Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
pipo
Posts: 5
Joined: 12-03-2013, 14:23

Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by pipo »

Imam pitanje znam da je za neke ljude to tu čas posla a ja sam pokušao već dva pura uništio akumulator i dinamo i ne kužim se u ovom području,a vidio sam slični topic al mi nije pomoglo .. znači spremam se na putovanje biciklom po BIH-U sa prijatelja i htio bih imati mali akumulator na koji bi spojio prednje i zadnje svijetlo bile bi to ledice i da nekako sredim da mi se mobitel može puniti te da spojim neka dva mala zvučnika da može muzika svirat ako neko ima ideje i volje i ako bi me mogo provesti kroz shemu i sve objašnjenjem bio bih zahvalan (jednim čevapima kad svratimo u bosni do njegovog mjesta ) unaprijed hvala svim dobrim dušama
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by LAF »

Ono sto nazivamo dinama na biciklu je generator naizmjenicne struje cija frekvencija i napon
zavise od brzine vrtnje, direktno od brzine kretanja bicikla.-
Okvirno visina napona je oko 6V izmjenicnih a struja zavisi od izvedbe generatora, ali nije
velika. U najboljem slucaju mozes racunati sa snagom 3W.
Naizmjenicni napon treba ispraviti i stabilizirati na vrijednost 3,5 do 4V, pa neki step-up
konvertor na napon akumulatora koji imas ili ces nabaviti, preporuka 6V, i na isti vezes potrosace koji ti
trebaju. Racunaj na snagu koju mozes dobiti i sta s tim mozes napojiti.-
Za punjenje 6V akumulatora treba napon od 7,2 V maksimalno, pozeljno 6,9V.-

pOz
pipo
Posts: 5
Joined: 12-03-2013, 14:23

Re: punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by pipo »

LAF wrote:Ono sto nazivamo dinama na biciklu je generator naizmjenicne struje cija frekvencija i napon
zavise od brzine vrtnje, direktno od brzine kretanja bicikla.-
Okvirno visina napona je oko 6V izmjenicnih a struja zavisi od izvedbe generatora, ali nije
velika. U najboljem slucaju mozes racunati sa snagom 3W.
Naizmjenicni napon treba ispraviti i stabilizirati na vrijednost 3,5 do 4V, pa neki step-up
konvertor na napon akumulatora koji imas ili ces nabaviti, preporuka 6V, i na isti vezes potrosace koji ti
trebaju. Racunaj na snagu koju mozes dobiti i sta s tim mozes napojiti.-
Za punjenje 6V akumulatora treba napon od 7,2 V maksimalno, pozeljno 6,9V.-

pOz
a jel bi ti prijatelju to mogo nacrtat nekako meni da ja to malo bolje skužim nemoj zamjerit tek sam se bacio u ove elektro stvari pa nisam baš najbolje sa tim upoznat .Hvala :D
pipo
Posts: 5
Joined: 12-03-2013, 14:23

Re: punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by pipo »

i kolko dugo bi se takav akumlator npr 6v/12ah trebao puniti pomoću toga dinama nekako mi se čini da bi to dugo trajalo ?
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by tandrkalo »

Palo mi je nesto glupo na pamet malo, ali bi se morale odraditi prepravke odredjene.
Da pogon ne dobijas sa gume od tocka nego da se uradi neki zupcanik mali na dinamu, a na tocak da se odradi takodje zupcanik koji bi bio veci od zupcanika na dinami, da dinama ima dovoljan broj obrtaja da moze nesto da se odradi.
pa da e lancem poveze sve to i onda ostala elektronika da to radi kako treba.
jer hoce da bude problem ako je dinama stalno ukljucena zagreje se prenosni tockic koji cak hoce i gumu da spali na tom mestu gde se vrsi trenje sa gume tocka.
nesto ovako bi ti odradilo mozda psoao ako si spreman za prepravke, ili da namontiras na zupcanik zadnji od prve brzine prenoos pa da prvu brzinu koristis samo za to, ali bi se onda akumulator punio samo kada okreces pedale...
Ne znam sta da ti kazem, niej bas sve jednostavno odraditi da radi kako treba
bolje stavi aku od 6V ili 12V 7,5 Ah,pa na njega sljakas dok se ne isprazni, a valda cete negde stati da spavate pa ga dopunis iz mreze :)
pipo
Posts: 5
Joined: 12-03-2013, 14:23

Re: punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by pipo »

ma probat ću nešto jednostavnije smislit nisam baš tako vješt hvala vam na pomoći možda si ovako nešto naručim i nabacim na bicikl http://www.chinavasion.com/china/wholes ... o_1000mAh/
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by Zez »

Pipo, za početak si montiraj dinamo na bicikl pa ga ukljiči i tako probaj kurblati nekih 3 do 4 kilometra. Ako nakon toga ne budeš mlatio jezikom po koljenima slobdno si ugradi to što misliš. Ako, pak, budeš, onda poslušaj savjet što ti ga je dao tandrkalo na kraju posta.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by niho »

Ja koliko se sjećam maksimalno trajno opterećenje čovjeka ne bi trebalo ići preko 50W. pa vidi sta ti ostaje za punjenje akumulatora kako treče zez
za početak si montiraj dinamo na bicikl pa ga ukljiči i tako probaj kurblati nekih 3 do 4 kilometra. Ako nakon toga ne budeš mlatio jezikom po koljenima slobdno si ugradi to što misliš
Da li si razmisljao o ugradnji solarnog panela?
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by tandrkalo »

Bas sam i ja hteo da dam taj predlog, imas za stotinak eura 100W, ako ne i jeftinije...
Pa ga podesis na najmanji ugao opterecenja prema vetru i eto...
Dok sve ostalo isprobas kostace te mozda i vise...
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by Zez »

Je, a ako se postavi na odgovarajuće mjesto eto i krova nad glavom.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
alpino005
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 74
Joined: 27-10-2010, 18:29
Location: Sarajevo , BiH

Re: Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by alpino005 »

Na ovom linku imaš nekih riješenja:

http://www.nscl.msu.edu/~daniel/regulator.html
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by Zez »

Ma nije rješenje problem, nego silni kilometri kurblanja sa uključenim dinamom. A ako to na kraju i uspije, mogao bi imati takve butne mišiće da će i Bob Sapp (to je ona mrcina od 160 kg čistih mišića kojoj je Mirko Filipović rasturio jetru) pozelenjeti od zavisti.
Lijenost je iz raja izašla.
pipo
Posts: 5
Joined: 12-03-2013, 14:23

Re: Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by pipo »

haha hvala ljudine ima tu svakakvih ideja razmišljo sam o solarima i tako al dosta para ode na to ;) al možda i to nekak naručim jer mi se čini još najbolje,al kaj da vam velim svaki dan vježbam sa biciklom i napravim po 20-50 km i tako do ljeta ako ćemo ići gdje smo planirali i u zadanom vremenu trebali bi prelazit 100km brzinom 20km/h ja bi najrađe i dva tri dinama stavio al je dosta velko opterećenje taj dinamo za bicikl
..
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Punjenje akumulatora preko dinama na biciklu

Post by Zez »

Točno. No, kako bilo da bilo, u svakom slučaju podržavam ideju obilaska BiH biciklom i želim ugodno putovanje i puno lijepih trenutaka. Sretno!
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply