Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11 59)

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Dzo
Posts: 11
Joined: 18-02-2013, 08:06

Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11 59)

Post by Dzo »

Postovanje Forumasi.
Posto ne znam na sajt da stavim semu posluzio sam se naslovom da budem jasan, koja je to sema.
Moje pitanje glasi"Sta trebam izbaciti ili dodati da prilikom aktiviranja releja izbjegnem tipku, prekidac koji je sematski(Fabricki predviden) Ja zelim da sve ostane isto u semi ali samo aktiviranje, Prekidac zelim da imam preko napajanja
Znaci kad aktiviram relej zelim to preko prekidaca dovoda napona, koji ostaje zatvoren , i sledece aktiviranje opet sa novim dovodom struje odnosno kratkim prekidanjem
Nadam se da vam je jasno pitanje?
Dzo
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11

Post by niho »

Ja sam to odradjivao sa jednostavnim sklopom NE555, jedan tranzistor i rele. Sve radi na 12 V i po dovodu napona (radjeno za auto, kad se da kontakt ) uključi se i drži odredjeno vrijeme koje se postavi RC konstantom. Krajnje jednostavno i pouzdano.
Dzo
Posts: 11
Joined: 18-02-2013, 08:06

Re: Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11

Post by Dzo »

Dobro bi bilo u okviru moke seme da mi to ukomponujes, naravno ako te ne mrzi.Odavno nista pametno nisam radio pa sam malo zahrdo.
Naime, ja bih trebao za moj sklop da postavim u seriju releje tako kad jedan zavrsi rad da prebaci na drugi i drugi na treci i td.
Hocu da napravim el. sklop za pelet pec.
Razmisljao sam , programirati ne znam "Mikrokontrolor" a sa vremenskim relejima mogu vrijednosti na licu mjesta mjenjeti i podesavati kako mi idealno odgovara. Ako radim sa "Mikrokontrolorom" to opet moram skidati sa peci zajebavati se sa tim. Da mi treba vise naucio bih i kako se to programira
Dzo
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11

Post by niho »

Nije problem samo kad bih vidio tvoju shemu ili bar koji su naponi. Ako vec radis sa relejima onda mozes ubaciti rele sa vise kontakata pa da ti neki od "neupotrijebljenih" kontakata vrše ulogu tastera.
Dzo
Posts: 11
Joined: 18-02-2013, 08:06

Re: Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11

Post by Dzo »

http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... _Timer.pdf na ovoj navedenoj stranici stoji sema , montazna i elektricna . Ako nije problem u forumu evo moje internet adrese pa ti mogu poslati sve e - meilom
starorudo@hotmail.de
Pozdrav
Dzo
Dzo
Posts: 11
Joined: 18-02-2013, 08:06

Re: Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11

Post by Dzo »

Dzo wrote:http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... _Timer.pdf na ovoj navedenoj stranici stoji sema , montazna i elektricna . Ako nije problem u forumu evo moje internet adrese pa ti mogu poslati sve e - meilom
Da malo pojasnim problem:
Ja sam sa slobodnim kontaktima sve to skonto ali problem mi je "Kad termostat da signal da se aktivira prvi relej , kontakt ostaje zatvoren, no kako se moji releji aktiviraju na kratak dodir , tu je ptoblem on sa zatvorenim kontaktom ostaje i on zatvoren tako da to ne radi
starorudo@hotmail.de
Pozdrav
Dzo
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11

Post by niho »

Pozdrav. Preoručujem ipak varijantu sa MCU. Procitaj Pedjin kurs i vidjet ces da to i nije takom strasno. Vjerujem da ces ovo sto ti treba vrlo brzo odraditi.Svu logiku ce ti odraditi jedan kontroler umjesto sto bi trebao bar 5-6 ovakvih tajmera. Logika za tajmere bi bila:
1. tajmer kada se ukljuci , treba da iskljuci sve ostale tajmere. Onog momenta kada se on iskljucuje ukljucuje prvi sledeci i on drzi ukljuceno svoje programirano vrijeme. Nakon njegovog iskljucenja ukljucuje se sledeci i istom logikom do posljednjeg koji ponovo treba ukljuciti 1. tajmer. Sjedi nacrtaj dijagram po kojem ce raditi ta tvoja mašina i po tome ces najlakse naći redosljede i broj tajmera. U svakom slučaju msm da je to preskupo. MCU mozes programirati i bez skidanja sa sklopa, valjda se to zove ICP. :)
Sretno.
Dzo
Posts: 11
Joined: 18-02-2013, 08:06

Re: Prepravka Vremenskog relej(Langzeit-Timer Best.-Nr.: 11

Post by Dzo »

Hvala na saavjetu, ali u ovim mojim godinama ne volim ni novine citati a kamo li usvajati neka nova znanja , za sto treba volje i vramena.
No , problem sa navedenim relejem je bio upravo taj , kad se sve nacrta zadnji treba da iskljuci sebe i tu je sva zajebancija.
No to sam rijesio ubacio sam jos jedan raelej( Ne vremenski)
I releji se ne mogu aktivirati da prvi aktivira drugi, jer kad je kontakt zaliljepljen kod ovih releja uvjek je u radu i ne moze vremenski da radi nego radi najobicnije kao relej bez vremenskog kola. Tu je bio glavni problem

U principu ja sam torijesio posle par dana mozganja i crtanja varijanti.
To sam sve uradio na osnovu opopisa Makintocha, kako radi pelet pec, nacrto sam semu i sve radi kako treba
Jeftinije mi je bilo dati 90 € nego uciti kako se nesto programira , ja imam vise predmeta interesovanja, tako za elektroniku za izvjesno vrijeme ostavicu.
Dzo
Post Reply