shema releja

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
huzo
Posts: 21
Joined: 09-07-2010, 09:00
Location: zagreb,dubrava

shema releja

Post by huzo »

zanima me dali postoji neka shema koja bi preko jednog tipkala palila i gasila relej?

znaci tipkalo ima samo jedan kontakt i ja hocu da kad stisnem to tipkalo da upali relej i naravno preko releja da upalim neko trosilo i isto tako kad opet stisnem tipkalo da se ugasi isti relej!

kako bi jednostavno slozio paljenje releja?nekom logickom sklopkom ili?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: shema releja

Post by elektor »

User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: shema releja

Post by Kukinjos »

Znam da nije u duhu foruma i uradi sam, ali imaš već gotovo rješenje, naravno ako ti odgovara:
http://www.schrack.hr/trgovina/catalog/ ... ni&x=0&y=0
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
huzo
Posts: 21
Joined: 09-07-2010, 09:00
Location: zagreb,dubrava

Re: shema releja

Post by huzo »

znaci da pojednostavim...ovaj sklop bi ugradio u jedan stroj u firmi ,znaci ima jedna papucica koja pokrece transport na stroju,odnosno prekida kod ponovnog pritiska na istu...

ja bi htio kad se stisne papucica da se upali jos jedan uredaj koji inace rucno palim.

e sad ima unutra mali plc koji upravlja logikom,ali nema slobodnih kanala gdje bi spojio relej,a nije ni isprogramiran za dodatne funkcije .vecina stroja radi na zrak,tako da plc upravlja elektroventilima ustvari,ali oni opet rade 5 sekundi nakon pritiska na papucicu i iskljuce se jer dalje stroj sam odraduje ono za sto su mu na pocetku potrebni elektroventili.

dakle ja imam signal sa papucice i taj signal bi iskoristio za paljenje i gasenje uredaja...


ovi bistabili imaju svoj prekidac tako da mi ne pasu...

a ovu prvu shemu ne razumijem bas kako bi trebala funkcionirati,a i napon mi je 24V
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: shema releja

Post by Kukinjos »

Kako misliš da ovi bistabili imaju svoj prekidač? Dovedeš mu sa papučice na A i B napon i on preklopi svoj kontakt u otvoren ili zatvoren, ne može jednostavnije. Imaš ih za koji hoćeš napon.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply