potrebna shema za audio pojačalo

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
crazy marek
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 89
Joined: 02-09-2011, 11:33
Location: hrvatska

potrebna shema za audio pojačalo

Post by crazy marek »

Pozdrav!
Evo izradio bih neko dobro i provjereno pojačalo,pošto je moje jvc rx-206 riknulo pa mi je ostal trafo 2*32v mislim da je nekih 150w
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by Darkoo »

http://sound.westhost.com/project36.htm

Ovo je fenomenalno pojacalo po kvalitetu , A klasa inace i ako malo izvrsis modifikaciju trafoa ,a bas taj napon treba samo jednostarno 32V i tih nekih 150W bice super.
Napravio sam ih vise komada i prezadovoljan sam kako ja tako i korisnici .
Pozdrav
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by pinco »

Nebi baš priporućija A klasu, ima dobrih pojačala, odlićnih u AB klasi. Ovako da sad radi pojačalo koje daje 2x15-tak wati uz disipaciju od skoro 150W, tu tribaju ogromna hladila i dobro napajanje....
A trafo od 150W nema šanse da bude dosta za dva kanala. U ispravljaću triba kapaciteta, i trafo triba bit ili dizajniran za A klasu, ili dosta jaći od potribnoga, zapravo svakako triba bit jaći a ne knap.
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by Darkoo »

Trafo od 150W je za 2x15W mislim dovoljan jer sam jedno i sa tom snagom trafoa odradio , napravio sam vise komada pojacala inace
(doduse su mi trafoi bili oko 170-180W) i sva rade fenomenalno sa maksimalnom dinamikom zvuka .
Mirna struja pojacala je oko 1.4A po kanalu u mom slucaju je tako bilo najbolje nisam gurao do 1.7A kako se predlaze i postoji grejanje trafoa ali ne preteranog do nekih 80 stepeni recimo .
To je ono sto sam radio tako da nema razloga da pricam ako nije tako.
Srecom elektrolite imam ko zna koliko ali van svake sale sigurno preko 150 komada gde je najmanji 10.000uF /63V
i trafo mogu napraviti kakav mi treba do 50KW :D .
Ne bih sada da se reklamiram ali moja radionica izradjuje te neke stvari i uredjaje (nije nista vezano za audio tehniku) gde se korisit ovo pomenuto tako da konkretno nemam u startu nekog veceg ulaganja i sta u stvari kupujem jesu samo dobri hladnjaci , ostalog sve ima na lageru uvek pa cak i profesionalna izrada metalnih kutija po meri .
Hocu reci ako ima volje ili zelje sa malo ulaganja moze napraviti stvarno dobro pojacalo cijim ce zvukom biti odusevljen . U kranjem slucaju ne mora kupovati sve odmah nego skupljati deo po deo tako da rastereti sebe novcano maksimalno koliko moze.
Inace slazem se da trafo mora biti makar za 1/2 jaci nego sto treba da bi se tasteretio ali kada nema jbg moze sta ima samo da nije slabije od propisanog .
Veliki pozdrav
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by Darkoo »

Da dodam da kada sam radio sekundar radio sam tako sa keramickim odstojnicima(cevcice) u sekundaru tako da je postojao vazdusni prostor izmedju redova namotaja zbog hladjenja i zicu sam malo predimenzionisao tako da je to podnosilo opterecenje bez problema .
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by pinco »

Ne sumljan da si radija to pojačalo i da super radi, ali ipak je malo teže priporuku dat za njega na osnovu trafa od 150VA. Tebi to nije problem, sam si reka da imaš paktički sve.
Problem je svakako trafo koji je definitivnio knap, a neznamo za kakvo je opterećenje motan.
Trafoi za ispravljaće sa puno kapaciteta u kondenzatorima se motaju malo drugčije ako se oće iskoristit puna snaga. Šta onda na kraju ispadne trafo večih dimenzija od uobićajenih za datu snagu, ili moraš uzet standardni dosta veće snage. Zbog toga šta se stvaraju veliki pikovi struje pri radu takvoga ispravljaća, puno veći nego trafo može pa ode u zasićenje....
Za dati trafo ima par dobrih pojačala za priporuku, pa i P3A, bi moga isto od Rood Eliotta. Ima i Techno/modus Od Boreomege, Studio itd. To su isto kvalitetna pojačala a bez velikih ulaganja u ispravljać i hladila...
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by kizbaja »

pogledajte ovo, taman za taj trafo
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 27&t=11536
a sta se tice trafa ako je 150W to je sasvim dovoljno
jer ko ima para za jake zvucnike da bi mogao iz pojacala izvuci maximum taj se i ne trudi pravit pojacalo nego ga kupi
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by pinco »

kizbaja wrote:pogledajte ovo, taman za taj trafo
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 27&t=11536
a sta se tice trafa ako je 150W to je sasvim dovoljno
jer ko ima para za jake zvucnike da bi mogao iz pojacala izvuci maximum taj se i ne trudi pravit pojacalo nego ga kupi
Jesi siguran?
Zvučnici koji su su stanju podnit veliku snagu ne znaći automatski i da su kvalitetni.
Itekako ljudi u samogradnji radu kvalitetna pojačala, za visokokvalitetne zvučnike koje su kupili. Samogradnja ne znaći da ćeš proć jeftinije nego u dućanu. Za cijenu par nekih dijelova možeš nać solidno pojačalo u oglasniku...
Pojačalo kojega kolega Darkoo priporuća bi u dućanu koštalo dosta love, a za cijenu njegove izrade u samogradnji opet možeš kupit solidno pojačalo u ograsniku, a i neka nova isto tako dobra. Al za tu kvalitetu nema šanse.
Šta se tiće trafa 150W, velika je razlika jel pojačalo u A klasi ili AB klasi, ako radi ono pojačalo 2x15W u a klasi, sa priporućenin bijason 1,7A disipacija je svakoga kanala oko 70W........
Plus za A klasu triba dosta kapaciteta u ispravljaću, nema teoretske šanse da taj trafo to izdrži.
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by Darkoo »

Pinco@ apsolutno se slazem sa tobom u celoj prici oko delova kvaliteta itd.
Pazi ovako kod mene je mirna struja bila oko 1.1-1.3 A po kanalu , pa je cak jedno ostalo i na 1A jer iskreno kao sto i sam konstruktor kaze da se mirna struja steluje nakon 10 min rada kada se sve zagreje , i ostavlja na vrednosti gde se najbolje zvuk reprodukuje bez suma i bilo kakvih smetnji .
Konkretno kod mene je bilo za 0.5A-0.7A manje od preporucenog i ako mi verujes kvalitet zvuka je bio jednostavno perfektan jer sam imao svojevremeno par boljih pojacala tipa Tehniks , Denon , Maranntz i u poredjenju sa njima sam doneo taj zakljucak da je stvarno prava perfektno .
Mozda je kada sada razmislim i prostom matematikom izracunam i trafo radio bez problema jer sam kao sto rekoh imao uglavnom trafoe 170-180W pa cak i jedno 150W u njima ,a da je mirna struja bila 1.7A bilo bi veselo :D jer kad razmislim sa tih 0.5A-0.7A manje po kanalu je bukvalno rasterecen trafo za 1/3 i to sljaka , zar ne ??
Radio sam Hiragu jednu pa cak imam za jos jednu plocice i trebam sklopiti kada uhvatim malo vremena .
Mada iskreno da kazem da sam se malo zagrejao i za cevna pojacala jer sam u zadnje vreme odradio par trafoa(inace mi je i to jedna od primarnih delatnosti) izlaznih za ta pojacala (katastrofa koliko namotaja ide i u primaru i sekundaru pa se mota iz segmenta primar-sekundar-primar i tako par segmenta ) ali je isto rezultat perfektan.
Srecom mogu da odradim nestandardne EI limove u sopstvenoj proizvodnji sa dimenzijama koje meni odgovaraju pa uspevam da skockam sta mi treba .
Da dodam da je dzaba dobrih pojacala ako kutije nisu kvalitetne kao sto je kolega rekao i stojim iza toga !!
Veliki pozdrav
P.S inace se svime ovime bavim cisto iz hobija
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by kizbaja »

@pinco siguran sam!
da si pogledo karakteristike @marekovog pojacala onda bi znao sa kakvim zvucnicima raspolaze, a i kad sam mislio na jacinu zvucnika mislio sam na kvalitetu zvuka, a ne da pojacalo sa vise snage daje jaci i bolji zvuk!jer nikom nije u clju slusat nesto glasno a da to krci, svi tamo stanu radi ugode slusanja a i radi zastite zvucnika
a ustalom kakvo je to pojacalo 7x110W sa trafom od 150W???? kakvih 110W i o cemu sve zavisi mjerenje te snage???ja znam i brojke nisu ni blizu te cifre
sve se svodi na kraju kolko para tolko muzike a i s obzirom da se nigdje ne pominje drajvanje suba nevidim razloga zasto trafo nebi bio dobar za dvokanalno pojacalo ili 7 komada sa TDA
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by Darkoo »

@Kizibaja
sada sam pogledao link i sve pohvale za rad .
Pozdrav
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by pinco »

@kizbaja
Baš na osnovu pojačala da se zakljućit da mu definitvno ne triba eskurzija u A klasu, ima dosta dobrih pojačala u AB klasi koja bi bila primjerenija za izradu, pa i ovo sa linka šta si stavija.
Oni su dali specifikaciju 7x100W..... Iako je jasno da nema šanse da tolko može dat, jel bi ako se dobro sićan DIN specifikacija tražila da radi bez problema na nazivnoj snazi 30min, nešto tako. Oćito da se služu trikovima i da svaki kanal u određenin uvjetima može dat 110W, ali zajedno nikako. Ide se na to da se ritko kad može postić da su baš svi kanali opterećeni na max. Time se ujedno na neki naćin i štiti pojačalo, jel pri večeme opterećenju napon na ispravljaću pada, time i snaga. To razdvaja skupa od jeftinih pojačala, dobra od manje dobrih..... Pod dimenzionirano namjerno radi uštede.
Prvi nekakvi uvijet za ikakvu kvalitetu bi bija da nema nikakvih popratnih zvukova i na max deklariranoj snagi pojačala, ali to opet ne daje garanciju vjerne reprodukcije zvuka.
Trafo će za TDA7294 dva kanala bit dovoljan, ja da radin sebi i da kupujen novi trafo nebi iša ispod 250VA jel je razlika u cijeni i dimenzijama mala... Šta se tiće A klase, tu se stvari minjaju drastićno, i trafo će se dosta grijat, a vrlo vjerovatno upast u zasićenje radi velikioga kapaciteta u ispravljaću. Onaj ko sam radi trafo zna kako to rješit, svakako je bolje uzet veću jezgru i namotat za nižu indukciju i bit miran.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by kizbaja »

@pinco malo si pretjero sa teorijom
ja i ti to znamo jako dobro kao i mnogi drugi koji su izradjivali pojacala
ja samo zelim covjeku pomoc da prodje jeftinije a da je donekle dobro
to sto ti pricas je sve za 5 al si se zezno sto to pricas nekome ko u danasnje vrijeme od svih sema na internetu nemoze nadj neku najobicniju za to svoje napajanje
sad da ga pitas koja je razlika izmedju A i AB klase, on bi te pito A sta je to.
jesam li u pravu???
na ovu temu nemam vise komentara da je ne prljam previse jer se sve svelo na prepucavanje izmedju nas dvojce
za takve stvari je PM
pozdrav
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: potrebna shema za audio pojačalo

Post by pinco »

Di ti ode vidiš pripucavanje, i da san mu ja da neku specijalnu shemu za priporuku???????????????????
Ka šta se može proćitat JA san upravo reagira da mu je nepotribno radit pojačalo u A klasi kako mu je priporućeno, jel će se nać u 100 problema, a i trafo je neadekvatan. Nevidin šta bi ja ima tebi pisat na PM, ili ti meni. Ovo je najobićnija rasprava, i forum za to služi....
Ja san da priporuku za neko Borino pojačalo, Studio ili Techno / Modus ili P3a od Rood Eliotta, to su pojačala bez zamki, neka san i sam radija a sve san od njih ćuja kako radi. Nebi mi palo napamet nešto priporućit bez da san ima iskustava sa time.....
Kolega je tražija neko dobro i provjereno pojačalo, ja san mu da savjet da ne radi A klasu, i priporućija nekolko pojačala koja znan na osnovu vlastitih iskustava.... Ako napravi neko provjereno pojačalo to će ga možda zaintrigirat da naući nešto više, sa Borinin pojačalima nemože falit jel postoji i provjerena shema i pločica.
Post Reply