Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
svrzic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 14-11-2010, 22:28

Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by svrzic »

Pozz!
Za zavrsni rad sam dobio temu regulacija svjetla sa mikrokontrolerom, a ja nemam blage sta bi to trebalo raditi, ali doslovno.
Profesor mi je nesto govorio da bi on to napravio sa DAC, pa da pogledam po internetu, ali ja nisam nasao nista, pa ako netko zna nesto bio bih mu zahvalan da posta tu.
Lp!
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by yt1nvs »

Podnesi tuzbu protiv profesora sto ti dao tu temu iz elektronike a ti o tome nemas pojma.Bezobrazan profa.
svrzic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 14-11-2010, 22:28

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by svrzic »

yt1nvs wrote:Podnesi tuzbu protiv profesora sto ti dao tu temu iz elektronike a ti o tome nemas pojma.Bezobrazan profa.
haha, ma nikako da ga skuzim, kaze regulacija svjetla, ja reko ja mogu stavit potenciometar i regulirat, on kaze ne, moras sa mikrokontrolerom, ali nekuzim sta, kada ja stisnem neki gumb onda se smanji svjetlo ili sta, nemam pojma -.-'
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by Darkoo »

Ako nije tajna koju skolu zavrsavas , koji obrazovni profil ????
svrzic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 14-11-2010, 22:28

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by svrzic »

Darkoo wrote:Ako nije tajna koju skolu zavrsavas , koji obrazovni profil ????
Tehnicka skola Ruđera Boškovića - Tehničar za računalstvo
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by Darkoo »

Uopste mi nije jasno kako moze da ti da nesto za zavrsni rad sto u stvari nije tvoja uza specijalnost . Da radis sam ovo trebao bi prvo nauciti neki programski jezik u kome bi napisao program , trebao bi znati elektroniku i poznavati komponente i njihov rad u potpunosti. Imam jedan rad koji se nalazi i ovde na forumu u arhivi projekata koji ti moze zavrsiti posao ali ako ti profa trazi izvorni kod programa toga nema ,a ti ga lepo onda oteraj u tri lepe pi..e materine .
Ceo projekat se sastoji iz toga kao sto si zakljucio , jedno dugme pojacava intenzitet svetla , drugo smanjuje .On je hteo da to odradis sa DAC-om , digital to analog converter kolom pa mi sada nije jasno da li zeli sa kontrolerom ili DAC-om ???
Pozdrav
svrzic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 14-11-2010, 22:28

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by svrzic »

Darkoo wrote:Uopste mi nije jasno kako moze da ti da nesto za zavrsni rad sto u stvari nije tvoja uza specijalnost . Da radis sam ovo trebao bi prvo nauciti neki programski jezik u kome bi napisao program , trebao bi znati elektroniku i poznavati komponente i njihov rad u potpunosti. Imam jedan rad koji se nalazi i ovde na forumu u arhivi projekata koji ti moze zavrsiti posao ali ako ti profa trazi izvorni kod programa toga nema ,a ti ga lepo onda oteraj u tri lepe pi..e materine .
Ceo projekat se sastoji iz toga kao sto si zakljucio , jedno dugme pojacava intenzitet svetla , drugo smanjuje .On je hteo da to odradis sa DAC-om , digital to analog converter kolom pa mi sada nije jasno da li zeli sa kontrolerom ili DAC-om ???
Pozdrav
nekuzim ni ja sta sa DACom
dali mozes poslati link od tog projekta?
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by Darkoo »

http://www.elektronika.ba/688/regulacij ... ntrolerom/

Mislim da ce ti ovo zavrsiti posao , ne moras stavljati displej da ne bude upadljivo bas :D .
Pozdrav
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by sonata »

Pitaj profesora da ti objasni što točno ta naprava treba činiti.

Btw, trebao si sam predložiti temu...
Nullius addictus iurare in verba magistri
svrzic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 14-11-2010, 22:28

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by svrzic »

sonata wrote:Pitaj profesora da ti objasni što točno ta naprava treba činiti.

Btw, trebao si sam predložiti temu...
evo profesor je rekao da moze mi ovo biti zavrsni rad, samo bi on htio da radim sa istosmjernom strujom, pa me zanima dali mogu samo umjesto onog transformatora staviti izvor od 12V?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by Kukinjos »

To ne bi išlo, jer je to regulator za izmjeničnu struju s pomakom kuta paljenja trijaka, za istosmjerni napon ne upotrebljivo. Tebi treba nešto sa PWM regulacijom, mikrokontroler koji generira PWM signal i MOSFET kao sklopka. Ili kao što bi profesor htio, mikrokontroler, D/A konverter i nekakav regulacijski analogni dio, npr. tranzistor snage. Ovo je samo kratko nabacano, ovdje imaš neke linkove, pa vidi i malo pročitaj, nadam se da će bit još konstruktivnijih odgovora od kolega s foruma:
http://linuxfocus.berlios.de/English/No ... e251.shtml
http://www.soygul.com/projects/microcon ... er-supply/
http://tuxgraphics.org/electronics/2010 ... y-v3.shtml
za jednostavan i jeftin D/A progooglaj "R-2R ladder", a tu imaš i prilično opširno objašnjenje kako to radi i video, ako ti se ne čita :wink: :
http://thesignalpath.com/blogs/2012/12/ ... onverters/
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by niho »

@svrzic poodavno sam radio digitalni dimmer za jednosmjernu struju i objavio ga ovdjena forumu. Ako moze sta pomoci slobodno iskoristi projekat.
svrzic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 14-11-2010, 22:28

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by svrzic »

Evo radim ovu shemu https://www.dropbox.com/sh/ktge70c44qn92k7/oLOh-Uk5Hn
Dali bi netko bio ljubazan i pomogao mi napravit program, ako treba i platio bi?
svrzic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 14-11-2010, 22:28

Re: Regulacija svijetla sa mikrokontrolerom

Post by svrzic »

Ekipa, imam problem.
Danas sam nosio profesoru da vidi i sve je radilo.
Nakon toga sam isao prijateljima pokazat kako to radi, i nije radilo, odnosno na izlazu je bilo stalno cca. 4V i nije se mjenjalo kako bi ja tipkalima pojacavao.
Zamjenio sam BC337 i 7805, ali mi je sad konstantno cca. 12V i ne mjenja se kako ja pojacavam ili smanjujem tipkalima.
Dali znate mozda u cemu bi mogao biti problem?
Schema: https://www.dropbox.com/sh/ktge70c44qn92k7/oLOh-Uk5Hn
Post Reply