Ispravljac na 50 V(dva izlaza od 25 i -25)

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
StereoBucket
Napredujem
Napredujem
Posts: 129
Joined: 21-04-2012, 21:42
Location: Republika Srpska - Banja Luka

Ispravljac na 50 V(dva izlaza od 25 i -25)

Post by StereoBucket »

Posto jako zelim da napravim neko napajanje i da dobijem sto vise volti ispod napona dodira(osim 50 V) htio bih da napravim jedno podesivo napajanje koje bi imalo kraj sa +25 volti i -25 i 0 V.
Sad ako neko ima neko dobru semu,preporuku koji trafo,regulator i ostale komponente da koristim.
Znam da se mogu naci neke seme sa ovakvim nacinom rada ali me zanima koji su djelovi najbolji za 5 ampera i da moze izdrzati kratak spoj.
I koji su najbolji kondenzatori od preko 50 volti sa vrlo vrlo malim ESR.
"Da li je priroda velika mačka?
Ako jeste,ko je vuče za rep?"-Nikola Tesla
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Ispravljac na 50 V(dva izlaza od 25 i -25)

Post by Khaderah »

Last edited by Khaderah on 22-01-2013, 21:23, edited 1 time in total.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Ispravljac na 50 V(dva izlaza od 25 i -25)

Post by elektor »

Moj savjet ti je da napraviš dva galvanski odvojena ispravljača sa regulacijom napona i struje po nekoj od shema koje možeš pronaći na forumu i internetu i to je to...
Možeš ih koristiti kao dva nezavisna izvora ili ih spojiti serijski kako bi dobio simetrični napon.
Mislim da nema smisla trošiti novce na neke ultra low ESR kondenzatore. Na njega se više treba paziti kod konstrukcije prekidačkih (switching) napajanja, jer tamo ima puno značajniji utjecaj na rad sklopa zbog visokih frekvencija.
Ukoliko te ESR toliko zabrinjava kupi umjesto jednog filterskog kondenzatora par sa manjim kapacitetom i spoji ih paralelno. Na taj češ način smanjiti i ESR pošto će ESR pojedinih kondenzatora biti spojeni paralelno.
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Ispravljac na 50 V(dva izlaza od 25 i -25)

Post by Khaderah »

Post Reply