[Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
ScHaLe
Posts: 3
Joined: 10-04-2013, 15:28

[Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Post by ScHaLe »

Dakle za maturalni rad sam dobio izlazno pojacalo snage, ja sam uzeo dva velleman-ova kita k8060. sve sam uredno zalemio sve super ali sad sam dosao do problema napajanja. dakle znanima me kako sto i zasto. jer gledao sam po googlu neki govore 2 trafo-a neki 1 i sav sam se zbunio. pa me zanima ako je netko radi il neko zna kako da mi pomogne.

Hvala unaprijed ;)
satsat
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 204
Joined: 30-09-2012, 14:01

Re: [Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Post by satsat »

spojiš li paralelno oba pojačala, trebaš imati duplo jači trafo
Last edited by satsat on 10-04-2013, 16:10, edited 1 time in total.
ScHaLe
Posts: 3
Joined: 10-04-2013, 15:28

Re: [Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Post by ScHaLe »

Cuj doso sam ovdje po pomoc jer sam zbunjen i necu si sj*bat maturalni, a ne da me se vrijeđa :S
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: [Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Post by Feko »

Bolje da si postavio shemu nego samo oznaku Vellemanovog kita.
Od volje ti je oćeš raditi napajanje sa jednim transformatorom koji ima dvostruki sekundar..npr. 2x24V
ili od 2 transformatora sa jednim sekundarom od 24V
http://freecircuitdiagram.com/2008/08/2 ... er-supply/
User avatar
Nemanja_Elektronika
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 15-12-2008, 12:37
Location: Banja Luka

Re: [Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Post by Nemanja_Elektronika »

@ ScHaLe sta je problem, ko te vredja?? :D svi su rekli svoje misljenje, i predlozili ti nesto, na tebi je da odaberes...:) ;)

Hoces li imati 1 ili 2 trensformatora, to zavisi od tebe i novca koji si spreman da izdvojis za to,

Kao prvo, zavisi u kojoj klasi ti radi pojacalo, koliko ce da radi, koji su mu normalni uslovi rada... i jos mnogo toga...

ali,

Bolje je imati 2 transformatora za pojacalo, (jedan za jednu stranu, drugi za drugu stranu pojacala)

ako ces stavljati 1 transformator onda bi ti trebao biti bar da ti njegova snaga bude 1.5 X veca od snage oba izlazna stepena, i to da ti uvek radi na nekih 50-60 % snage...

kao sto ti je @Feko rekao, na tebi je da biras, i postavi šemu da vidimo o čemu se radi, a ovako da samo gledamo oznaku.
nadam se da sam ti pomogao, i da te nisam vredjao..:D ;)
Svi uredjaji rade na bijeli dim.... kada taj dim izadje, oni vise ne rade..:)
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: [Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Post by Feko »

Nemanja_Elektronika wrote:@ ScHaLe sta je problem, ko te vredja??...
ee, da. @satsat je editirao svoj post i obrisao ono što je prvo napisao. Baš sam u to vrijeme bio na tom topiću i pisalo je nešto " Ako ne znaš kakvo je simetrično napajanje onda bolje da si išao za šumara"
...a @ScHaLe je na to reagirao.
Očito Trax treba mogučnost editiranja smanjiti na 1 minutu da se ovakve stvari ne događaju :roll:
ScHaLe
Posts: 3
Joined: 10-04-2013, 15:28

Re: [Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Post by ScHaLe »

http://www.velleman.eu/downloads/0/illu ... 0_rev1.pdf

Dakle ovdje je shema i sve.

Pise da treba 2x25-30 vac / 100-120 VA za jedan kanal.. Dakle meni treba duplo jace za dva kanala?

Pojacalo bi radilo 1-2 dana tjedno ali po 12h+ u komadu.

Sto mi vi preporucate 2 transformatora ili pak 1?

Nerazumijem se bas najbolje tako da je svaka pomoc dobrodosla ;)
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: [Pomoc] Stereo pojacalo (2x k8060)

Post by Zez »

Želiš li iskoristiti maksimalnu snagu pojačala (100W na opterećenju od 4 ohma) trebat će ti transformator(i) od najmanje 250VA. Za oba pojačala dvostruko, dakle 500VA. I napon sekundara 30V. Ako je napon sekundara manji dobit ćeš manju izlaznu snagu na istom opterećenju pa je i potrebna snaga transformatora manja. Koliko transformatora i kojih snaga ćeš upotrijebiti zavisi prvenstveno od dubine tvog džepa ili raspoloživog materijala (možda već imaš nekakve trafoe pa ih možeš upotrijebiti). To znači slijedeće: možeš za oba pojačala upotrijebiti jedan trafo odgovarajuće snage i on mora imati dva jednaka sekundarna napona ili će svako pojačalo imati svoj trafo sa dva jednaka sekundarna napona. Ili možeš upotrijebiti četiri manja jednaka trafoa sa jednim sekundarom, dakle sa jednakim sekundarnim naponima i jednakih snaga. Biraj. I svakako ne zaboravi dostatnu količinu mikrofarada u filterskim kondenzatorima ispravljača. Preporučujem barem 6800 μF po grani napajanja za jedno pojačalo. Sretno!
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply