Pomoc oko sheme

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Pomoc oko sheme

Post by mirzza »

Pozdrav,
Evo ovako, prilikom ulaska u odredjenu prostoriju trebala bi se presjeci laserska svjetlost koja ce dalje uticati na to da se upali svjetlo u toj prostoriji i naravno kada izlazi ponovnim presjecanjem laserske svjetlosti svijetlo se gasi.

Potrebna mi je shema ako ima neko ovako nesto ili neko idejno rijesenje preko cega to realizovat.

Najjednostavije predpostavljam mikrokontroler, i nije problem logika i pisanje programa, tu mi je onda problem oko fototranzistora i pasivnih elemnata oko njega, jer se nisam nikad susretao sa fototrazistorima.
Znam da obasjavanjem njega, uticem na njegovo provodjenje ili ne provodjenje, odnosno u tom svjetlost ima ulogu baze.
Pa onda ako neko moze predloziti tip trazistora i objasnjiti kako ga spojiti sa mikrokontrolerom..
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Pomoc oko sheme

Post by WhiteHead »

Tu se obavezno mora raditi o dvije laserske zrake sa razmakom, da bi se znalo dali osoba izlazi ili ulazi u prostoriju.
Postoje gotove retroreflektivne (čini mi se) fotoćelije koje na određenom razmaku imaju "mačije oko" kao element za odbijanje zraka. Sad zavisi koliki ti je budžet za to, ali one bi bile definitivno najsigurnije rješenje, tu bi se dodao neki sklop sa MC koji bi pratio te fotoćelije i palio/gasio svjetlo.
Nađi na ovom forumu onu temu sa onim osvijetljenim stepenicama, pa vidi šta su tu koristili.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply