Gate driver za IRFZ46N MOSFET

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Kripling
Posts: 1
Joined: 11-02-2013, 22:32

Gate driver za IRFZ46N MOSFET

Post by Kripling »

Pozdrav,

imam pitanje u vezi dizanja Gate-a na tranzistoru IRFZ46N. Tranzistor želim koristiti za Brushless dc motor driver. Driver će služiti kao dio seminara za jedan kolegij na fakultetu. Naime, ono što ja ne znam je pogoniti IC krugoe koje International Rectifier predlaže za takav tranzistor (tipa IR2301 ili njemu slični). tranzistor trebam okidati sa mikrokontrolera, a 5V mi nije dosta za Gate ovog tranzistora. Dal ima netko ideju kako bi se to elegantno dalo rješiti, po mogućnosti i jeftino....

Hvala,

Luka
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Gate driver za IRFZ46N MOSFET

Post by elektor »

Ako sam te dobro razumio napon koji je potreban na gateu da bi MOSFET proveo je veći od 5V koje daje pic?
Nema smisla raditi nikakve sklopove za podizanje napona na gateu ili drajvanje istoga, već trebaš navedeni tranzistor zamjeniti odgovarajućim logic level MOSFET-om.
Kao što mu i ime kaže, napon na gateu koji je potreban da bi tranzistor proveo je jednak logičkoj jedinici.
Standard level HEXFET® MOSFETs had gate sensitivities that required at least 6V minimum and preferably 10V Vgs to fully enhance them into full conduction to obtain minimum Rdson value . Logic level gates usully fully enhanced the HEXFET® MOSFET with 5V Vgs applied.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Gate driver za IRFZ46N MOSFET

Post by pedja089 »

Za neke stvari ne prolaze logic level...
Tako da se mora praviti ili kupiti drajver. Ima ih gotovih koliko hoces...
Mnoge bitne stvari nije naveo frekfencija, min/max duty, napon itd... Tako da nema puno smisla komentarisati...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Gate driver za IRFZ46N MOSFET

Post by LAF »

@Kripling , za struje do 20A IRFZ46N otvara se sasvim lijepo sa 5V napona izmedju G i S,
vidi slicicu 3 (figure 3) datasheeta tranzistora.
Ako su potrebne struje vece, ili je frekvencija preklapanja veca, moras upotrijebit neki
neinvertujuci C mos driver (non inverting).-
Post Reply