potrebna sema

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
broj123
Posts: 2
Joined: 16-12-2012, 05:25

potrebna sema

Post by broj123 »

pozdrav svima
pokusavam na napravim nesto pa mi je potrebna vasa pomoc oko toga ako neko moze da mi pomogne.Naime potrebna mi je neka sema ili ako neko moze da mi napravi semu,jer ja pravim da pomocu elektro motora ili motorceta za centralno zakljucavanje otvaram klapnu. znaci meni treba sema koja bi pomocu nekog potenciometra ili neceg drugog davala signal na motorce koliko klapna da se zatvori ili otvori,ili moze da mu daje 3 polozaja otvorena,zatvorena i na pola.a sve to da radi na 12 volti.
nadam se da ste me razumeli unapred zahvaljujem
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: potrebna sema

Post by Emigrant »

nešto kao leptir gasa kod novijih automobila ? ako da .... na auto odpadu kupiš i namestiš da običnim potom regulišeš otvorenost ( dodaješ ili oduzimaš gas )
broj123
Posts: 2
Joined: 16-12-2012, 05:25

Re: potrebna sema

Post by broj123 »

neznam tacno na sta mislis i kako to pomocu gasa od navijih automobila. meni treba nesto naj naj prostije sto moze?
Darkoo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 55
Joined: 30-11-2012, 12:56
Location: Aleksinac , Srbija
Contact:

Re: potrebna sema

Post by Darkoo »

broj123 wrote:pozdrav svima
pokusavam na napravim nesto pa mi je potrebna vasa pomoc oko toga ako neko moze da mi pomogne.Naime potrebna mi je neka sema ili ako neko moze da mi napravi semu,jer ja pravim da pomocu elektro motora ili motorceta za centralno zakljucavanje otvaram klapnu. znaci meni treba sema koja bi pomocu nekog potenciometra ili neceg drugog davala signal na motorce koliko klapna da se zatvori ili otvori,ili moze da mu daje 3 polozaja otvorena,zatvorena i na pola.a sve to da radi na 12 volti.
nadam se da ste me razumeli unapred zahvaljujem
Ovo mozes odraditi na vise nacina ali svi ti nacini sa kojima bi imao potpunu kontrolu polozaja klapne ne bi bili toliko jednostavni ..
Prvo sto mi je palo na pamet je da napravis kontrolu motora sa vremenskom bazom koja recimo drzi motor ukljucenim na zadato vreme taman toliko da otvori do pola i ugasi i kada pritisnes dugme opet da odradi jos jedan cikllus i otvori do kraja , e sada je tu stvar da moras imati granicni prekidac koji ce detektovati da je klapna otvorena ili zatvorena u slucaju da zadas pogresnu komadnu i ne ukocis osovinu motora , mada se i to moze resiti detekcijom struje koju povuce i u trenutku prekine proces ali to je opet malo slozenija varijanta.

Mozda je bolje da kazes o kakvoj se klapni radi i namena nje da bi dobio bolje pribliznije odgovore .
Ja sam nesto radio slicno za ventilaciju farmi pilica , sampinjona susara itd. mada se sve to upravljalo mikrokontrolerom ali nema veze princip je isti .

Pozdrav
Post Reply