Ja i moje filozofije

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Divljina
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 17-06-2012, 13:15

Ja i moje filozofije

Post by Divljina »

Pre svega ( mozda sam pogresio podforum, ali nisam znao gde bas mogu da otvorim topik sa mojim pitanjima i znatizeljama )

Dakle, na studijama radimo programiranje mikrokontrolera (motorole) a tek cemo sledece godine raditi pic, ja zelim da se dobro tj sto bolje upoznam sa motorolom, kako radi i sta sve moze, jer ce mi to iskustvo pomoci za pic . U skoli se slabo susrecemo sa programiranjem motorole i primerima gde se i kako moze primeniti ( od prakticnih radova, radili smo samo semafor , ad/da i da/ad konverziju ) a ja bih da znam malo vise .

O cemu se zapravo radi ? Ja bih voleo da preko neke tastaturice kontrolisem obrtaje motora . Kako to ? Na tastaturici ispisem broj 55 , da mi se to npr ( po mogucstvu prikaze na lcd ili 7 segmentnim displ ) , zatim motor se okrece i uz pomoc navoja i mehanike, pomera neki klizac, i kad dodje na 55 cm da stane .

http://rapidshare(dot)com/files/1575218710/BA.jpg

Na slici sam ovako nacrtao al moze i da izgleda i kao neka pokretna traka ... Slicni su primeri samo mene interesuje :

1. Sta mi je sve potrebno od ''elektronike'' ? Ne mislim na komponente nego na krupnije stvari kao ad konvertor, itd...
2. Koji biste mi motor preporucili ?
3. Posto ce mi verovatno trebati enkoder, da li on zavrsava posao sa preciznim pomeranjem klizaca ? Jer ja sam mislio da ce mi tu mozda jos trebati neki senzor i neka gravura ''metra'' ili istampan metar pa ce odatle senzor citati i javljati da li je taj klizac stao tu gde ''treba'' ? Kad kazem istampan mislim kao na principu bar kod citaca ..

Voleo bih da to uradim i da bude sto preciznije, al ako je to bas skupo onda nek bude amatersko ili poluprofesionalno, al bi mi znacilo jer bi se mozda po malo osecao i ponosnim a i motivisalo bi me :D :oops:

Ps. Verovatno cete ovo videti narednih dana, tako da vam zelim sve najlepse u 2013. godini i da vam se sve zelje ispune :)
User avatar
Divljina
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 17-06-2012, 13:15

Re: Ja i moje filozofije

Post by Divljina »

Code: Select all

http://rapidshare(dot)com/files/1575218710/BA.jpg
Nisam link okacio kako treba pa sam se ispravio :)
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: Ja i moje filozofije

Post by Darkoo »

U sustini nije problem ovo odraditi jer sam inace ovo slicno(malo komplikovanije) odradio za masine za secenje i ispravljanje gvozdja-armature(obicno se srecu na stovarista gradjevinskog materijala) samo sto se razlikovalo u tome sto sam imao LED prikaz gde uneses duzinu zeljene zice (gde nakon toga ide secenje) i mogucnost zadavanja broja isecenih komada kao i mogucnost zadavanja vise duzina od jednom (do 10 duzina sa brojem komada takodje za svaku duzinu) .

Princim rada je sledeci tako sto sam imao na glavnom vucnom valjku davac impulsa (6 impulsa za ceo krug 360 stepeni i time izbegavao servo ili step motor ,a koristio klasicni asinhroni sa reduktorom i el.mag. kocnicom zbog snage pre svega) ,a bazdarenjem se tacno znalo kolika je duzina zice za ceo krug ili za pomeraj izmedju dva impulsa .
Ostalo je lako jer matematikom se tacno definise u programu koliko za koju zadatu duzinu treba impulsa i nakon cega se proces zaustavlja i ide secenje .
U tvom slucaju bi trebao sve to skockati na nekom navojnom vretenu koje ce voziti maticu na koju kacis sta hoces (princip CNC masine) i ostalo je lako jer tacno ces znati koliko ti impulsa treba sa enkodera za zadatu duzinu . Veca reaolucija sa davaca ti daje vecu preciznost .Kako god ovo odradio ipak trebas imati neku polaznu tacku od koje ces krenuti da meris duzinu kretanja .
Sve ovo mozes uraditi na vise nacina sa Step motorima , servo ali posto vidim da nisi to potencirao rekoh da ti dam ideju da njih izbegnes i na nacin koji sam ja odradio . Cela ostala prica je u programu mada i sama mehanika zna biti veoma zaebana jednostavno videces kad krenes da to pravis .
Pozdrav
User avatar
Divljina
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 17-06-2012, 13:15

Re: Ja i moje filozofije

Post by Divljina »

Aha, interesantna je i tvoja prica ... Mada mogao bih i to da uradim ali reko ovo sto sam ja zamislio jeste zanimljivo ali i tesko . Ali makar kontam u glavi da bih nesto i naucio ...
E sada, imamo szr i uglavnom jedna od delatnosti je usluzno savijanje i secenje metala . Kada secemo tablu lima, mi nastelujemo granicnik na odgovarajucu meru i secemo.
Ali na drugoj presi kada hocemo da savijemo, mi nemamo granicnik, nego moramo rucno. Odnosno, ako je velika dimenzija tog lima koji mora da savijemo, onda merimo santimetrom, pa da obelezimo iglom pa onda vinklom izvucemo pravu crtu, i tako sa jedne i sa druge strane, Zatim to stavimo stavimo na masinu, i golim okom to centriramo ...U slucaju da je mala dimenzija onda moramo sublerom da izmerimo pa opet golim okom da centriramo .

Ovo je slika tih makaza za lim a ispod toga jeste video tog granicnika kako radi .

Code: Select all

http://rapidshare(dot)com/files/3733072970/1a.JPG

Code: Select all

http://rapidshare(dot)com/files/4163624931/video-2012-02-02-16-06-17.mp4
Ovo je ta presa za savijanje

Code: Select all

http://rapidshare(dot)com/files/3306985423/1a.JPG
Eto, znaci ja bih pre svega da naucim a i da olaksam posao nama . Pa bih vas zamolio ako mozete da mi cisto pomognete, jer vase malo bi meni dosta znacilo : )
Post Reply