Pametni punjač baterija

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Jocoo
Napredujem
Napredujem
Posts: 104
Joined: 16-03-2012, 15:07
Location: Split

Pametni punjač baterija

Post by Jocoo »

Pozdrav!

Na jednom moto forumu sam našao ovu shemu pametnog punjača akumulatora
http://s23.postimg.cc/9emabcktn/Punjac_Shema.gif

Evo šta je autor napisao o njemu:
Punjac ima 4 rezima:
1.Normalno punjenje.Napon se penje do 14.4V.Po zavrsetku se dalje prati napon akumulatora,i ako padne na 12.5V,
pocinje novo punjenje.
2.Brzo punjenje.Isto je sve kao i kod normalnog punjenja,samo sto napon raste do 15.5V.Ponovo puni na 12.5V
3.Regenerativno punjenje.Ukljucuje punjenje-gasi punjenje-ukljucuje praznjenje(0.5A)-iskljucuje praznjenje-ukljucuje punjenje......
Odnos vremena punjenja/praznjenja je 2:1.Jedan ciklus punjenja praznjenja se desi 3 puta u sekundi.
Napon se prati,i kada dostigne 14.4V,ciklus se zausavlja.Dalje se sve desava kao u prva dva slucaja,-ako napon akumulatora padne na 12.5V,
krece nova regeneracija.
4.Odrzavanje.U stvari to je regenerativno punjenje,ali nakon dostizanja 14.4V krece tajmer od 24 casova,pa posle toga krece novo punjenje.
Dok tajmer radi,i dalje se prati napon akumulatora i ako padne na 12.5V,ponistava se tajmer,i krece punjenje.
--------------
Rezimi se biraju jednim tasterom,i iz svakog rezima se moze izaci u svako doba,bez obzira na stanje napunjenosti akumulatora.


E sad....
Ja planiram raditi sličnu stvar, ali planiram koristiti Atmelov mikrokontroler, i planiram napraviti da ovo bude još jednostavnije, programiranje mikrokontrolera neće biti problem, već su problem neke stvari vezane za elektroniku.

Naime s ove sheme mi je sve jasno kako radi punjenje, pražnjenje i ostalo, kako mikrokontroler čita napon, ugl. sve mi je jasno :D

Međutim ja bih, naravno ako je to moguće, ovo još pojednostavnio pa bi bilo dovoljno samo priključiti aku i odabrati vrstu baterije prekidačem i on bi sve sam radio.

Pa da krenemo....

Pitanje br. 1
Da li je to moguće uopće? :D

Pitanje br. 2
Pretpostavljam da je ovo moguće, pa prema tome ja sam zamislio to na način da kada spojimo bateriju na punjač da mikrokontroler čita vrijednost napona i na osnovu toga da pokrene određenu radnju

Pitanje br. 3
Koje su te vrijednosti napona, npr. ispod koje vrijednosti napona da punjač pokrene regeneraciju?

Pitanje br. 4
Ovaj punjač će imati i mali LCD zaslon na kojem planiram ispisivati trenuto stanje punjenja, pa me zanima da li je ikako moguće izračunati postotak napunjenosti akku-a?

Pitanje br. 5
Ova šema koristi linearni reg. napona koji se jako grije, i može isporučiti struju samo za punjenje moto akku-a, međutim ako planiram punit auto akku-e, nisam uspio pronać odgovarajući regulator koji može podnijet bar 8A, šta po tom pitanju napraviti, da li su step down reg. komplicirani, jer ako nisu nešto pretjerano komplicirani, tj. ako postoji neka dobra šema, to bi bio dobar izbor jer bi tada moga napravit i logiku da kontrolira iznos struje, pa bi s jednim krugom punio i moto i auto baterije

Pitanje br. 6
E što se tiče ove desulfacije, tj. regenerativnog punjenja, naša sam ovu šemu na internetu koja koristi 555, naravno ja bi umjesto njega lako upario mikrokontroler, samo me zanima koja od ove 2 šeme je bolja, jer kad već radim da napravim kako spada:
http://www.alton-moore.net/graphics/desulfator.pdf

U jbt. jesam se raspisa :ohno:

Ugl. ja ovo planiram raditit za nekih mjesec dana, jer trenutno imam kolokvije pa nemam ni vremena, a i očito znanja što se po duljini ovog pitanja može vidit! :D

Tako da ako netko zna odgovore na ova pitanja, tj. barem na neko od njih, a ako je izgubio volju, slobodno nek ne žuri, pa ako u sljedećih par tjedana ne bude imao pametnijeg posla nek da svoj doprinos.

Pozz
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Pametni punjač baterija

Post by Khaderah »

Jocoo
Napredujem
Napredujem
Posts: 104
Joined: 16-03-2012, 15:07
Location: Split

Re: Pametni punjač baterija

Post by Jocoo »

Ovaj sa hobby kinga mi ne odgovara, a ni u ovoj temi nije najbolje objašnjeno, jer je ovaj vanjski link na Španjolskom!
Post Reply