zicu spojit na + , a ostale na A,B,C,D , te ces pravi redoslijed spjanja zica morati otkrit sam...
Sto se tice ostalih shema, mozes pogledat za shemu sa L297 i L298. A na to spojis obican NE555 da ti generira signal. Postoji i ova : http://www.instructables.com/id/CNC-Dri ... ulti-axis/
Ako znas prograirat MCU (mikrokontrolere) , uz par naredbi i nekih tranzica mogao bi si sloziti svoj driver. No, za takvo nesto moras proucit rad stppera ....

Sad sam skuzio da nemas daj cip vec, NE555 sto nije isto , uglavno nadi neku slicnu shemu pa ju postaj...
Edit:
Jesi li uopce pogledao shemu od bob4 ? Jednostavna shema , ima ono sto ti trazis ,a brzinu kretanja stepera odredujes sa 555 ....
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: pokretanje step motora

Post by bob4 »

Evo me još jednom. Ja rekao 64 stranica , a NE na stranici 65. :azdaja:

This circuit uses the latest TE555-1 STEPPER MOTOR SPEED CONTROLLER chip from Talking
Electronics. It is available for $2.50 and controls the speed of a stepper motor via the 100k pot.
Post Reply