Pomoc ,pokretna tablica

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Eh ovako,novi sam član,nisam nista nasao sto bi mi ono posluzilo pa sam otvorio temu

Imam skuter od 50 kubika,2t Sprint Eagle,no to je sad nebitno...Zelim napraviti pokretnu tablicu pomoću CD ROMa,na ovaj fazon... http://www.youtube.com/watch?v=xQWCuhNKWYA

Eh sad,onako citav CD rom bi ubacio u skuter,ne bih da prekopavam bilo sta,te sam nasao onaj molex ,znate sa zutom,dvije crne i crvenom zicom te me zanima kako da skopcam da mi pokreće tablicu,na onaj gumb,kojeg cu kasnije premjestiti,to znam kako....Evo nasao sam shemu ovu http://www.gophoto.it/view.php?i=http:/ ... QbkJPLbd2Q
Pa,da li je meni dovoljno da ja ovu najdesniju koja ide za 12V /žuta smatram plusom i zakacim je na njega i do nje crnu koju smatram nekom masom da je ona minus i da je tu nakacim...ako grijesim,ispravite me,laik sam,14 godina :ohno: Ako ih vec sve cetiri treba nakaciti,kako to da uradim ba :D

unaprijed hvala
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by Emigrant »

pozz

pod A čemu je to dobro ?

pod B ... zakon odredjuje da tablica mora biti fiksirana a ne mobilna ... znači svesno kršiš zakon

pod C kakav motor imaš za pokretanje ( uvlačenje tablice ) ili možda koristiš elektromagnet ?

pod D ... napon el. inst . skutera ?
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by boraomega »

Emigrant wrote:pod B ... zakon odredjuje da tablica mora biti fiksirana a ne mobilna ... znači svesno kršiš zakon
To je trebalo odmah da ti bude jasno... cim on ima 14 godina i sebe vidi kao "unbeatable", jasno ti je da on to i radi da bi bio macho tj. da krsi zakon!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
User avatar
grunf
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 19-04-2008, 14:22
Location: Cvjećara

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by grunf »

:ohno: ode ti u maloljetne delikvente, ne bih ti preporučio bas ovaj projekat, bolje smisli nesto da ti budes na tom skuteru bezbjedniji i sebi i drugima...sretno :D
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

dobro ljudi,hvala na pomoći,super ste.Vise imam osjećaj da ne znate,pa hajd odoh mu napisat da je to zakonski zabranjeno...Ko da ja to eto nisam znao.I jos me pita,sta cu koristit kao pokretac,pa fino pise CD ROM....ako mi je nick unbeatable to apsulutno ne treba nista da znaci,i to nije tema ovoga sto je meni trebalo...meni je sa 14 g.zanimljivo,za vas matorije ne znam.Uostalom to radim samo radi nekog stajlinga,jer meni nema bjezanja sa 50 kubika....Pozdrav raja,i hvala na svemu,jos jednom.... :oops:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by boraomega »

unbeatable wrote:dobro ljudi,hvala na pomoći,super ste.Vise imam osjećaj da ne znate,pa hajd odoh mu napisat da je to zakonski zabranjeno...Ko da ja to eto nisam znao.I jos me pita,sta cu koristit kao pokretac,pa fino pise CD ROM....ako mi je nick unbeatable to apsulutno ne treba nista da znaci,i to nije tema ovoga sto je meni trebalo...meni je sa 14 g.zanimljivo,za vas matorije ne znam.Uostalom to radim samo radi nekog stajlinga,jer meni nema bjezanja sa 50 kubika....Pozdrav raja,i hvala na svemu,jos jednom.... :oops:
Najbolje je i najlakse (i tebi i nama) da ti to tako vidis i verujes svom osjećaju!
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

ma dobro ,ja sam glupi klinac kojeg ovo zanima,sto mi treba da se bakcem elektronikom i tim stvarima,bolje mi je da igram PESa po vazdan ko i sva ostala normalna djeca
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by nano »

Pa sam si dao shemu....Probaj samo sa 12 v ako ce ti otvarati i zatvarati ladicu CD-a,ako ne bude radilo
,napravi po shemi.Treba ti onaj 7805 stabilizator,stavi ga na komad aluminijskog lima da se hladi i spoji po onoj shemi.
Pitanje je bilo koliko volti ti je instalacija na skuteru?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by nano »

Pa sam si dao shemu....Probaj samo sa 12 v ako ce ti otvarati i zatvarati ladicu CD-a,ako ne bude radilo
,napravi po shemi.Treba ti onaj 7805 stabilizator,stavi ga na komad aluminijskog lima da se hladi i spoji po onoj shemi.
Pitanje je bilo koliko volti ti je instalacija na skuteru?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

12V je instalacija...kad sam probao sa 12V,valjda najdesniju zutu na onom molexu i do nje crnu zicu sam spojio i nije htjelo da radi.... Sad gdje nabavit onih 5V po shemi,i gdje bih prikacio one mase (crne zice) Znam za žutu da je 12V (+)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by nano »

Crne zice su minus i onti je zajednicki i. za 12v i za 5v.Kao sto sam ti rekao,treba ti stabilizator 7805 kojeg povezes kao na shemi.Na prvu nogu spojis 12v ,u sredinu minus i na trecu nogu spajas crvenu zicu i to je 5 v.Ne znam sta nisam jasno napisao u prijasnje, postu?
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by phs »

unbeatable wrote:Vise imam osjećaj da ne znate,pa hajd odoh mu napisat da je to zakonski zabranjeno...
Što reći?
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Druže ja nisam pitao da li je to zakonski zabranjeno,neces ga ti voziti,na moju je odgovornost,dzaba nabijas postove takvim izjavama.

p.s. @nano hvala na pojašnjenju
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by phs »

To o postovima mi najmanje trebaš govoriti TI KOJI NE ZNAŠ NA MOTORIĆ ZALEMITI DVIJE ŽICE I SPOJITI DA SE VRTI U OBA SMIJERA! Ja samo iznosim tvoju bezobraznu bahatost, gdje jednom doktoru hoćeš reći da ne zna. Pogledaj borinu stranicu i postove ostalih mnogobrojnih članova te velikim slovima ovdje napiši da se svima izvinjavaš. Da sam htio postove nabijati objavio bih tu osvjetljivač koji sam danas radio, ubacio bih 2 lab. napajanja. Spusti se na zemlju i prihvati to da ti ovi ljudi samo hoće pomoći da ne najebeeš!
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by Feko »

:? :ohno: :azdaja:
Tako se postovi nabijaju :!:
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Da sam dobio isprva odgovor na postavljeno pitanje,ja nikome ne bih reko' ni A,al koji dojam da steknem,kad dobijem onako nesto.Istina je da ne znam napravit da vrti u oba smjera onaj motor ,nego moram mijenjat plus i minus kad mi bude potrebno xD

i ustvari,da se ne bakcem oko onog molexa,dovoljan mi je onaj gore motorić sto pokreće mehanizam,kako da se vrti u oba smjera,bez toga da moram mijenjat + - kad mi prahne ,jel ima neki prekidac il ?

@feko hvala na savjetu,moram isprobat tako nesto :D
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by Emigrant »

milo dijete

pod 1. - budi malo ljubazniji i pokaži neko poštovanje prema ljudima od kojih tražiš pomoc .ako vec ne poštuješ nas , poštuj barem naše godine , znanje i iskustvo . zapamti da nitko , ama baš nitko ovdje nije u obvezi da ti odgovori . radimo to na dobrovoljnoj bazi , tako da ne stoji ona tvoja opaska " vidim da ne znate .... " . jasno je da znamo , samo pokušavamo da ti skrenemo pažnju da ono što kaniš uraditi nije u skladu sa zakonom .
pod 2. zašto koristiti CD-ROM ?

pod 3. aj se malo zamisli nad sobom i svojim postupcima. pokušaj malo analizirati svoju ideju sa CD- ROMOM . pokušaj malo preformulisati pitanje .... ( primjer ... kako da napravim ovo ... pa onda onaj link ... )

pod 4 ja lično , kada bi se vec odlučio da napravim tako nešto , uradio bih to ili pomocu elektromagneta ili bih upotrebio motor od štampača ....
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Image

To je to :wink:

Ja se s vama prvi put srećem,ne znam kakav je ko,i koji cu drugi dojam steci kad onako nesto dobijem.Ako hoces pomozi,bujrum i hvala ti,a ako neces il eventualno ne znas-nemoj mi otezavati brate.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by Feko »

evo, ja priznam da NE znam :oops:
...evo meni još jedan post :lol:
unbeatable
Posts: 15
Joined: 28-01-2013, 21:50

Re: Pomoc ,pokretna tablica

Post by unbeatable »

Nisam ni ja znao :oops:

Ѕамо nabijaj postove xD
Post Reply