Audio pojačalo 200W pomoć

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
ajambresic994
Posts: 3
Joined: 03-05-2013, 21:30

Audio pojačalo 200W pomoć

Post by ajambresic994 »

Evo ovako trebao bih pomoc ako bi netko bio voljan da mi pomogne oko principa rada ovog pojacala

http://www.sayalhobbies.com/images_d/K8060D.gif

unaprijed hvala
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Audio pojačalo 200W pomoć

Post by LAF »

Posjeti ovu stranicu:
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html
Lijepo otidji na audio-tutorijali-uprosten proracun NF pojacala
Posmatraj tamo prilozenu semu i tok proracuna. Ako tako ne mozes izvuci zakljucak i
odgovor na svoja pitanja, tesko ti ko ovako "na daljinski" moze pomoci.-

pOz
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Audio pojačalo 200W pomoć

Post by boraomega »

Da, ovo pojacalo je vrlo slicno onom modelu koji je obradjen u mom tutorijalu sa razlikom CCS-a u ulaznom diferencijalnom paru, bootstrap sklopu na VAS stepenu i koriscenju darlingtona u izlazu umesto driver+izlaz EF konfiguracije. Sustinski, tutorijal je vrlo primenjljiv na ovaj dizajn.
Inace, ovo pojacalo nema teoretske sanse da proizvede 200W cak i na 4 oma, osim kao zarka (neostvariva) zelja konstruktora. Jedan par TIP darlingtona ce dati do oko 80-tak vati na 8oma sa tim napajanjem, ali 200W sigurno ne... izdahnuce mnogo pre toga.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Audio pojačalo 200W pomoć

Post by LAF »

Veliki pozdrav za @boraomega. "Deda" mu je dao link da malo pogleda i da je sam dosao do
zakljucka o mogucoj izlaznoj snazi sa datim parom izlaznih tranzistora bilo bi dovoljno da mu
se ostalo pojasni.
---- princip je isti, sve ostalo su nijanse.... Djole

pOz
ajambresic994
Posts: 3
Joined: 03-05-2013, 21:30

Re: Audio pojačalo 200W pomoć

Post by ajambresic994 »

puno hvala na ovom linku, budem po tome probao nesto iskombinirati, vidim da je dosta slicno mom
znam da je nemoguce da da 200w ali tako pise u nazivu sheme sa interneta pa sam zato napisao tu
poz
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Audio pojačalo 200W pomoć

Post by Kukinjos »

Dakle, ta shema ti je Vellemanovo kit pojačalo K8060. Njegove karakteristike pogledaj na drugoj stranici uputstva u PDF-u:
http://www.velleman.eu/downloads/0/illu ... 0_rev1.pdf
Dakle tu piše da je to 100W sinusa na 4 oma, 70W sinusa na 8oma, a 200W muzičke snage, što god ta "muzička snaga" uopće značila :lol:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
ajambresic994
Posts: 3
Joined: 03-05-2013, 21:30

Re: Audio pojačalo 200W pomoć

Post by ajambresic994 »

znam da to sam i ja nasao sad, ali bi mi trebala pomoc oko toga cemu koji element sa te sheme sluzi, jer sam totalni kokuz za elektroniku, jedino sta znam oko elektronike je sastavit ju :P
Post Reply