dvostruka regulacija napona

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
kikici1
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 14-03-2010, 09:27

dvostruka regulacija napona

Post by kikici1 »

Pozdrav
Zna li netko nekakav princip regulacije dva galvanski odvojena napona jednim potenciometrom. Struja je do 10mA maksimalno, napon u rasponu cca 0 - 10 V. Iskusniji če zaključiti da mi to treba za regulaciju okretaja na dva različita frekvencijska pretvarača. Trenutno koristim dvostruki poteciometar i sve radi, ali trebam koristiti višeokretni potenciometar, a njih u dvostrukoj varijanti ne nalazim. Mislio sam nešto na pricipu izolacijskih operacionih, ali svaka ideja dobrodošla. Dovoljan mi je i princip, ne trebam konkretnu šemu. Možda netko smisli nešto. Neke mehaničke konstrukcije od dva višeokretajna potenciometra nastojim izbječi pod svaku cijenu.
Hvala.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: dvostruka regulacija napona

Post by WhiteHead »

Mislim da nije nikakav problem da koristiš izvor napona s jednog frekventnog i da ga preko jednog pot-a šalješ na oba istovremeno.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
kikici1
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 14-03-2010, 09:27

Re: dvostruka regulacija napona

Post by kikici1 »

Neznam nisam nikad probal spojiti. Znam da je jednostavno, ali pošto skoro nikad ne radim sa frekvencijskima koji su u mom vlasništvu malo me strah probati. Neznam dal može postojati kakav potencijalno štetan napon ako im spojim mase zajedno. Probam, vidim, javim pa da i vi znate.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: dvostruka regulacija napona

Post by WhiteHead »

Ubijeđen sam da neće biti problema..... :wink:
Edit:
Npr. da brzinom upravljaš preko nekog D/A konvertera na PLC-u onda bi na GND i klizač pot-a na frekventnom dovodio napon upravljanj s PLC-a.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply