Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

shitblaster
Posts: 6
Joined: 30-01-2013, 21:45

Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by shitblaster »

Zanima me dali ima netko shemu paljenja maglenki kad se da žmigavac? Vidio sam na nekim forumima da to rade sa relejima i kondenzatorima a to je meni onak jadno.Sad me zanima jel se to isto može napraviti sa tranzistorima da rade kao prekidaci snaga žarulje 55w a napon 12 v koju treba paliti. Jedino sto žmigavac radi u prekidima pa bi trebao na toj shemi da ima neki napon koji bi držao tranzistor ukljucen dok žmigavac trepteri. Nadam se da sam bio jasan
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by puknuti »

Koji je razlog takvog svijetlosnog efekta?
vranjin
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 90
Joined: 28-08-2010, 09:37

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by vranjin »

Maglenke mogu da se vezu na izlaz daljunskog zakljucavanja i da svetle neko vreme po zakljucavanju ili otkljucavanju da bi osvetlile prostor ispred kola. Da stalno svetle sa zmiga vcima, ne znam razlog.
Ukljucujes rele maglenki a ne direktno maglenke i tako ti mnogo manje opterecen izlazni tranzistor.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by niho »

Ne razumijem stvarno čemu rad maglenki sa migavcima, ali nema veze ako neko misli da treba oda OK :). Nije to problem napraviti sa oba migavca uzeti pomoću dioda impuls koji će aktivirati tajmer koji drži jednu sekundu. Šta će biti na izlazu, rele ili tranzistor sasvim je svejedno.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by Emigrant »

on misli na AFL ili " korner light " ....
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by puknuti »

Znao sam da je neka glupost
shitblaster
Posts: 6
Joined: 30-01-2013, 21:45

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by shitblaster »

Ovo je glupost od foruma! Nisam tražio vaša seciranja onog što sam napisao vec pomoc ali ocito ništa od toga! Od tolikih lumena koji nisu mogli skužiti sta ih pitam! Auti vec nekoliko godina to imaju ali ocito vi to neznate ili nemate pojma! Riješio sam dalje tako da vam lumeni hvala za ništa!!
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by Emigrant »

shitblaster wrote:Ovo je glupost od foruma! Nisam tražio vaša seciranja onog što sam napisao vec pomoc ali ocito ništa od toga! Od tolikih lumena koji nisu mogli skužiti sta ih pitam! Auti vec nekoliko godina to imaju ali ocito vi to neznate ili nemate pojma! Riješio sam dalje tako da vam lumeni hvala za ništa!!

čuj jarane , a da ti nisi malo drzak i bezobrazan ? nevaspitan je jasno ... tražio si kako da napraviš AFL svetla ... ali ta svetla se ne pale na " žmigavac " ... tu je primenjena posebna tehnologija ... kod opela to ide preko cim modula i indikatora položaja ( zakrenutosti ) volana . ti bi u posranog keca( moja pretpostavka , ako imaš bolji , izvini ) montirao nešto što si vidio na autima koji su za tri klase iznad ....

a kao drugo , budi malo strpljiviji , nitko ovdje ne sedi zapet kao puška ... i nitko nije u obvezi da ti odgovori ... ovdje sve funkcionira na bazi dobrovoljnosti ...

kao trece , nisi bio dovoljno precizan pri postavljanju pitanja ... premalo podataka ( nisi naveo marku i model auta ) .... zbog elektroinstalacije je potrebno znati ... nemaju svi auti na isti način izvedenu instalaciju ...

tako da ta tvoja ironija i cinizam ovdje ne stoje .... malo se zamisli nad svojim ponašanjem , ( pročitaj pravila foruma ) , naoružaj se strpljenjem i čekaj odgovor , eventualno neka dopunska pitanja ... kako bi na kraju došli do odgovora koji je tebi prihvatljiv
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by Emigrant »

konkretno , to isto se može uraditi i na kecu ... treba ti tajmer ( npr sa 555 ) koji bi odredjeno vreme držao upaljena svetla .

ako pak misliš napraviti " komming home " to je još jednostavnije ....
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by Emigrant »

tek toliko da ti pokažem da i na ovom forumu ljudi nešto znaju!!!!!
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by puknuti »

Ako je moja subjektivna procjena ove funkcije natjerala shitblaster u očaj i razočarenje u forum ja se ovom metodom ispričavam .
U iščekivanju odgovora na moje gornje pitanje uguglah pa i sam našo odgovor .
Relej , dioda , kondenzator...vrlo jednostavno riješenje ali izglda da je i to za tebe prekoplicirano .

Uvjek kažem .tko je spreman nositi se sa težinom problema gotovo uvjek sam iznađe riješenje .
Eto , iznanadi me pa napravi poluvodički skop , predstavi ga ovdje i nabi mi komplekse .

Jedino tvoje pravo i obaveza je da budeš s tim zadovoljan .

Ono kad ti se maglena bude palila preko dana zanemari jer to večina prolaznika neće primjetiti .
shitblaster
Posts: 6
Joined: 30-01-2013, 21:45

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by shitblaster »

puknuti wrote:Znao sam da je neka glupost
Ja sam samo izrazio svoje mišljene kao i vi! Nevaspitanost je i kod vas! Jel sam zamolio za pomoc a ne komentare koji nemaju veze sa pitanjem! To je isto kao da odem u trgovinu kupiti tv i trgovci me isprdaju i pitaju šta ce ti tv! Jel to pošteno?? Umjesto da mi pomogne odluciti šta da uzmem. Izgleda da vi koji ste na forumu dugo imate pravo sprdati sve i svašta?
shitblaster
Posts: 6
Joined: 30-01-2013, 21:45

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by shitblaster »

Evo za maglenke
Attachments
2lxwgsp.rar
(18.54 KiB) Downloaded 283 times
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by Emigrant »

aj , molim te , objasni , čemu služi ta upaljena maglenka ? meni do sada nikako nije jasno , čemu je to , zapravo , dobro ?
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by sashko »

pa da mu bude FEMSI :lol:
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by Emigrant »

a što ce na to reci " mr Polizist " , kada ga zaustavi ? a gospodin na tehničkom ce aplaudirati ?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by trax »

Vidio sam to i ja na novijim kolima i bas je feMsi :D
Sigurno prolazi tehnicki (na novijim kolima) a za starija trebace vjerovatno iskljuciti pred tehnicki.
shitblaster
Posts: 6
Joined: 30-01-2013, 21:45

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by shitblaster »

Ajd hvala Bogu da ima drugih foruma gdje clanovi imaju volju da pomognu umjesto da sprdaju ili seciraju kojekavim bezveznim komentarima! A što se tice mišljenja drugih Ne svih! Mišljenje je kao rektum svi ga imaju!
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by phs »

Ja da sam admin već pri prvom postu bih blokirao ovakve korisnike.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
Nemanja_Elektronika
Napredujem
Napredujem
Posts: 157
Joined: 15-12-2008, 12:37
Location: Banja Luka

Re: Paljenje maglenki na autu kad se da žmigavac

Post by Nemanja_Elektronika »

A jeste navalili, malo ohladite, kao da je bitno cemu sluzi i da li ima funkcionalnu vrijednos, ako nekom treba valjda zna cemu ce da mu sluzi?

Zasto neces da radis sa necim jednostavnim i funkcionalnim, nego komplikujes stvari?? :?:

moze da se napravi sa cim god zelis?

relej, tranzistor, fet, diode, condezatori, IC. ... sa cim god pozelis...

uzmi najjednostavnije.
Svi uredjaji rade na bijeli dim.... kada taj dim izadje, oni vise ne rade..:)
Post Reply