PIC, DS1307 i smetnje

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

PIC, DS1307 i smetnje

Post by 78L05 »

Pokusat cu na sto jednostavniji nacin izloziti svoj problem.
Imam jedan uredaj koji za bazu ima PIC16F876A i koristi jos satni modul DS1307 koji je neprestano spojen na back-up (bateriju 3V) i oscilira preko kristala (32,768 kHz) koji je zalemljen horizontalno sa strane vodova.
PIC upravlja relejom (dakle preko obicnog NPN malog tranzistora) i taj relej onda prekida 230V, ali induktivno opterecenje, konkretno 10 zvona kao u skolama. Dnevno taj uredaj treba 14 puta ponoviti proces ukljucenja releja i nakon pet sekundi iskljucenja istog. Zna se dogoditi da nekad cijeli dan odradi kako treba, a drugi put zapne na jednom od tih vremena ukljucivanja, i ono sto je karakteristicno, zapne sat. Zakoci se satni modul i vrijeme vise ne ide, te se vrijeme mora podesiti u meniju, ponovno se pohrani u DS1307, oscilira i vrijeme tece, sve dok opet ne zablokira.
Uz pomoc Pedje vec sam konstatirao da je problem u iskrenju kod uklapanja/isklapanja, pa mene sada zanima sto da radim. Plocica je vec gotova, mjesta bas nema, ako treba napravit cu novu plocicu, sto sada.
Bi li pomoglo koristenje trijka, ili sto drugo?

Hvala.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: PIC, DS1307 i smetnje

Post by Kukinjos »

Pomoglo bi i još s opto couplerima sa zero crossingom, neki MOC3042 npr. Pitanje je samo kako to sve ukomponirat u postojeći projekt. Kakvo je opterećenje na izlazima? Je li baš klasično zvono s kotvom i iskrištem ili nešto drugo? Kolika je snaga? Najbolje postaj shemu, barem izlaznog kruga. Puno bi pomoglo kad bi PIC i DS mogao oklopit u neku limenu kutiju, a releje ostavit vani, ili i njih oklopit, ali u drugu kutiju. I još nešto, kabeli do display-a i tipkovnice znaju unosit velika sr.. ako prolaze kraj releja ili izlaznih stezaljki.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: PIC, DS1307 i smetnje

Post by Feko »

ja sam prije pola godine radio sa kolegom automatiku za centralno grijanje...uglavnom kod testiranja je još bilo OK dok nisam sve stavio na pločicu. Sranja je najviše radio mali motorić za pokretanje 4putog ventila.
Uglavnom kad sam doradio ispravljač..dodao LC filer, na trafo varistore..isto tako i na kontakte releja..kod Atmege dodao TVS diodu i radi bez problema cijelu zimu. Zna nekad ali stvarno rijetko uhvatiti smeće na serijski display ali slijedeći refresh to popravi...mikrokontroller se nije orušio cijelu zimu. Kolega je radio program...prati temperaturu u 2 spremnika..ulaz-izlaz iz kotla...jedno 10tak DS18B20 je iskorišteno..sve se to šalje preko mreže na server pa može i kad nije doma kontrolirati i po potrebi korigirati povrat i regulirati pumpu..ma ludnica..
evo kako izgleda raspored elemenata...obzirom da nemam dozvolu staviti sve u javnost.
Image

edit:
Naravno, dosta dijelova je u SMDu koji se ne vide :D
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: PIC, DS1307 i smetnje

Post by 78L05 »

Kukinjos, relej je 2A, a preklapa 0.35A (izmjereno da toliko vuku sva zvona). Radi se o skolskim zvonima, oni sto su kao iz dva dijela pa izmedu njih udara batic...
Na prednjoj strani imam LCD (16 žica) i 3 tipke (još 6 žica).
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: PIC, DS1307 i smetnje

Post by Kukinjos »

Kao što je Feko rekao, filter na mrežu, TVS diode,.... A možda bi bilo dovoljno i najjednostavnije stavit mrežni filter na kontakte releja, dakle na izlaz!!
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: PIC, DS1307 i smetnje

Post by 78L05 »

Kukinjos wrote:Kao što je Feko rekao, filter na mrežu, TVS diode,.... A možda bi bilo dovoljno i najjednostavnije stavit mrežni filter na kontakte releja, dakle na izlaz!!
A taj mrežni filter bi bio?
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: PIC, DS1307 i smetnje

Post by Kukinjos »

http://electrical-engineering-courses.b ... ilter.html
Nešto ovakvo, ali ne mora bit baš tog oblika, imaš toga po starim PC napajanjima, one žute kondenzatore i prigušnice na samom ulazu.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply