izbor transformatora

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
chamy
Posts: 3
Joined: 15-06-2013, 23:36

izbor transformatora

Post by chamy »

pozdrav
imam problemčić :P

naime koji transformator mi je potreban zaovu shemicu? :) te od koliko preporučavate staviti osigurač?

hvalaaa

http://s.eeweb.com/members/circuit_proj ... 302670.gif
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: izbor transformatora

Post by boraomega »

Nemas problemcic, to ti lepo pise na semi! Trafo oko 150-200W sa sekundarom 2x30V. Pojacalo na 8 oma ne moze dati vise od pola te snage koja je napisana i zbog toga sto samo kolo ne moze vise a i zato sto mu to napajanje ne dozvoljava. Za stereo ti treba dva takva pojacala s tim da oba mogu imati zajednicki trafo i ispravljac, ali tada trafo treba da je za najmanje 300W a sa istim naponom sekundara i treba ti barem jos toliko elektrolita u ispravljacu. To je neki minimum. Ako svaki kanal ima svoj trafo i ispravljac onda ostaje kako sam prvobitno rekao.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
chamy
Posts: 3
Joined: 15-06-2013, 23:36

Re: izbor transformatora

Post by chamy »

Nene to mi je stvarno jasno da mi treba trafo sekundarnog napona 2x30v snage oko 200w ali svi toroidni trafoi su u mjeri xxx VA pa neznam kolika kolicina VA mora biti.
Spajanje elektronike lemljenje i slicno mi nije strano ali pošto je ovo prvo pojačalo onda mi je ovaj trafo stran.
Također ja posjedujem jedan toroidni trafo od 1500 VA ali ako stravim prejakog mislim da moze sve otici samo i vjetar je tako?
Cak i da radim stereo mislim da je opet prejak tak.
Ako nije slobodno reci da li je dobar taj i za mono a ako nije od koliko treba
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: izbor transformatora

Post by satsat »

U tvom slučaju je VA = W
Ako naponi odgovaraju onda možeš stavit trafo od 1 kVA bez bojazni, pojačalo uzima potrebnu njemu struju
chamy
Posts: 3
Joined: 15-06-2013, 23:36

Re: izbor transformatora

Post by chamy »

puno puno hvala :) onda i nije tako skupa mi izvedba tog pojačala na kraju kada mogu uzeti taj trafo. da izmjereno i proizvodi 2x30v
super super

hvala svima na odgovoru.
Drago mi je da ne mogu izgoriti sa prejakim trafom sve nego da on uzima potrebno :)
Post Reply