Jednostavan tajmer

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Marko88
Posts: 3
Joined: 27-03-2012, 18:43

Jednostavan tajmer

Post by Marko88 »

Zdravo svima,

da pokušam da najjednostavnije objasnim šta mi treba :)

oću da napravim da 5. vrata tj. gepek na autu otvaram na dugme znači negde u kabini će se nalaziti mikro prekidač za to kada isti pritisnem on bi trebao da "okine" brojač koji bi X sekundi držao rele uključen a rele bi trebao da pokrene motorcic za centralnu bravu koji će otvoriti gepek.

Znači treba mi sema koja će bez obzira na to koliko dugo držim okidač da pokrene rele i da ga držo uključenog xx sekundi (bilo bi savrseno kad bi nekim potenciometrom mogo da se steluje to vreme zadržavanja).

Hvala unapred svima :)

Pozdrav,
Marko
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Jednostavan tajmer

Post by niho »

Marko, to je običan monostabil, možeš ga realizovati kao multivibrator sa dva tranzistora ili sa onim čuvenim 555 kolom. Naravno ima i složenijih varijanti :)
Pogledaj net je puuuuun toga (odaberi monostabil mode). Ako budes radio sa 555 onda ima i kalkulatora, ne znam odakle si ali ja imam par takvih minijaturnih vec uradjenih koji rade na 5 ili 12 V i imaju relejni izlaz.
Marko88
Posts: 3
Joined: 27-03-2012, 18:43

Re: Jednostavan tajmer

Post by Marko88 »

A koja je bolja varijanta sa 555 ili sa ta 2 tranzistora? Šta bolje podnosi niske temperature (zimu) pošto predpostavljam da mu letnje temperature neće praviti problem?
vranjin
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 90
Joined: 28-08-2010, 09:37

Re: Jednostavan tajmer

Post by vranjin »

Lakse ti je sa 555 i preciznije je vreme. Za temperatutu vidi u datasheet. Ako hoces daj mail da ti posaljem u pdf (ne moze ovde upload, probao sam) kako sam uradio to sto ti treba. pozz
Post Reply