Pomoc ,pokretna tablica

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by elektor »

Hm..ajmo redom...
Ako budeš spajao po onoj shemi pitanje je da li će to raditi...
( Po njoj bi se predpostavljam CD-rom napajao kao da je u računalu, a sa dosadašnjim tasterom za izbacivanje diska bi se podizala ili spuštala tablica? )
Većina motora nema reguliran napon već on varira ovisno o okretajima motora i može doseći do kojih 15V. Ne znam baš kako bi se CD-romu svidio takav nestabilizirani napon (predpostavljam da u CD-romu ne postoji 12V stabilizator). Nadalje na ulaz i izlaz 7805 bi trebalo spojiti kondenzatore čiji je drugi kraj na masi.
Ako sve to i proradi nisam siguran koliko će biti efikasno i trajno.
Sama ladica od CD-roma je plastična i nije previše robusna. Te bi se vrlo lako moglo dogoditi da za stalno ostaneš bez tablice nakon što ladica pukne.
Zupčasta letva na ladici, kao i zupčanici motora, su plastični te bi se zbog opterećenja koje stvara tablica (puno veće od opterećenja prilikom baratanja sa diskom) vrlo brzo mogli pojesti.
Motor koji uvlači ladicu je male snage i nije predviđen za opterećenje koje će stvarati tablica + gravitacijska sila (u računalu ladica ide po horizontalnom, a ne vertikalnom pravcu).
Ima puno boljih načina na koje se to može realizirati:
1. elektromagnetom
2. običnim motorom (+ h-mostom i krajnji prekidači) na koji je spojen župčanik koji ide na župčastu letvu na nosaču tablice
3. isto kao gore samo sa pužnim prijenosom (nedostatak: mala brzina)
4. malim step motorom iz printera i malim mikrokontrolerom...
I za kraj, ideja je stvarno glupava :roll: , ali ajde još si djete. A ako te opale (tvoje roditelje) po džepu sa kaznom zbog tvoje igre, a Bože moj. Nema boljeg načina da nešto naučiš nego kad ti izbiju ili novce ili zub :lol:.
U svakom slučaju bilo bi ti bolje da vrijeme koje bi potrošio na realizaciju ovog sklopa potrošiš na učenje pristojnosti i poštovanja. Svakako smatram da duguješ ispriku članovima koje si počeo vrjeđati, a koji ne da su te višestruko stariji, neko su i vrsni stručnjaci..
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by Emigrant »

Ja se s vama prvi put srećem,ne znam kakav je ko,i koji cu drugi dojam steci kad onako nesto dobijem.Ako hoces pomozi,bujrum i hvala ti,a ako neces il eventualno ne znas-nemoj mi otezavati brate.

baš zato što se prvi puta sreceš sa nama , mogao bi biti malo ponizniji , pristojniji ... a ne onako oholo , prepotentno ... vidim ja da ne znate .... takvim tonom i takvim rečima teško da ce netko htjeti da ti pomogne .
kao drugo , popuni profil ... odakle si ?

kao trece ja lično ti mogu pomoci mnogo više nego što si u stanju i da pomisliš .... ali posle ovakvog tvog ponašanja , sumnjam da ce netko da ti servira ceo projekat .... dobit ceš neki naputak , ali ništa kompletno ...morat ceš dooobranski upotrijebiti svoje moždane vijuge ....
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Svakako cu nosac prepravit,malo,da je ne izgubim zastalno :p

Nisam ja nigdje rekao direktno da ne znate,nego ''a ako neces il eventualno ne znas-nemoj mi otezavati brate.'',ja ne vidim oholost nigdje.I predstavio sam se u podforumu predviđenog za to ;)

Snaći ću se i sa ovom šemom,sto je na prosloj stranici,valjda...

a cd rom mi je na kraju bio neko rjesenje,jer mi je na umu bila i preklopna,da nabavim step motor sa malim logickim kolom kao sto si rekao kojim cu odredit stepen spustanja/dizanja,ali to mi je komplikovano.

Nigdje nisam cak stavio ni uzvicnika,cemu odma frka,ako ne podrzavas ideju (ili eventualno ne znas,neces) nemoj ni otezavat,to pokusavam reci,valjda vam ovo nije uvreda....
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by Feko »

Ili iskoristiti cijeli CD ROM, ili tu treba malo više stvari. Ne zaboravite na granične prekidače! Donji i gornji...da ne bi tablica izletila zajedno sa mehanizmom :ohno: :lol:
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Jao sta sve napisa,da bi mi na kraju reklo da nemam pravo editovat post :x
Uglavnom,sta bih ja trebao reci za titule poput 'maloljetni delikvent' da se smatram nepobedivim samo radi NICKa, i dobro,za to da je glupava ideja,jeste al za godine je dobro 8) nisam ni a rekao za te 'titule'
''imam osjećaj da ne znate...'' ako je toliko provokativan citat,izvinjavam se onome,koga sam uvrijedio ovime,al sta bih trebo' reci za one navedene titule,ako je ta recenica vas toliko uzdrmala,nema frke-izvinjVam se :) I ne vidim sta fali tome,sto pokusavam reci,ako ne zelis (eventualno ne znas) pomoci nemoj mi ni otezavat brate.Ova tema moze pod kljuc,jer ce samo na kraju biti vise svađe,a neku shemu sam dobio,tako da je riješeno :wink: pozz
User avatar
jadranko
Napredujem
Napredujem
Posts: 120
Joined: 29-01-2012, 01:29
Location: zagreb

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by jadranko »

cd rom će raditi na 12 volti, direkt spojen
spoji žutu na plus akumulatora i crnu( možeš obje) na minus akuu... crvenu zaboravi
i dalje znaš..
isprobaj!
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

jadranko wrote:cd rom će raditi na 12 volti, direkt spojen
spoji žutu na plus akumulatora i crnu( možeš obje) na minus akuu... crvenu zaboravi
i dalje znaš..
isprobaj!
Pa da,to sam i probao,napisao sam u nekim prijasnjim postovima,al nije htjelo,sad da li je do tog moleksa,mene ili CD cige,ne znam :lol: Uglavnom,nista od toga :(
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Ili ovako....da na kečeve postavim dvopolni taster,također i na dvice po jedan takav...

http://s5.postimage.org/n8cj5jzef/Untitled.jpg

Tako da cu imati dva tastera,jedan za uvlacenje drugi za izbacivanje :lol:

Valjda ce moci,ovako,pozz
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by morski_pas »

Evo mene skok na skok :lol: ,nemoj više ovakve komplicirane šeme stavljat ko će to pohvatat :azdaja: ,a i ti pomalo kompliciraš život (što bi ti rekao Đejm Bond ).preporučam i mali generator dima imat ćeš potpuni efekt.....
no da ne dužim evo ti šema kako to treba biti....
Attachments
automatika 1.jpg
automatika 1.jpg (59.06 KiB) Viewed 2332 times
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Druze Morski,hvala,bas zanimljivo da blejim pred ovim :D
Ako bude valjala ova sto sam postavio u proslom postu,valjat ce,ne treba mi vise xD
Post Reply